درمان گیاهی و غذایی بی اختیاری ادرار

درمان گیاهی و دارویی بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار در زنان,درمان گیاهی بی اختیاری ادرار در زنان,بی اختیاری ادرار در مردان,درمان بی اختیاری ادرار در طب سنتی,بی اختیاری ادرار در خواب,درمان دارویی بی اختیاری ادرار در زنان,قرص بی اختیاری ادرار,درمان گیاهی بی اختیاری ادرار در مردان,قرص کنترل ادرار,درمان بی اختیاری ادرار در سالمندان,داروی درمان بی اختیاری ادرار,داروی بی اختیاری ادرار

اگر با کوچک‌ ترین خنده، سرفه کردن و بلند کردن جسم سنگین ناگهان بدون اختیار کمی ادرار خارج می شود، نشان می‌دهد که دچار بی‌اختیاری ادرارهستید؛ مشکلی که بسیاری از افراد را در منزل زندانی می‌کند. میلیون‌ها نفر از این مشکل رنج می‌برند و آمارها نشان می دهد که تقریباً ۵۰ درصد از زنان ۴۵ تا ۶۰ ساله گرفتار این مشکل هستند.در این مطلب به نقل از «webmd» متخصصان تغذیه با ارائه دادن شیوه درست غذایی، کنترل بی‌اختیاری ادراری را یاد می‌دهند:

بی‌اختیاری ادرار:
در اغلب موارد علت بی‌اختیاری ادرار مثانه بیش فعال یا مثانه تحریک ‌پذیر است.
راه‌ حل، کنترل مثانه برای دفع برنامه‌ ریزی‌شده است.
برای هفته اول برنامه ‌ریزی کنید تا هر یک ساعت به دستشویی بروید و هفته بعد نیم ساعت به این مدت اضافه کنید. این کار را ادامه دهید تا هر بار بتوانید به مدت ۳ ساعت خود را نگه ‌دارید. این نوع ورزش کمک می‌کند تا مثانه ادرار بیشتری در خود نگه دارد و زمانی که پر می‌شود کمتر حساس شود.
از خوردن آب امتناع نکنید، زیرا این کار مشکل را حل نخواهد کرد.
بی‌اختیاری ادرار مربوط به استرس شایع‌ترین نوع این اختلال است  و با کوچک ‌ترین خنده، سرفه یا عطسه خود را نشان می‌دهد.
مصرف آب را افزایش دهید. زمانی که ادرار بدون رنگ یا زرد کمرنگ باشد، نشان می دهد که به‌ اندازه کافی آب مصرف کرده اید. درحالی‌ که ادرار تیره رنگ نشانه کمبود آب در بدن است.
بی‌اختیاری ادرار مربوط به استرس ،  بیشتر در زنان دیده می‌شود آن‌هم به دلیل آناتومی بدن و یائسگی.
افت در استروژن پس از یائسگی باعث می‌شود عضلات مثانه قدرت انعطاف‌ پذیری خود را از دست بدهد.

راه مقابله:
خیار میل کنید. خیار حاوی سیلیکاست. این ماده مغذی با ارزش، دارای خاصیت ضدالتهابی است و از بافت‌های همبند حمایت می‌کند. مواد غذایی دیگری که حاوی سیلیکاست شامل بادام، بادام ‌زمینی، هویج، کدوتنبل، ماهی، غلات تصفیه نشده ، دانه آفتاب‌گردان و دانه کتان است.
مصرف ویتامین C  و بیوفلاوانوئید را افزایش دهید زیرا از کلاژن محافظت می‌کند و مانع از تخریب آن می‌شود. کلاژن برای انعطاف‌ پذیری پوست نیز اهمیت دارد.  بیوفلاوانوئید رنگ‌دانه گیاهی محلول در آب است که در مواد غذایی یافت می‌شود. برای به دست آوردن هر دو سعی کنید میوه‌ها و سبزی‌های متنوعی مصرف کنید.
از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید زیرا می‌تواند در ارسال سیگنال‌های عصبی از مغزبه مثانه تداخل ایجاد کند.
مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین نیز علاوه برآن که عضلات دفعی در مثانه را فعال می‌کند، مانع از تخلیه کامل مثانه نیزمی‌شود.
از مصرف شیرینی که علاوه بر بالا بردن وزن، مثانه را نیز تحریک می‌کند بپرهیزید.مصرف منیزیم را که در کلم‌ برگ، اسفناج و کلم بروکلی یافت می‌شود، افزایش دهید. زیرا به عملکرد عصب‌ها و کنترل ادرار کمک می‌کند.

 

دکتر مهری مهراد می‌گوید: در علم پزشکی به هر گونه دفع غیرارادی ادرار که بسته بشدت آن گاهی با یک عطسه یا سرفه و گاهی هم به صورت ناگهانی قبل از رسیدن فرد به دستشویی، لباس وی را خیس می‌کند، بی‌اختیاری ادراری گفته می‌شود. دلایل بروز این بیماری در زنان، مردان و حتی کودکان متفاوت است.
دبیر علمی کنگره بین‌المللی نورواورولوژی در ادامه می‌گوید: معمولاً زنان پس از بارداری و زایمان به بی‌اختیاری ادراری مبتلا می‌شوند. اما به طور کلی می‌توان گفت این بیماری به سه دسته کلی تقسیم می‌شود. در نوع اول که به بی‌اختیاری استرسی معروف است فرد با سرفه، عطسه، فعالیت ورزشی و پریدن دچار ریزش ادرار می‌شود و این عارضه با افزایش سن، بارداری و زایمان‌های طبیعی بیشتر می‌شود.
به گفته دکتر مهراد، ‌هرگونه افزایش فشار داخل شکم، فرد مبتلا را به درجاتی از بی‌اختیاری ادرار مبتلا می‌کند. اما این مشکل که بیشتر به دلیل شل شدن عضلات و لیگامان‌های کف لگن اتفاق می‌افتد اگر بموقع تشخیص داده شود، کاملاً درمان پذیر است و می‌توان با روش‌های دارویی، ورزش عضلات کف لگن و انواع جراحی‌ها آن را درمان کرد.
این متخصص اورولوژی می‌افزاید: در نوع دوم که با عنوان بی‌اختیاری فوریتی شناخته می‌شود فرد به محض اینکه احساس ادرار می‌کند باید سریع به دستشویی مراجعه کند اما در بسیاری از موارد قبل از رسیدن به دستشویی دچار ریزش ادرار می‌شود. این حالت به دلیل تحریک عصب‌های مثانه و همچنین مثانه بیش فعال اتفاق می‌افتد. در این نوع از بی‌اختیاری برای تشخیص صحیح از تست نوار مثانه استفاده می‌شود و البته بی‌اختیاری فوریتی هم قابل درمان است. اما نوع سوم که ترکیبی از دو نوع گفته شده است و به بی‌اختیاری میکس یا مخلوط معروف است بیشتر در افرادی دیده می‌شود که دچار دیسک کمر یا ضربه به نخاع شده‌اند. این شیوه نیز با استفاده از روش‌های مختلف دارویی و جراحی قابل کنترل و درمان است.
دکتر مهراد در ادامه به علل بی‌اختیاری ادراری در مردان اشاره کرده، می‌گوید: بی‌اختیاری ادراری در مردان معضلی مستأصل‌ کننده است اما با وجود اینکه در بسیاری از موارد فرد مبتلا را از انجام امور روزانه باز می‌دارد، بازهم با مراجعه کم بیمار به پزشک یا مراجعه در مراحل پیشرفته بیماری مواجه هستیم.
این بیماری در مردان عموماً به دلیل بزرگی غده پروستات پیش می‌آید. در واقع بزرگی پروستات مانع از تخلیه کامل ادرار و سرریز شدن مقدار باقی مانده به شکل بی‌اختیاری ادرار می‌شود.
اما گاهی بعد از جراحی‌های پروستات ممکن است بیمار دچار بی‌اختیاری ادرار شود. به عبارت ساده‌تر اغلب، بی‌اختیاری ادراری یک عارضه جانبی درمان سرطان پروستات محسوب می‌شود و برخی با این تفکر به درمان بیماری نمی‌پردازند. اما بهتر است بدانید که این عارضه با استفاده از انواع داروها، ورزش‌های عضلات کف لگن – بیوفیدبک و نوروفیدبک – و همچنین انواع اعمال جراحی کاملاً قابل درمان است.
وی در ادامه خاطرنشان می‌کند: تومورها یا سنگ‌های ادراری موجود در مجاری ادراری نیز می‌توانند جریان طبیعی ادرار را دچار اختلال کرده و به بی‌اختیاری و سرریزی ادرار منجر شوند. البته برخی اختلالات عصبی یا بیماری‌ها هم باعث بروز این عارضه می‌شوند اما آنچه مهم است توجه به این نکته است که همه انواع این بیماری توسط متخصصین اورولوژی قابل تشخیص، کنترل و درمان است.
به گفته این جراح، این بیماری کودکان را هم مبتلا می‌کند، که از میان علائم آن می‌توان به اختلال مادرزادی عملکرد کلیه، حالب و مثانه و همچنین سبک نادرست زندگی اشاره کرد.
این جراح در خاتمه توصیه می‌کند: کودکان باید هر دوساعت یک بار مثانه خود را تخلیه کنند. متأسفانه بسیار دیده می‌شود که کودکان به دلیل کثیف بودن سرویس بهداشتی مدارس یا حتی بازیگوشی ادرار خود را نگه می‌دارند که این امر می‌تواند آنها را به عوارض نگه داشتن طولانی مدت ادرار مبتلا کند. از میان این عوارض می‌توان به عفونت‌های ادراری، بی‌اختیاری ادرار و باقی ماندن ادرار در مثانه اشاره کرد.