معماری
یبوست

راهکارهای طب سنتی برای درمان یبوست

اساس طب سنتی، افرادی که دچار یبوست هستند، اصطلاحا مزاج خشکی دارند. دومین نکته مزاج سرد سالمند است. مزاج انسان‌ها با افزایش سن تغییر می‌کند و سرد و خشک می‌شود. غذاهای سرد باعث تنبلی فرد می‌شوند. فرض کنید فردی همراه با غذا مقدار زیادی ماست مصرف کند. بعد از صرف این وعده غذایی اغلب افراد دچار خستگی و بی‌حالی می‌شوند و تمایل دارند بخوابند.

این وضعیت در روده نیز اتفاق می‌افتد یعنی روده نیز در تماس با مواد غذایی‌ای که خاصیت سردی دارند دچار بی‌حالی و کندی حرکت می‌شود. گاهی بیماران ممکن است برای از بین بردن یبوست خیار میل کنند. مصرف خیار به‌دلیل رطوبتی که دارد موثر واقع می‌شود ولی ‌طبع خیار نیز سرد است و نباید زیاد خورده شود. روده سالمندان تنبل و اعصاب روده نیز ضعیف است و به خوبی حرکات روده را تنظیم نمی‌کند.

 

برای درمان یبوست به این نکات توجه کنید:

۱٫ خیلی از افراد برای رفع یبوست آلو را خیس می‌‌کنند و آب آلو و خود آلو را میل می‌کنند، اما طبع آلو سرد است. ممکن است آلوی خیس‌کرده برای رفع یبوست در جوانان مفید باشد ولی بهترین خشکبار برای برطرف کردن یبوست افراد میانسال که مزاج سردی دارند، انجیر خیس شده است.
۲٫ سیب، گلابی، هلو، شفتالو، پرتقال و… میوه‌هایی هستند که فیبر بالایی دارند و حرکات روده را تشدید می‌کنند و آب جذب‌شده به‌وسیله روده را افزایش می‌دهند.
۳٫ مصرف خاکشیر را زیاد کنید. بهتر است خاکشیر را با عسل و آب گرم مخلوط کنید. در واقع، همه غذاها را به سمت گرمی ببرید.
۴٫ راه رفتن باعث بهبود حرکات روده می‌شود. راه رفتن در اصطلاح طب سنتی، گرمی ذاتی ایجاد می‌کند. یعنی اعضای درونی بدن مانند قلب، معده و روده‌ها گرم می‌شود.
۵٫ وقتی یبوست شدید می‌شود، احتمال بروز همورویید یا بواسیر وجود دارد. در طب سنتی بواسیر را با قابضه‌ها درمان می‌کنند. داروهای گیاهی‌ای وجود دارد که باعث انقباض عروق اطراف مقعد می‌شود. پودر پوست انار قابض خوبی است و سالمندان می‌توانند این پودر را در آب بجوشانند، داخل لگن بریزند و بعد از ولرم شدن آب، داخل آن بنشینند. پمادهایی در بازار وجود دارد که به پماد‌های آنتی‌همورویید گیاهی مشهورند. این پماد‌ها نیز موضعی و بسیار مفید هستند. ولی برای درمان همورویید قبل از هر اقدامی یبوست باید درمان شود. در غیر این صورت درمان همورویید بی‌نتیجه است. راه درمان همورویید شدیدی که به دارو جواب نمی‌دهد، جراحی است.