استریول

آزمایش استریول

نام آزمایش
Estriol
نام انگلیسی تست
Estriol
مخفف انگلیسی تست
E3
نام فارسی تست
استریول
نام های متعارف دیگر
Estrogen fractions/fractionated; Estriol (E3)
روش انجام

آمادگی بیمار

آمادگی خاصی لازم نیست، اما زمان نمونه گیری با سیکل قاعدگی، یا هنگامی که فرد حامله است، با سن حاملگی ارتباط دارد.
زمان نمونه گیری

محدوده مرجع (نرمال رنج) وابسته به جنس زن/مرد

نوع نمونه

نمونه خون ورید بازو، نمونه ادرار ۲۴ ساعته، یا گاهی اوقات نمونه بزاق تازه
بهترین زمان نمونه گیری

علت درخواست تست

این تست برای اندازه گیری یا پایش سطح استروژن بیمار در صورتی که سیکل قاعدگی غیرطبیعی بی دلیل، خونریزی غیر طبیعی یا سنگین، ناباروری، علائم یائسگی یا هر گونه تغییرات هورمونی دیگر دارد؛ همچنین برای آزمایش وضعیت جنین و جفت در طول مراحل اولیه بارداری و برای ارزیابی مؤنث بودن، وجود ویژگی های شبه زنانه در مردان؛ یا هنگامی که بیمار علائم عدم تعادل هورمونی، خونریزی غیر طبیعی واژینال، توسعه غیرمعمول و/ یا زود اندام جنسی (مؤنث) نشان می دهد، یا وقتی که پزشک بخواهد سلامت جفت و جنین را در طول بارداری پایش کند؛ زمانی که یک مرد علائم زنانه نشان می دهد، درخواست می شود.
استریول گاهی اوقات ممکن است به صورت سریالی برای کمک به پایش بارداری پرخطر درخواست شود.
توضیح راجع به تست

استروژن ها، گروهی از استروئیدها هستند که سیکل قاعدگی را تنظیم می کنند و به عنوان هورمونهای جنسی زنانه اصلی عمل می کنند. شایع ترین اشکال استروژن جهت آزمایش، استرون (E1)، استرادیول (استرادیول- ۱۷ بتا، E2) و استریول (E3) هستند. استروژن های تام معمولا در خون یا ادرار اندازه گیری می شوند.
استروژن ها مسئول توسعه اندام های جنسی و صفات جنسی ثانویه زنانه هستند و به سیکل قاعدگی و بارداری گره خورده اند. آنها هورمونهای جنسی اصلی در زنان در نظر گرفته می شوند و به مقدار کم در مردان وجود دارند. E1 و E2، دو استروژن اصلی در زنان غیر باردار هستند، در حالی که E3 هورمون اصلی بارداری است.
استریول (E3)، استروژن عمده در بارداری با مقادیر نسبتا بزرگ، تولید شده توسط جفت در حال توسعه است. سطوح استریول در هفته هشتم بارداری شروع به افزایش می کند و تا مدت کوتاهی قبل از زایمان ادامه می یابد. استریول در حال گردش در خون مادر، به سرعت از بدن پاک می شود. هر اندازه گیری از استریول یک تصویر لحظه ای است از آنچه که برای جفت و جنین رخ می دهد، اما تغییر طبیعی روزانه در غلظت استریول نیز وجود دارد.
در چه شرایطی تست افزایش می یابد

در چه شرایطی تست کاهش می یابد

عدم بارداری
تست های تکمیلی

Follicle stimulating hormone (FSH); Luteinizing hormone (LH); Progesterone; Testosterone; Triple or Quad screen; Sex hormone binding globulin
طریقه جمع آوری نمونه

نمونه خون از ورید بازو یا نمونه ادرار ۲۴ ساعته جمع آوری می شود. بسته به نوع آزمایش درخواست شده، پزشک ممکن است نمونه بزاق تازه فرد را در یک لوله پلاستیکی جمع آوری کند؛ با این حال، آزمایش بزاق کمتر شایع است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *