میوه و دمنوش برای سم زدایی کبد

مصرف غذاهای تازه و دست اول و استفاده از برخی خوراکی‌ها، تا حدی جلوی تجمع سموم در کبد و آسیب دیدن این ارگان حیاتی را بگیریم؛ مثلا استفاده از حدود ۴ گرم زرچوبه در برنامه غذایی روزانه می‌تواند علاوه بر تقویت کبد،جلوی افزایش تولید و تجمع سم در بدن را هم بگیرد؛البته به شرطی که در دقایق پایانی پخت به غذا اضافه شود.

از طرف دیگر، مصرف منظم و روزانه گوجه‌فرنگی می‌تواند نقش بارزی در پیشگیری از تجمع سم در کبد و کلیه‌ها داشته باشد. گوجه‌فرنگی دارای آنتی‌اکسیدانی قوی به نام لیکوپن است که موجب دفع سموم موجود در کبد می‌شود.

به علاوه، گوجه‌فرنگی مانند انواع مرکبات و فلفل دلمه‌ای دارای حجم بالایی از ویتامین C است که این ویتامین رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی می‌کند و عوارض منفی سموم واردشده به بدن را کاهش می‌دهد.

دمنوش کاسنی نیز به‌عنوان یک نوشیدنی جذاب می‌تواند باعث تقویت کبد شود و نقش پیشگیرانه در مقابل تجمع سموم در بدن را برعهده داشته باشد.

خارمریم هم که به شکل قرص، کپسول و قطره در بازار دارویی کشور وجود دارد، در گروه تقویت‌کننده‌های کبد و خنثی‌کننده سموم کبدی قرار می‌گیرد و می‌تواند برای بیماران مبتلا به ناراحتی‌های کبدی بسیار مفید باشد.

در نهایت اینکه دمنوش شا‌تره هم مانند دمنوش کاسنی، جزو نوشیدنی‌های آرام‌بخش و تقویت‌کننده کبد محسوب می‌شود که می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از تجمع سموم در بدن داشته باشد.