داروهای گیاهی و سنتی سوء هاضمه (درمان های خانگی)

به‌ گروهي‌ از علائم‌ شكمي‌ فوقاني‌ يا اپيگاستريك‌ مثل‌ درد، ناراحتي‌، احساس‌ پري‌، نفخ‌، سيري‌ زودرس‌، آروغ‌ زدن‌، سوزش‌ سر دل ‌(Heartburn)، رگواژيتاسيون‌ يا به‌ طور ساده‌ سوء هاضمه‌ يا  Indigestion  اطلاق‌ مي‌گردد.

ديسپپسي‌ در 20%  بالغين‌ اتفاق‌ مي‌افتد و از شايعترين‌ شكايات‌ طبي‌ است‌. اختلالات‌ ارگانيك‌ زيادي‌ سبب‌ ديسپپسي ‌ مي‌شوند. اما شايعترين‌ علت‌ ديسپپسي‌ مزمن‌ علت‌ فانكشنال‌ دارد و تا 23 موارد ديسپپسي‌ را شامل ‌مي‌گردد. بنابراين‌ پس‌ از رد علل‌ ارگانيك‌، درمان‌ ديسپپسي‌ كمك‌ زيادي‌ به ‌بيمار خواهد كرد. بهترين‌ داروهاي‌ گياهي‌ موثر در ديسپپسي‌ شامل‌:

1- كارامين‌ (Caramin): ضدنفخ‌، درمان‌ علامتي‌ ديسپپسي‌، اشتهاآور.

2- گاستروليت‌ (Gastrolit): درمان‌ سوء هاضمه‌، نفخ‌، درد شكم‌، هارت‌ برن‌ و تغيير حالت‌ اجابت‌ مزاج‌ (درمان‌ علامتي‌ IBS).

3- گل‌ گريپ‌ (Gol-Gripe): درمان‌ سوء هاضمه‌ و دردهاي‌ ناشي‌ از نفخ‌.

4- گريپ‌واتر (Gripe water): درمان‌ سوء هاضمه‌ و دردهاي‌ ناشي‌ از نفخ‌.

5- منتا (Mentha): ضدنفخ‌، دفع‌ اسپاسم‌ و درد دستگاه‌ گوارش‌.

6- سوپرمينت‌ (Supermint): Oral Drop درمان‌ سوء هاضمه‌، ضد نفخ‌.

7- پودر كارميناتيف ‌دينه‌ (Carminatif Dineh): درمان‌ سوء هاضمه‌، نفخ‌ و دل ‌دردهاي‌ ناشي‌ از آن‌.

8- كاراوي‌ ميكچر (Caraway mixture): رفع‌ سوء هاضمه‌ و نفخ‌ و درد ناشي‌ از آن‌ در نوزادان‌ و كودكان‌.

9- كارمينت‌ (Carminet): ضد نفخ‌ و اسپاسم‌ گوارشي‌، تسكين‌ دردهاي‌ سوء هاضمه‌، محرك‌ هضم‌.

10- افشرة‌ نعناع‌ (Mint drop): ضد نفخ‌، رفع‌ تهوع‌، هضم ‌كننده‌ غذا.

ساير داروهاي‌ گياهي‌ موثر در درمان‌ ديسپپسي‌ شامل‌: قطره‌ خوراكي‌ بابونه‌، افشره‌ زيره‌، افشره‌ شويد، افشره‌ ترخون‌، افشره‌ رازيانه‌، منتازين‌، اسانس‌ آويشن‌، بابونه‌، افشره‌ كاكوتي‌، اطريفل‌، كاكره‌، چاي‌ بابونه‌، ديل‌سان‌.

درمان‌های خانگی برای سوء هاضمه

چندین روش آزموده شده وجود دارد که برای رفع مشکل سوءهاضمه در منزل می‌توانید استفاه کنید:

• عصاره‌ی چند برگ ریحان را بگیرید. این عصاره را با همان مقدار عصاره‌ی زنجبیل مخلوط کنید، سپس این محلول را با دو برابر مقدارش شکر زرد مخلوط کنید تا به شکل خمیری یکنواخت درآید و آن را به شکل قرص‌های کوچکی درآورید، هر روز یکی از این قرص ها را با آب میل کنید، پس از چند روز استفاده از آن مشکل سوء هاضمه رفع خواهد شد و اشتها بهبود خواهد یافت.

• مقدار آب انار شیرین تهیه کنید (دقت کنید انار ترش نباشد). مقدار زیره سبز را برشته کنید و آسیاب کنید. سپس این دو را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیری درآید. مقداری شکر زرد به آن بیافزاید. یک قاشق چایخوری از این مخلوط را دو یا سه بار در روز میل کنید تا سوءهاضمه رفع شود.

• یکی از ساده‌ترین درمان‌های خانگی نوشیدن دو لیوان آب گرم است. آب باید در حدی گرم باشد که کمی بخار از آن بلند شود. این درمان در مواردی که سوءهاضمه در اثر مصرف نان باشد بسیار مؤثر است.

• در سوءهاضمه‌ای که به دلیل پرخوری باشد، خوردن مقدار کمی نمک می‌تواند به رفع مشکل کمک کند.

• سوءهاضمه‌ای که در اثر مصرف غذاهای شیرین ایجاد می‌شود با خوردن پودر انجیر معابد قابل درمان است. مقدار آن یک قاشق چایخوری در یک لیوان آب است.

• گاهی سوءهاضمه به دلیل خوردن نارگیل یا خرما است. این نوع سوء هاضمه بیشتر در کودکان دیده می‌شود، و به آسانی با خوردن یک کاسه برنج پخته رفع می‌شود.

• سوءهاضمه‌ای که در اثر خوردن غذاهای فرآوری شده مملو از مواد نگهدارنده ایجاد شده با خوردن یک قاشق چایخوری از پودر برگ گیاه چریش قابل درمان است.

• گاهی زیاده روی در خوردن موز باعث سوءهاضمه می‌شود. خوردن یک قاشق غذاخوری روغن زرد گرم به رفع این مشکل کمک می‌کند.

• زنجبیل یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای سوءهاضمه در اثر زیاده روی در خوردن خرما و بادام‌زمینی است.

توجه: زیاده‌روی در خوردن هر غذایی ممکن است سبب سوءهاضمه شود. برای حفظ سلامتی بدن بهتر است تعادل در خوردن حفظ شود.

• سیستم گوارش بعضی از افراد به برنج حساسیت دارد. این افراد با خوردن برنج دچار مشکلات هاضمه می‌شوند. برای رفع این مشکل نوشیدن دو لیوان آب گرم بسیار مفید است.

• آب یکی از بهترین درمان‌ها برای هر نوع سوء هاضمه است، اما گاهی نوشیدن بیش از اندازه‌ی آب می‌تواند مشکل ایجاد کند. اگر چنین شد به اندازه یک نخود پودر هل بخورید. این ماده به هدایت آب در بدن کمک می‌کند.

• سوءهاضمه در اثر خوردن خیار را با خوردن چند دانه گندم خام برطرف کنید.

• عدس و نخود معمولاً سبب سوءهاضمه می‌شوند. دانه‌ی تاتوره برای رفع این مشکل بسیار مفید است و اثر آن فوری است.

• درمان مفید دیگر برای سوءهاضمه این است که مقداری زنجبیل، فلفل سیاه و نمک را به اندازه‌های برابر با هم مخلوط کنید. سپس ۵ گرم از این مخلوط را به یک لیوان دوغ (آنچه بعد از گرفتن کره باقی می‌ماند) اضافه کنید و بنوشید. پس از چند دقیقه سوءهاضمه از بین می‌رود.

• به یک لیوان آب ولرم، یک قاشق آب لیمو، یک قاشق زنجبیل و دو قاشق عسل اضافه کنید و محلول را بنوشید. اثر این محلول در رفع سوءهاضمه فوری است.

• اگر از سوءهاضمه‌ی مزمن رنج می‌برید، بهتر است یک گرم پودر انقوزه را در یک لیوان دوغ حل کنید و بنوشید.

• آنیسون (بادیان رومی) درمان بسیار مفید برای مشکلات هاضمه است و برای رفع سوءهاضمه در اطفال استفاده می‌شود. یک قاشق پودر بادیان رومی را به یک فنجان آب جوش بیافزایید و به مدت یک شب بگذارید بماند. صبح آن را صاف کنید و با یک قاشق عسل مخلوط کنید و بنوشید.

• سیر یکی از درمان‌های جهانی برای همه نوع سوءهاضمه است. چند حبه سیر را له کنید ودر مقداری آب گرم یا شیر بریزید و هر زمان دچار سوءهاضمه شدید بنوشید. این محلول به دفع مواد زاید کمک می‌کند.

پیشگیری از سوءهاضمه

اگر غذا سنگین است، مانند غذاهای گوشتی، آن را با سالاد یا سبزیجات میل کنید.
غذاها را خیلی سرد یا خیلی داغ میل نکنید.
حداقل چهار ساعت بین وعده‌های غذایی فاصله بگذارید.
با شادی غذا بخورید
بر غذایی که می‌خورید تمرکز کنید.
بیش از حجم معده‌تان غذا نخورید (پرخوری نکنید).
غذاهای نامناسب و ناسازگار نخورید.
اگر بعضی از غذاها با بدن شما سازگار نیست از خوردن آن پرهیز کنید. و در انتخاب غذا دقت کنید.
از خوردن غذاهای خیلی پخته یا خیلی خام یا غذاهایی که دوست ندارید بپرهیزید.
در زمان خوردن وعده‌های غذایی نظم داشته باشید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]