درمان طبیعی سنگ های کلیه

درمان سنگ کلیه در طب سنتی,تسکین درد سنگ کلیه,قرص دفع سنگ کلیه,درمان سنگ کلیه با هندوانه,دفع سنگ کلیه از لوله حالب,اندازه سنگ کلیه,علائم دفع سنگ کلیه,روش مصرف ترب سیاه برای سنگ کلیه
ساخت سنگ در کلیه ها یا مجرای ادرار، بیماری نسبتاً شایعی است. سنگ ها معمولاً از مواد شیمیایی موجود در ادرار ساخته می شوند، مثل اسید اوریک ، فسفر، کلسیم و اسید اکسالیک. اندازه سنگ ها از شن، ماسه، سنگریزه متفاوت بوده و گاه به اندازه تخم پرندگان دیده می شود و سبب انسداد می گردد.

ممکن است به علت افزایش بیش از حد غلظت یک ماده خاص در ادرار به طوری که از قابلیت حل شدن آن بیشتر شود، سنگ ایجاد شده و رشد کند. این نابسامانی بیشتر در میانسالی دیده می شود و مردان بیشتر از خانم ها به آن دچار می گردند.

کلیه ها دو عضو لوبیایی شکل و در پائین کمر در دو طرف ستون فقرات در دیواره پشتی شکم جای دارند. کلیه ها نرم و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای بوده و به طور متوسط 10 سانتی متر طول، 6 سانتی متر عرض و در مرکز 5/2 سانتی متر ضخامت دارند .
کلیه ها دستگاه تصفیه کننده برای تخلیص خون و گرفتن آب و املاح از آن می باشند و مواد زاید را به صورت ادرار وارد مثانه می نمایند.

نشانه های سنگ های کلیه
معمولاً سنگ کلیه برای پائین آمدن از حالب به مثانه ، سبب ایجاد درد می شود. در ابتدا در پهلو حس می شود و بعد از آن در زهار و ران ها احساس می شود.
سایر نشانه های سنگ های کلیه عبارتند از بیشتر شدن میل به ادرار کردن، درد به هنگام دفع ادرار، کم شدن مقدار ادرار، تهوع ، استفراغ، تعریق، لرز و شوک. ممکن است بیمار از ادرار خون دفع کند. گاهی سنگ های بزرگ در کلیه ماندگار می شوند ولی هیچ اختلالی ایجاد نمی کنند . این سنگ ها را سنگ های خاموش می نامند.

علل سنگ های کلیه
ساخت سنگ در کلیه ها، حاصل نقص در سوخت و ساز عمومی است. وقتی به علت تعریق شدید یا مصرف ناکافی مایعات، ادرار به شدت غلیظ می شود، معمولاً سنگ یه وجود می آید.
شیوه زندگی بدون تحریک سبب تشدید این حالت می گردد. سایر علل ایجاد سنگ عبارتند از استفاده از جیره نادرست غذایی، مصرف بیش از حد غذاهای ایجاد کننده اسید، آرد سفید و فرآورده های قندی، گوشت، چای، قهوهریال چاشنی ها و ادویه ها، غذاهای غنی شده و پر خوری. فقدان ویتامین A و مصرف بیش از حد ویتامین D دنیز ممکن است به ایجاد سنگ منتهی شود.

انواع سنگ ها
از نظر شیمیایی، سنگ های ادراری را به دو دسته تقسیم می کنند ، یکی سنگ های اولیه و دیگر سنگ های ثانویه، سنگ های اولیه، معمولاً به علت عفونت ایجاد نمی شوند و در ادرار اسیدی ساخته می شوند.
این سنگ ها، معمولاً در نتیجه الکلیسم، زندگی بی تحرک، یبوست و مصرف بیش از حد غذاهای نیتروژنه یا سرشار از پورین ایجاد می شوند. سنگ های ثانویه به علت عفونت موضعی و در ادرار قلیایی به وجود می آیند.

بسیاری از سنگ های کلیه یا از کلسیم اکسالات ساخته شده اند و یا از جنس فسفات کلسیم می باشند. در موارد عفونت ، سنگ های از جنس فسفات کلسیم بیشتر دیده می شوند.
حدود 90 % تمامی سنگ های کلیه به عنوان جزء اصلی دارای کلسیم می باشند. بیش از نیمی از سنگ ها مخلوطی از کلسیم، آمونیوم و منیزیم ، فسفات و کربنات هستند، در حالی که باقی سنگ ها اگزالات دارند. سنگ های سیستینی و اسید اوریکی به ترتیب حدود 4% و 1% کل میزان سنگ ها را تشکیل می دهند.

درمان سنگ های کلیه

اکثریت بیماران دچار سنگ های کلیه را می توان با تنظیم مناسب جیره غذایی با موفقیت درمان کرد. با تنظیم جیره غذایی از رجعت نشانه ها نیز جلوگیری می شود و تنها موارد معدودی به عمل جراحی نیاز خواهند داشت.

بیمار باید از مصرف غذاهایی پرهیز کند که سبب آغالش کلیه ها می گردند تا اسیدی یا قلیایی بودن ادرار کنترل شده با مصرف مقدار کافی مایعات از غلیظ شدن ادرار جلوگیری شود. غذاهایی که برای کلیه ها آغالنده به شمار می آیند عبارتند از نوشابه های الکلی، چاشنی ها، ترشی ها، بعضی سبزی ها مانند خیار، ترب، گوجه فرنگی، اسفناج، روبارب، بولاغ اوتی و سبزی هایی که بوی قوی دارند مانند مار چوبه، پیاز، لوبیا ها، کلم و گل کلم، گوشت، سس های گوشت و نوشابه های گازدار

در سنگ های از جنس فسفات کلسیم ،ترشح بیش از حد هورمون پاراتیروئید سبب از دست رفتن کلسیم از استخوان ها شده به بالا رفتن میزان کلسیم در خون انجامیده و به افزایش دفع کلسیم از ادرار منتهی می شود. مصرف زیاد و غیر معمول شیر ، مواد قلیایی یا ویتامین D نیز سبب ساخته شدن سنگ های فسفات کلسیم می گردد.

برای کنترل ساخت سنگ های فسفات کلسیم ، باید از جیره غذایی حاوی کلسیم و فسفر به مقدار کم استفاده نمود. مقدار مصرف کلسیم و فسفات باید به حداقل مقدار لازم و کافی برای حفظ کفایت تغذیه ای محدود گردد.

میزان نگاهداری کلسیم 680 میلی گرم و فسفر 1000 میلی گرم است. در این جیره غذایی، شیر باید جزء اصلی منبع اصلی کلسیم و پنیر کرد Curd یا کاتیج، عدس، مغزهای زمینی (مثل بادام زمینی) منبع اصلی فسفر باشد و از مصرف آرد گندم کامل، باقلای بنگال، نخودها، لوبیای سویا، چغندر، اسفناج، گل کلم، شلغم، هویج ، بادام و نارگیل پرهیز شود.

زمانی که سنگ از فسفات و کربنات کلسیم و منیزیم ترکیب شده باشد، جیره غذایی را باید به گونه ای تنظیم کرد که ادرار اسیدی بماند. در این جیره غذایی، فقط باید نیم لیتر شیر، دو بشقاب میوه و دو بشقاب سبزی(200 گرم) مصرف شود. سبزی ها را می توان از مارچوبه ، نخود سبز تازه ، کدو، کدو حلوایی، شلغم ، گل کلم و کلم و گوجه فرنگی انتخاب کرد. از میان میوه ها می توان هندوانه ،انار، هلو، گلابی، آناناس، پاپایا و گواو را مورد استفاده قرار داد.

در صورتی که سنگ های اگزالاتی و اسید اوریکی شکل گرفته باشندباید ادراررا قلیایی نگاه داشت. در این جیره غذایی، باید آزادانه از میوه و سبزی استفاده کرد و مصرف غذاهای تولید کننده اسید را به منظور استفاده از تغذیه مناسب در حداقل مقدار لازم حفظ کرد. وقتی سنگ حاوی اگزالات باشد، باید از مصرف غذاهای حاوی اسید اگزالیک به مقدار زیاد پرهیز شود.
این غذا شامل است بر بادام ، برگ چغندر ، بادمجان، نان قهوه ای ، کلم ، گیلاس، شکلات، لوبیای فرانسوی، سیب زمینی، تربچه، اسفناج و لوبیای سویا

سنگ های اسید اوریک در بیمارانی بروز می کند که میزان اسید اوریک در خون شان بالا است. از آنجا که اسید اوریک محصول نهایی سوخت و ساز پورین است، باید از مصرف غذاهای حاوی پورین به مقدار زیاد مانند نان شیرین ، جگر و قلوه پرهیز شود.

لوبیای قرمز که به لوبیای فرانسوی هم معروف است و از لوبیا های رایج است به عنوان یکی از داروهای مؤثر بیماری های کلیه از جمله سنگ کلیه به حساب می آید.
دکتر Ramm آلمانی نخستین بار ارزش لوبیا قرمز Kidney beans را به عنوان داروی اختلالات کلیه و مثانه کشف کرد. وی به مدت 25 سال با استفاده از این لوبیا نتایج سودمندی به دست آورده است.

روش تهیه دارو توسط دکتر رام به این قرار بوده است که لوبیا را از درون غلافش بیرون آورده، سپس غلاف را خورد کرده و حدود 60 میلی گرم غلاف را در 4 لیتر آب داغ ریخته و به آرامی به مدت 4 ساعت می جوشانده است.
سپس باید مایع را با پارچه ای از جنس موسلین نازک صاف کرد و برای آنکه خنک شود به مدت 8 ساعت به حال خود گذاشت. بعد از آن، این مایع را بدون هم زدن از یک تکه پارچه موسلین دیگر رد می کنند.

طبق نظر دکتر رام، باید هر 2 ساعت یک بار و طی یک روز یک لیوان از این آب خورده شود و این کار در هفته چند بار تکرار شود. همچنین دکتر رام گفته است که این جوشانده نباید بیش از 24 ساعت بماند. غلاف ها را می توان مدت طولانی تری نگاه داشت ولی پس از جوشاندن غلاف، بعد از یک روز تاثیر درمانی آن از بین خواهد رفت.

ریحان نیز از جمله گیاهان با تاثیر قوی بر علیه به حساب می آید. در موارد سنگ کلیه ، به مدت 6 ماهه باید از آب ریحان و عسل استفاده کرد. مشخص شده است که با این نوع درمان سنگ از مجرای ادرار دفع خواهد شد. کرفس نیز غذایی با ارزش در افرادی به شمار می رود که مستعد ایجاد سنگ کلیه یا کیسه صفرا هستند . استفاده منظم از کرفس از ایجاد سنگ در آینده پیشگیری می کند.

نتایج پژوهش ها ، موفقیت درمانی قابل توجه ویتامین B6 یا پیریدوکسین را در درمان سنگ های کلیه به اثبات رسانده است. برای حصول علاج کامل ، باید این روش درمان به مدت چند ماه ادامه یابد. بیمار باید از رژیم کم پروتئین استفاده نماید و میزان پروتئین غذا را به یک گرم در هر کیلو گرم محدود نماید . استفاده زیاد از مایعات تا حدود 3 لیتر یا بیشتر در روز برای پیشگیری از تولید ادرار غلیظ که سبب رسوب املاح می شود ضروری است.

در بیمار باید از تنقیه آب داغ فراوان استفاده شود و به دنبال آن از حمام یا وان داغ با دمای 100 درجه فارنهایت استفاده نمود و به تدریج دما را تا 112 درجه افزایش داد. با استفاده از کمپرس سرد، باید سر بیمار را خنک نگاه داشت.و استفاده از کمپرس داغ، در پشت بیمار و در منطقه کلیه ها به تسکین درد کمک خواهد کرد. استفاده از بعضی آساناهای یوگا مانند پاوان موکتاسانا Pavan muktasana، اوتان پاداسانا uttan padassana بوجانگاسانا bhujangasana، دهانوراسانا dhannurasana و هالاسانا halasana نیز کاملاً سودمند بوده و سبب تحریک و تقویت کلیه خواهد شد.