مسمومیت غذایی (درمان گیاهی و خانگی،طب سنتی)

درمان مسمومیت کودکان,قرص برای درمان مسومیت,درمان مسمومیت با شیر,بعد از مسمومیت چه بخوریم,برای مسمومیت چی خوبه,انواع مسمومیت,قرص ضد مسمومیت غذایی,نام قرص مسمومیت,درمان سنتی و گیاهی مسمومیت غذایی,حالت تهوع

اسهال و استفراغ از شایع‌ترین عوارض ناشی از مسمومیت هستند که می‌توانند برای تمام افراد، مخصوصا کودکان و سالمندان، بسیار آزاردهنده باشند. از این رو، در طب سنتی، چند پیشنهاد غذایی برای درمان سریع‌تر این عوارض مطرح است که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:
شربت سیب

برای تهیه شربت سیب به ۳ لیتر آب سیب شیرین و رسیده (بدون پوست) و ۴۵۰ گرم عسل نیاز داریم.برای آماده کردن این شربت باید آب سیب را روی حرارت بگذارید تا حدود نصف آن تبخیر شود. سپس آن را صاف و با عسل مخلوط کنید. دوباره این ترکیب را روی حرارت بگذارید تا کاملا غلیظ شود. شما می‌توانید از این شربت برای تقویت معده، رفع حالت تهوع و افزایش اشتهای افرادی که به تازگی دوران مسمومیت را پشت سر گذاشته‌اند، استفاده کنید.
شربت سیب و زرشک و لیمو

برای تهیه این شربت به ۴۰۰ گرم آب سیب شیرین و رسیده، ۴۰۰ گرم آب زرشک و ۲۰۰ گرم آبلیموی تازه نیاز دارید. برای آماده کردن شربت هم تمام مواد را با هم ترکیب کنید و بجوشانید تا به غلظت دلخواه برسد. در صورت تمایل می‌توانید کمی عسل هم به این شربت اضافه کنید. مصرف شربت سیب و زرشک و لیمو به کاهش تهوع، اضطراب و بی‌اشتهایی کمک می‌کند.
دم‌کرده مرزنجوش

این دمنوش را می‌توان با ۱ قاشق غذاخوری مرزنجوش، ۲ لیوان آب‌جوش و کمی نبات در قوری دم کرد. دمنوش مرزنجوش می‌تواند کمک بزرگی به رفع اسهال و نفخ کند و اشتهاآور خوبی هم محسوب می‌شود.
دم‌کرده نعناع یا پونه

این دمنوش را می‌توان با ۱ قاشق غذاخوری نعناع یا پونه، ۲ لیوان آب‌جوش و کمی نبات در قوری دم کرد. دم‌کرده نعناع یا پونه برای رفع اسهال و استفراغ و تقویت معده در افرادی که به تازگی مسمومیت‌شان را پشت سر گذاشته‌اند، بسیار مفید خواهد بود. اگر به جای نعناع یا پونه از گلپر استفاده کنید هم می‌توانید از خاصیت ضداسهال یک دمنوش گرم، کمک بگیرید.

تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه، گرفتگی عضلات شکم و اسهال از علایم مسمومیت غذایی  است  و نباید آن ها  را نادیده گرفت.در مسمومیت غذایی این احتمال وجود دارد که بدن آب زیادی از دست بدهد، بنابراین در این زمان باید آب بیشتری نوشید تا سموم بدن زودتر دفع شود.
در واقع زمانی که فرد دچار اسهال و استفراغ می شود بهتر است مصرف مایعات و آب را افزایش دهد و از خوردن غذاهای جامد و سنگین اجتناب کند که استفاده از این درمان های خانگی برای مسمومیت مفید است.
زنجبیل
زنجبیل، دارویی بسیار عالی برای درمان تقریبا تمام انواع مشکلات گوارشی و مسمومیت غذایی است، نوشیدن یک فنجان چای زنجبیل پس از خوردن ناهار یا شام از سوزش سر دل، تهوع و دیگر علایم همراه با مسمومیت غذایی جلوگیری می کند.
برای تهیه چای زنجبیل، یک قاشق چای خوری زنجبیل رنده شده را در یک فنجان آب به مدت چند دقیقه بجوشانید و کمی شکر یا عسل به آن اضافه کنید.
سرکه سیب
سرکه سیب طبیعی دارای یک اثر قلیایی در متابولیسم بدن است و می تواند نشانه های مختلف مسمومیت غذایی را کاهش دهد. این ماده غذایی با تسکین فوری دستگاه گوارش و از بین بردن باکتری ها در درمان مسمومیت بسیار موثر است.
دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و قبل از غذا آن را بنوشید.همچنین می توانید به طور مداوم دو تا سه قاشق چای خوری سرکه سیب رقیق شده میل کنید.
 دانه شنبلیله و ماست
ماست خواص ضد میکروبی دارد و با باکتری های عامل مسمومیت غذایی مبارزه می کند. دانه شنبلیله نیز در درمان دردهای شکمی موثر است. مصرف ترکیب دانه شنبلیله و ماست باعث تسکین فوری درد معده و رفع استفراغ می شود. یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را با یک قاشق چای خوری ماست ترکیب کنید و آن را بخورید. (نیازی نیست که دانه های این گیاه را بجوید)
 لیمو
خواص ضد التهاب، ضد ویروسی و خواص ضد باکتریایی لیمو
می تواند در درمان مسمومیت کمک زیادی کند، اسید لیمو در از بین بردن باکتری های ایجاد کننده مسمومیت غذایی موثر است.
کافی است کمی شکر به یک قاشق چای خوری آب لیمو اضافه کنید و آن را دو تا سه بار در روز بنوشید، همچنین ترکیب آب گرم با لیمو برای تمیز کردن سیستم گوارشی موثر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده