دو نوشابه نشاط‌ آور در طب سنتی

در طب سنتی، توصیه‌های خوراکی متنوع و متعددی برای مداوای بیماران مبتلا به افسردگی یا افراد در معرض ابتلا به این اختلال اعصاب و روان وجود دارد. یکی از این توصیه‌ها، مصرف نوشیدنی‌های نشاط‌آور و مفرح است که در این یادداشت به دو مورد از پُرمصرف‌ترین آنها اشاره می‌کنم:

1. شربت سیب: برای تهیه این شربت مفرح، به آب 3 کیلوگرم سیب شیرین و رسیده و پوست‌کنده و 450 گرم عسل نیاز داریم. باید آب سیب را روی حرارت ملایم بگذارید تا نیمی از آن بخار شود، سپس آن را صاف کنید و اجازه بدهید تا یک شب کنار بماند.
دوباره این آب سیب را روی شعله ملایم بگذارید تا غلیظ شود.
این آب غلیظ را هم صاف کنید و در ظرفی شیشه‌ای بریزید. سپس این شربت را با عسل مخلوط کنید و روزی یک لیوان از آن را به بیماران مبتلا به افسردگی بدهید یا خودتان بنوشید.
این شربت، علاوه بر اینکه نشاط‌آور است، باعث افزایش اشتها هم می‌شود و جلوی حالت تهوع را نیز می‌گیرد.

2. شربت جلاب: مواد لازم برای تهیه این شربت نیز شامل یک کیلوگرم نبات، 3 کیلوگرم گلاب و نیم‌مثقال زعفران می‌شود. طرز تهیه شربت جلّاب به این صورت است که باید نبات و گلاب را روی شعله ملایم بجوشانید و در حین جوشیدن، کف آن را بگیرید.
سپس شربت را صاف کنید. حالا زعفران را با کمی گلاب حل کنید و آن را به شربتتان بیفزایید. این شربت می‌تواند با آب سرد یا عرقیات مناسب یا حتی تخم ریحان نوشیده شود.
شربت جلاب برای تقویت قلب و اعصاب و رفع افسردگی بسیار مفید است.

دکتر غلامرضا کردافشاری
متخصص طب سنتی و استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران
سلامت