آزمایش بتا Beta-HCG

نام آزمایش
Beta-HCG
نام انگلیسی تست
Human Chorionic Gonadotropin
مخفف انگلیسی تست
hCG; Beta hCG
نام فارسی تست
بتا HCG
نام های متعارف دیگر
Pregnancy test; Qualitative hCG; Quantitative hCG; Beta hCG; Total hCG; Total beta hCG
روش انجام

آمادگی بیمار

آمادگی خاصی لازم نیست، با این حال قبل از جمع آوری نمونه ادرار برای تست حاملگی، مقدار زیاد مایعات مصرف نشود، زیرا ادرار بیش از حد رقیق، ممکن است نتیجه منفی کاذب بدهد.
زمان نمونه گیری

محدوده مرجع (نرمال رنج) وابسته به جنس زن/مرد

نوع نمونه

نمونه ادرار جمع آوری شده در اول صبح یا نمونه خون از ورید بازو
بهترین زمان نمونه گیری
آزمایش کیفی hCG ادرار یا خون هورمون در ۱۰ روز اول، پس از یک دوره قاعدگی از دست رفته درخواست می شود، وقتی که یک خانم تمایل دارد تأیید کند که حامله است یا نه (برخی از روش ها می توانند هورمون hCG را حتی زودتر، در یک هفته بعد از لقاح نیز شناسایی کنند).
علت درخواست تست

این تست برای تأیید و پایش دوران بارداری، یا برای کمک به تشخیص و پایش بیماری تروفوبلاستیک حاملگی یا تومورهای سلول زایا است.
بلافاصله پس از ۱۰ روز از دوره قاعدگی از دست رفته (برخی از روش ها می توانند hCG را حتی زودتر (یک هفته پس از لقاح) شناسایی کنند)؛ یا هنگامی که پزشک فکر می کند علائم حاملگی خارج از رحم، بیماری تروفوبلاستیک حاملگی، یا تومورهای سلول زایا را نشان می دهد، درخواست می شود.
به طور روتین برای تأیید بارداری استفاده می شود.
آزمایش کیفی hCG، ممکن است برای کمک به تشخیص حاملگی خارج از رحم، برای کمک به تشخیص و پایش یک بارداری که ممکن است منجر به سقط شود، و/ یا پایش مادر پس از سقط جنین درخواست شود. آزمایش کمی hCG ممکن است برای کمک به تشخیص بیماری تروفوبلاستیک حاملگی یا تومورهای سلول زایا از بافت بیضه یا تخمدان درخواست شود. ممکن است در فواصل منظم برای پایش مؤثر بودن درمان برای این بیماری ها و تشخیص عود تومور درخواست شود.
توضیح راجع به تست

گنادوتروپین انسانی (hCG)، هورمون تولید شده در جفت زن باردار است. تست حاملگی، آزمایش ویژه خون یا ادرار است که می تواند hCG را تشخیص دهد و بارداری را تأیید کند. این هورمون را می توان ۱۰ روز بعد از دوره قاعدگی از دست رفته، مدت زمانی که تخمک بارور شده در رحم زن کاشته می شود، شناسایی کرد.
در طی هفته های اول حاملگی، هورمون hCG در حفظ عملکرد جسم زرد مهم است. تولید hCG به طور پیوسته در طول سه ماهه اول (۸-۱۰ هفته) حاملگی طبیعی افزایش می یابد و حدود ۱۰هفته پس از آخرین سیکل قاعدگی به اوج می رسد. سپس به آرامی در طول مدت باقی مانده از بارداری کاهش می یابد. hCG در عرض چند هفته بعد از زایمان قابل تشخیص نیست.
آزمایش کیفی hCG، وجود هورمون hCG را تشخیص می دهد. آزمایش کمی hCG، که اغلب بتا hCG نامیده می شود، مقدار هورمون hCG موجود در خون را اندازه گیری می کند.
در چه شرایطی تست افزایش می یابد

hCG توسط برخی از تومورهای سلول زایا نیز تولید می شود و افزایش سطح در بیماری تروفوبلاستیک حاملگی دیده می شود. در زنان غیر باردار ، سطح هورمون hCG به طور طبیعی غیر قابل کشف هستند. در طی اوایل حاملگی ، سطح هورمون hCG در خون دو برابر هر دو تا سه روز است. حاملگی های خارج رحمی معمولا دو برابر شدن زمان بیشتری است. افراد مبتلا به حاملگی عدم نیز غالبا دو برابر شدن زمان طولانی تر و یا حتی ممکن است نشان می دهد سقوط غلظت هورمون hCG.
انواع خاصی از آنتی بادی ها ممکن است نتایج مثبت کاذب hCG بدهند.
در چه شرایطی تست کاهش می یابد

غلظت هورمون hCG به سرعت پس از سقط کاهش خواهد یافت.
تست هایی که خیلی زود در اوایل بارداری، پیش از آنکه سطح قابل توجهی از hCG وجود داشته باشد انجام می شوند، ممکن است نتایج منفی کاذب بدهند، در حالی که خون یا پروتئین در ادرار ممکن است باعث ایجاد نتایج مثبت کاذب شوند. تست های HCG ادرار ممکن است نتیجه منفی کاذب در ادرار بسیار رقیق بدهند.
تست های تکمیلی

Triple Screen or Quad Screen; First Trimester Down Syndrome Screen
طریقه جمع آوری نمونه

تشخیص های افتراقی

آمادگی لازم جهت انجام تست

تداخلات دارویی

برخی داروها مثل دیورتیک ها (ادرار آورها) و پرومتازین (آنتی هیستامین) ممکن است باعث ایجاد نتایج منفی کاذب در ادرار شوند. دیگر داروها مانند ضد تشنج ها، داروهای ضدپارکینسون (ضد لقوه)، خواب آورها و آرام بخش ها ممکن است باعث ایجاد نتایج مثبت کاذب شوند.
اطلاعات تکمیلی

چند آزمایش کمی hCG خون ممکن است در طی چند روز برای رد کردن حاملگی خارج از رحم و یا برای پایش خانم پس از سقط جنین، درخواست شود.
اگر هورمون hCG تا سطوح غیرقابل تشخیص افت نکند، ممکن است باقی ماندن بافت تولید کننده hCG را که نیاز به حذف خواهد داشت، نشان دهد.
در طول درمان بیماری تروفوبلاستیک حاملگی یا تومور سلول زایا، سطح در حال کاهش hCG در کل نشان می دهد که بیماری به درمان پاسخ می دهد، در حالی که سطح در حال افزایش، ممکن است نشان دهد که به درمان پاسخ نمی دهد. افزایش سطح hCG پس از درمان، ممکن است عود بیماری را نشان دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *