Alpha-fetoprotein

آزمایش آلفافیتوپروتئین Alpha-fetoprotein

نام آزمایش
آلفافتوپروتئین
نام انگلیسی تست
Alpha-fetoprotein, Total; Alpha-fetoprotein-L3 %
مخفف انگلیسی تست
AFP
نام فارسی تست
آلفا-فتوپروتئین
نام های متعارف دیگر
AFP; Total AFP; AFP-L3%
روش انجام

آمادگی بیمار

آمادگی خاصی لازم نیست
زمان نمونه گیری

محدوده مرجع (نرمال رنج) وابسته به جنس زن/مرد

نوع نمونه

نمونه خون از ورید بازو
بهترین زمان نمونه گیری

علت درخواست تست

پزشک ممکن است آزمایش خون AFP درخواست کند، زمانی که: مشکوک است که فرد سرطان کبد یا سرطان های خاص بیضه یا تخمدان دارد؛ بیمار مبتلا به بیماری مزمن کبدی را از نظر ظهور کارسینومای هپاتوسلولار و یا نوع دیگری از سرطان کبد پایش می کند؛ اثربخشی درمان در بیمار مبتلا به سرطان کبد، بیضه یا تخمدان را پایش می کند؛ عود سرطان را پایش می کند.
گاهی اوقات وقتی بیمار هپاتیت مزمن یا سیروز دارد درخواست می شود.
٪AFP – L3 گاهی اوقات برای کمک به ارزیابی خطر کارسینومای هپاتوسلولار وقتی که بیمار دارای بیماری مزمن کبدی است درخواست می شود.
توضیح راجع به تست

این تست مقدار آلفا فتوپروتئین (AFP) را در خون اندازه گیری می کند. AFP، پروتئینی است که عمدتا توسط کبد جنین و بخشی از جنین در حال رشد که شبیه به حفره زرده در تخم پرندگان است (بافت های کیسه زرده) تولید می شود. غلظت AFP بطور شاخص هنگامی که نوزاد متولد می شود، افزایش می یابد و پس از آن به سرعت کاهش می یابد. در کودکان سالم و بالغین غیرباردار به طور طبیعی فقط در سطوح بسیار پایین قابل تشخیص است.
در چه شرایطی تست افزایش می یابد

آسیب کبدی و بعضی سرطان ها (سرطان تخمدان و تومور سلول زایای بیضه) می توانند غلظت AFP را به طور قابل توجهی افزایش دهند. سطوح بالای AFP ممکن است گاهی اوقات با سرطان های دیگر مانند معده، روده بزرگ، ریه، پستان و لنفوم دیده شود. هر زمان که سلول های کبدی بازسازی می شوند، AFP تولید می شود. AFP در بیماری های مزمن کبدی، مانند هپاتیت و سیروز ممکن است برای مدت طولانی افزایش یابد. غلظت های بسیار بالا از AFP ممکن است توسط تومورهای خاص تولید شود.
. از آنجا که AFP در جنین تولید می شود، سطح آن معمولا در زنان باردار و نوزادان بالاتر است.
در چه شرایطی تست کاهش می یابد

وقتی AFP به عنوان ابزار پایش استفاده می شود، کاهش آن پاسخ به درمان را نشان می دهد.
تست های تکمیلی

CEA; hCG; Tumor markers, DCP
طریقه جمع آوری نمونه

نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید
تشخیص های افتراقی

آمادگی لازم جهت انجام تست

تداخلات دارویی

اطلاعات تکمیلی

AFP در انواع مختلف وجود دارد. به طور سنتی، هنگامی که پزشک تست AFP درخواست می کند، AFP تام را درخواست می کند که انواع AFP را با هم اندازه گیری می کند.
یک نوع آن به دلیل توانایی در اتصال به یک پروتئین خاص به نام Lens culinaris agglutinin، در آزمایشگاه L3 نامیده می شود. تست AFP – L3٪ آزمایش جدیدی است که مقدار AFP تام را با مقدار AFP – L3 مقایسه می کند. افزایش در درصد L3 نسبت به AFP تام با افزایش خطر ابتلا به کارسینومای هپاتوسلولار در آینده ای نزدیک و داشتن پیش آگهی ضعیف تر، به عنوان سرطانهای مربوط به L3 که متمایل به تهاجمی تر هستند، مرتبط می شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *