داروی گیاهی برای اسهال مسافرتی

درمان خانگی اسهال،درمان سنتی اسهال با گیاهان دارویی،اگر در سفر دچار اسهال شدید چی بخورید؟اسهال مسافرتی در کودکان,
اسهال مسافرتی چیست,انواع اسهال,درمان اسهال
مسافرت در تابستان گاهی عواقبی هم دارد و دچار شدن به مشکلات شایعی مثل اسهال مسافرتی می‌تواند روزهای خوش استراحت را برایتان با مشکلاتی همراه کند.
اگر شما هم در جریان سفر، به چنین مشکلی دچار شدید، با این گیاهان دارویی برای برطرف شدن اسهال مسافرتی تلاش کنید.
یادتان نرود که برای خلاص شدن از این وضعیت، علاوه بر تسکین موقت علائم، باید با عفونت‌هایی که وارد روده‌هایتان شده هم مبارزه کنید.

دم‌نوش زنجبیل یا چای بابونه

از درمان‌های موثر طبیعی که می‌توانید با کمک آن از درد عضلات شکمی و التهاب روده خلاص شوید، نوشیدن دم‌نوش زنجبیلی است که با عسل شیرین شده است. اگر به زنجبیل دسترسی نداشتید،‌ می‌توانید سراغ بابونه هم بروید و با خوردن دم‌کرده بابونه حال خود را بهتر کنید.

دانه شنبلیله

یکی از گیاهان دارویی مفید برای تسکین اسهال مسافرتی و کم کردن عفونت روده‌ها، دانه شنبلیله است. البته دانه این گیاه سفت است و برای مصرف کردنش باید آن را آسیاب کنید، مصرف آرد تخم شنبلیله، سبب سفت شدن شکم و رفع اسهال می‌شود.

سیب

از قدیم گفته‌اند که سیب به درمان اسهال کمک می‌کند. اگر هیچ‌یک از گیاهان گفته‌شده در دسترستان نبود می‌توانید سیب را رنده کنید و با قاشق میل کنید تا تاثیرش در برطرف کردن علائم اسهال بیشتر شود.

ماست

رساندن باکتری‌های پروبیوتیک به بدنتان می‌تواند علائم آزاردهنده‌ای که تجربه می‌کنید را کمتر کند. خوردن ماست پروبیوتیک یکی از راه‌های ساده و در دسترس برای مقابله با اسهال است.

شربت شور و شیرین

یکی از مشکلاتی که اسهال برای شما ایجاد می‌کند، کم‌آب شدن بدن است. برای خلاص شدن از این مشکل باید تا آنجا که می‌توانید آب بنوشید. محلولی که خودتان با ریختن یک قاشق چای‌خوری نمک و یک حبه قند در چهار لیوان آب جوشیده درست کرده‌اید را آرام‌آرام بنوشید.

گرفتار اسهال نشوید
اسهال مسافران یک مشکل شایع در میان مسافران است که به دلیل خوردن غذاها یا آب نوشیدنی حاوی باکتری ایجاد می‌شود. مصرف بعضی از غذاها نیز می‌توانند در افرادی که عدم تحمل غذاهای خاصی همچون محصولات لبنی را دارند باعث اسهال شود. به‌منظور دورنگه داشتن اسهال در طول سفر و پیشگیری از اسهال مسافران، مخصوصاً در طول مسافرت در یک کشور خارجی باید موارد زیر را رعایت کرد.

هرگز نوشیدنی‌ها یا غذاهای غیرپاستوریزه را مصرف نکنید.
مطمئن شوید که گوشت سرو شده برای شما به‌خوبی پخته‌شده است.
از خریدن غذا از دست‌فروش‌های خیابانی خودداری کنید.

برای نوشیدن آب یا شستن دندان خود از بطری‌های آب پلمپ شده استفاده کنید و هرگز به آب آشامیدنی خود یخ اضافه نکنید، مگر اینکه مطمئن باشید این یخ از آب بطری درست‌شده است.

از خوردن میوه‌ها و سبزی‌های پخته‌ای که پوست ندارند خودداری کنید و میوه‌ها و سبزی‌های بدون پوست را نخورید، مگر آنکه خودتان پوست آن‌ها را جدا‌کرده باشید.
اگر در طول سفر با مشکلات گوارشی همچون اسهال مسافران مواجه شدید می‌توانید با استفاده از راهکارهای زیر از بدتر شدن آن‌ها جلوگیری کنید.
از خوردن غذاهای پرچرب حاوی چربی فراوان و غذاهای حاوی فیبر فراوان خودداری کنید.
از مصرف کافئین خودداری کنید.
از خوردن یا نوشیدن محصولات لبنی خودداری کنید.
از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند فراوان خودداری کنید.

درمان‌هایی برای یبوست
بعضی از افراد سعی می‌کنند که در طول سفر با مشکل اسهال مواجه نشوند، اما ممکن است با مشکل یبوست مواجه شوند که می‌تواند به‌مانند اسهال برای مسافر ناخوشایند باشد. عدم توانایی فرد در اجابت مزاج می‌تواند باعث درد شکمی، ناراحتی معده، گاز معده و نفخ شود. در طول سفر امکان پیروی از رژیم غذایی معمول خود سخت است و به همین دلیل ممکن است که فرد مبتلابه یبوست شود. توصیه می‌شود که یک مسافر به‌منظور جلوگیری از چنین مشکلی راهکارهای زیر را انجام دهد:
از مصرف داروها و مکمل‌های ایجادکننده یبوست همچون داروهای ادرارآور، مکمل‌های آهن، داروهای ضد اسید و مکمل‌های کلسیمی خودداری کند.
مایعات فراوان، مخصوصاً آب بنوشد.
هرروز فیبر زیاد بخورد.
وقتی احساس اجابت مزاج کرد فوراً به توالت برود و اجابت مزاج را به زمان دیگری نیندازد.
شیوه‌هایی را برای مدیریت استرس خود پیدا کند.
تا آنجایی که امکان دارد رژیم غذایی خود را یکدست نگه‌دارید تا رژیم غذایی در طول سفر تغییر چشمگیری با رژیم غذایی معمول نداشته باشد.

سوزش سر دل یا ترش کردن
سوزش سر دل یا ترش کردن یک مشکل گوارشی دیگر است که می‌تواند باعث درماندگی شما شود، مخصوصاً اگر در سفر و دور از خانه باشید. با مراقبت از نوع غذاهای مصرفی و نحوه مصرف آن‌ها می‌توانید ترش کردن را تحت کنترل نگه‌دارید. برای مدیریت‌ترش کردن معده در طول سفر موارد زیر را انجام دهید.

پیش از رفتن به رخت خواب غذای کمی بخورید و همین غذای کم را به‌خوبی و با آرامش بخورید و پس از تمام کردن غذای خود فوراً دراز نکشید.

غذاهایی را که باعث‌ترش کردن معده شما می‌شوند شناسایی کنید و سعی کنید که در طول سفر از مصرف آن‌ها خودداری کنید و نگذارید که این غذاها شما را اغوا کنند.
نوشیدنی‌های الکلی ننوشید و سیگار نکشید.
برای خوابیدن سر تخت خود را بالا بیاورید.

رهایی از گازهای روده‌ای
در طول سفر که فرد به دنبال آرامش و دوری از هرگونه مشکلی است، مشکلی همچون گازهای روده می‌تواند آزاردهنده باشد و حتی می‌تواند نسبتاً دردناک و مشکل‌آفرین نیز باشد. غذاهای سرشار از فیبر، مخصوصاً سبزی‌های خام از دلایل مرسوم گاز اضافی هستند. افراد دارای عدم تحمل لاکتوز ممکن است پس از خوردن محصولات لبنی با مشکل گاز روده مواجه شوند. بنابراین، در طول مسافرت از مصرف چنین غذاهایی خودداری کنید. برای اینکه از سفرتان لذت ببرید، سعی کنید غذاها و نوشیدنی‌های سالمی بخورید که باعث مشکلات گوارشی نمی‌شوند.