آب اکسژینه (هیدروژن پراکسید)

آب اکسیژنه از کجا تهیه کنیم,خطرات آب اکسیژنه,آب اکسیژنه برای دندان,طرز تهیه آب اکسیژنه,قیمت آب اکسیژنه در داروخانه,آب اکسیژنه قیمت,آب اکسیژنه اسید است یا باز,خرید آب اکسیژنه,هیدروژن پراکسید از کجا بخریم,قیمت هیدروژن پراکسید,هیدروژن پراکسید دندان,خرید هیدروژن پراکسید,پراکسید هیدروژن برای مو,تجزیه هیدروژن پراکسید,واکنش تجزیه هیدروژن پراکسید,پراکسید هیدروژن را از کجا تهیه کنیم

پراکسید هیدروژن ماده ای فعال متشکل از آب و اکسیژن است. فرآیند اکسیداسیون این ماده در از بین بردن ارگانیزم بیماری‌زا، بسیار عالی است. در واقع، پراکسید هیدروژن، یکی از بهترین‌ مواد ضدعفونی کننده در جهان به‌حساب می‌آید.

به معنای واقعی پراکسید هیدروژن میکروارگانیسم‌ها را از طریق اکسیداسیون می‌سوزاند؛ البته قبل از هر گونه به کار گیری این ماده مانند همیشه، با پزشک خود مشورت کنید زیرا به طور طبیعی مواد در شرایط خاص و همچنین برای بیماران  ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد.

این ماده کاربردهای دیگری نیز دارد که در این مطلب به نقل از نیوزویک به آن اشاره‌ شده است. توجه کنید، برای بسیاری از این موارد، تنها محلول  ۳درصد استفاده شودو به هیچ عنوان  استفاده خوراکی نشود. استفاده از محلول قوی ‌تر خوراکی ممکن است به بدن  آسیب برساند.
تقویت سیستم ایمنی بدن: بدن به‌طور خودکار  پر اکسید هیدروژن برای مقابله با عفونت تولید می‌کند. سلول‌های سفید خون ما، سلول‌های سرباز است که با  بیماری ، ویروس‌ها و عفونت مبارزه می‌کند و برخی از آن‌ها پر اکسید هیدروژن را به‌عنوان اولین راه حمله  به سموم، عفونت ها ، ویروس‌ها، انگل‌ها و …تولید می‌کند.

درمان قارچ پا:  در  استفاده از پر اکسید هیدروژن برای درمان قارچ پا ، مخلوطی از ۵۰ درصد پراکسید و ۵۰درصد آب را به قسمت‌های  مؤثر (به‌ویژه انگشتان پا) هر شب بمالید و اجازه دهید به‌طور طبیعی خشک شود.

درمان عفونت قارچی خارجی: ۲ قاشق غذاخوری ۳ درصد پر اکسید هیدروژن به آب مقطر گرم اضافه کنید و هفته‌ای یک یا دو بار به قسمت مؤثر بمالید.
اگر زخم آلوده دارید ،آن را در محلول ۳ درصد پر اکسید هیدروژن برای حدود ۵-۱۰ دقیقه و چند بار در روز خیس کنید. پر اکسید هیدروژن  برای درمان عفونت‌ها بسیار مؤثر است و با افزودن  مقداری از آن به آب  حمام، می‌توانید از قارچ ، جوش یا هر عفونت‌ دیگر پوستی رهایی پیدا کنید. توجه داشته باشید، نباید زخم‌های باز را برای مدت طولانی با این محلول شست وشو داد. با استفاده از این محلول زخم  را پاک کنید. زیرا در صورت ماندن این محلول برای مدت طولانی روی زخم  بازمی‌تواند به بافت آسیب برساند.

مراقبت ازعفونت سینوس‌ها: یک قاشق غذاخوری محلول ۳   درصد پر اکسید هیدروژن  محلول به یک فنجان آب فاقد کلر اضافه و از آن به‌ عنوان اسپری بینی استفاده کنید. برحسب شدت مشکلی که دارید باید  میزان پر اکسید هیدروژن را تنظیم کنید. ابتدا  با مقدار کم شروع کنید.( قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.)

دهانشویه: روزی یک‌ بار ، یک قاشق چای خوری محلول ۳درصد  پر اکسید هیدروژن را در یک لیوان آب حل کنید وبه  مدت ۱۰ دقیقه دردهان خود نگه ‌دارید. محلول را پس از ۱۰ دقیقه به بیرون بریزید. این کار نه‌ تنها از بروز  زخم‌های دهانی جلوگیری می‌کند، بلکه دندان‌ها را  نیز  سفید می‌کند. همچنین دندان‌ درد را تسکین می‌دهد. غرغره کردن چند بار در روز و هر بار به مدت ۱۰ دقیقه می‌تواند درد را کاهش دهد.

هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (H۲O۲) یک اکسنده متداول است که به عنوان سفید کننده استفاده می‌شود. هیدروژن پراکسید ساده‌ترین پراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند). آب اکسیژنه خالص H۲O۲ یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آنرا تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسید کننده‌ای قوی است.
تجزیه این ماده باعث ایجاد رادیکالهای OH می‌شود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی‌باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسیدکنندگی خود، مواد آلی و معدنی را اکسید می‌کند.

روش تهیه آزمایشگاهی آب اکسیژنه
پراکسید هیدروژن را می توان از اثر اسید سولفوریک رقیق بر پراکسید سدیم یا پراکسید باریم (BaO2.8H2O) در دمای پایین تهیه کرد.
در تهیه نمک های باریم از باریت ها (BaSO4) مقداری BaO به دست می آید که در اثر حرارت در هوا اکسید می شود و به پراکسید باریم تبدیل می شود. پراکسید باریم با اسید فسفریک نیز تولید آب اکسیژنه می کند.
فسفات باریم نا محلول از آن جدا می شود و محلول آبی آب اکسیژنه به دست می آید که به وسیله تقطیر در فشار کم می توان آن را تغلیظ کرد. از عبور گاز دی اکسید کربن در محلول پراکسید باریم نیز آب اکسیژنه بدست می آید.

روش دیگر بر اساس روش مرک می باشد که در آن پراکسید سدیم با اسید سولفوریک ۲۰% در دمای پایین واکنش داده و بعد از خارج کردن سولفات سدیم متبلور (Na2SO4.10H2O) بعد از تغلیظ آب اکسیژنه با غلظت ۳۰% بدست می آید.

روش تهیه صنعتی آب اکسیژنه
فرایند خود اکسایش: یکی از مشتقات آنتراکینون بر اثر واکنش با هیدروژن در مجاورت کاتالیزر پالادیم به آنتراهیدروکینون تبدیل می شود. با عبور هوا از این ماده، محلول پراکسید هیدروژن ۲۰% وزنی به دست می آید.

روش الکترولیز: از الکترولیز محلول اسید سولفوریک ۵۰% وزنی یا محلول اسید سولفوریک و سولفات، پراکسو دی سولفات (و در نهایت از هیدرولیز آن پراکسید هیدروژن) در آند و هیدروژن در کاتد بدست می آید.
پراکسید هیدروژن را در دمای بالا و فشار کم جداکرده و پس از تغلیظ سازی، محلول ۳۰%  وزنی بدست می آید

خصوصیات آب اکسیژنه

به مرور آب اکسیژنه تجزیه و تبدیل به آب و اکسیژن می‌گردد. این عمل تجزیه در محیط بازی سریعتر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می‌گیرد. اگر مدت مدیدی آب اکسیژنه را انبار کنند، ممکن است کاملاً تجزیه و تبدیل به آب گردد. بر اثر گرد بعضی اجسام عمل تخریب آب اکسیژنه تسریع می‌گردد مانند گرد بی‌اکسید منگنز و گرد فلزات.

اگر بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدار کننده مانند اسید فسفریک، اوره، اسید بنزوئیک و نظیر آنها بیفزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌گردد. آب اکسیژنه اثر میکروب کشی ، بوبری و سفید کنندگی دارد چنانکه اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملاً بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز تخریب می‌کند بهمین دلیل تکه کالباس درون ظرف بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود.

موارد مصرف آب اکسیژنه

لکه شراب قرمز، خون، قهوه و غیره را هم می‌توان بوسیله آب اکسیژنه پاک نمود. محلول غلیظ H۲O۲ به عنوان یک اکسیدان برای سوخت موشک‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از خمیر دندانها و سایر اجسامی که برای پاک کردن دندانها بکار می‌رود در موقع استعمال تولید آب اکسیژنه می‌کنند و اکسیژن این آب اکسیژنه دندان را سفید می‌نماید.

آب اکسیژنه در بی‌رنگ کردن شاخ، پشم گوسفند، پنبه، کتان، کنف، کاه، چوب، کاغذ، روغن، چربی، واکس، صابون، ابریشم، عاج، پر و غیره بکار می‌رود. رنگ بعضی لکه‌های صورت را هم آب اکسیژنه تخریب می‌کند. اگر موی سیاه را پس از شستن با کربنات سدیم (تا چربی آن برطرف شود) در محلول آب اکسیژنه بگذارند به رنگ روشن در می‌آید. اگر موی سیاه‌سر را با مخلوطی از ۱۰۰ گرم آب اکسیژنه ۳۰٪ و چهار قطره محلول ۲۵٪ آمونیاک تر نمایند و پس از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه با آب خالص و سپس با محلول اسید استیک‌دار بشویند، بور مایل به قرمز می‌شود. وجود آمونیاک از این جهت لازم است که آب اکسیژنه در حضور قلیاییها سریعتر اکسیژن می‌دهد و در نتیجه موها تندتر بور می‌شوند. مصرف مکرر آب اکسیژنه برای مو مضر است زیرا که مو را شکننده می‌نماید. در جنگ جهانی دوم آب اکسیژنه ۸۵٪برای اکسیداسیون سریع الکل در زیر دریاییها و موشکها مصرف می‌کردند.

کاربرد در پزشکی

آب اکسیژنه در گذشته به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده آن در پانسمان زخمهای عفونی استفاده می‌شد ولی امروزه به دلیل آسیبی که به بافتهای مجاور وارد می‌کند دیگر در پانسمان استفاده نمی‌شود و فقط گاه برای ضدعفونی لوازم یا سطوح استفاده می‌شود. از آنجایی که آب اکسیژنه بوبر است گاه در درمان زخمهای بدبو مورد استعمال قرار می‌گیرد. در قرصهای اریتزون ۳۶٪ آب اکسیژنه به ۶۴٪ اوره متصل است و چون این قرصها را در دهان بگذارند، اکسیژن می‌دهد. پس هم میکروبهای دهان را می‌کشد و هم دندانها را سفید می‌نماید. آب اکسیژن رقیق را برای قرقره کردن هم بکار می‌برند.

کاربرد در بهداشت استخرها

آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می‌شوند بکار می‌رود. تزریق این عنصر قبل از دستگاه UV باعث ایجاد رادیکالهای OH می‌شود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی‌باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسید کنندگی خود، مواد باقی‌مانده آلی و معدنی را تجزیه می‌کند. بدین ترتیب نیاز به تعویض آب استخرها کاهش می‌یابد.

در صورتی که از آب اکسیژنه در آب استخرها استفاده شود دارای مزایا به شرح زیر است: ۱. آب اکسیژنه موجود در آب با دوز صحیح، برای شناگر غیرقابل تشخیص است. ۲. با آب بخوبی مخلوط می‌شود، غیر فرار است و تا زمان اکسید کردن مواد آلی در آب باقی می‌ماند. ۳. خالص است و ایجاد املاح نمی‌کند. ۴. خورنده نیست و در نتیجه به تجهیزات و تاسیسات آسیب نمی‌رساند. ۵. ایجاد کف نمی‌کند، بی‌بو و بی طعم است. ۶. غیر سمی است ۷. ایجاد رسوب نکرده و در نتیجه آب کاملاً شفاف می‌ماند.

شناسایی آب اکسیژنه

در یک لوله آزمایشی که قبلاً چند سانتی‌متر مکعب محلول بی‌کرمات پتاسیم و قدری اسید سولفوریک رقیق ریخته‌ایم آب اکسیژنه می‌افزاییم در نتیجه رنگ آبی تند که بعداً تبدیل به سبز می‌شود، ظاهر می‌گردد. بهمین طریق می‌توان وجود آب اکسیژنه را در اریتزن ثابت نمود.

تهیه آب اکسیژن در صنعت با روش خود اکسایش

در این فرایند یکی از مشتقات آتراکینون بر اثر واکنش با هیدروژن در مجاورت کاتالیزور پالادیوم به آنتراهیدروکینون تبدیل می‌شود. با عبور هوا از ماده اخیر، محلول پراکسید هیدروژن ۲۰ درصد وزنی بدست می‌آید.

 

جهت خرید آب اکسژنه میتوانید با ایمیل سایت در تماس باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.