آزمایش سرب (تفسیر،روش انجام،نرمال و شرایط آزمایش)

میزان نرمال سرب خون,درمان سرب در خون,روشهای دفع سرب از بدن,درمان گیاهی مسمومیت با سرب,مضرات سرب در بدن,نام‌‌ دیگر سرب,درمان مسمومیت با سرب تریاک,درمان مسمومیت سرب تریاک

سرب  Pb( Lead )
نام آزمایش: pb
نام انگلیسی تست:  Lead, Blood
مترادف: Pb  خون

توضیح راجع به تست :
سطح سرب خون جهت نعییم مواجهه اخیر با سرب اندازه گیری می شود. اطفال خطر بالاتری برای مسمومیت با سرب دارند چرا که ممکن است تا ۵۰درصد از سرب دریافت شده از رژیم غذایی را جذب کنند و همچنین احتمال بیشتری جهت مواجهه با سرب دارند.
امروزه به طور فزاینده ای این شناخت حاصل شده که غلظت هایی از سرب که قبلا بی خطر تلقی می شدند حقیقتا مضر هستند.
کات آف (cut off) اخیر CDC برای سرب در اطفال µg/ml 10 است ولی در مطالعات اخیر نشان داده شده که سرب وقتی کمتر از µg/ml 10 است نیز دارای اثرات مضر می باشد. CDC تخمین می زند سطح سرب خون حدود ۹۰۰هزار کودک در آمریکا بیشتر µg/ml 10 باشد.

نمونه:
خون کامل ;خون وریدی ترجیح داده می شود. خون مویرگی هم می توان استفاده کرد.

ظرف:
ظرف های مخصوص فاقد سرب (lead free) با هپارین، EDTA هم قابل قبول است.

طریقه نگهداری:
گلبول های قرمز را جدا نکنید.
علل رد خون گیری
در طی نمونه گیری از تماس نمونه با ظروف شیشه ای سرب دار جلوگیری شود.
هنگامی که سطح خونی سرب کمتر از µg/dl 25 است به نظر نمی اید پروتوپورفیرین روی گلبول های قرمز (ZPP) اندیکاتوری کافی برای مسمومیت با سرب باشد و در نتیجه توسط CDC برای غربالگری سرب در اطفال ۶سال یا کمتر پیشنهاد نمی شود.
مهار دلتا آمینولوولینیک اسید دهیدراتاز اریتروسیت نیز معیاری برای مسمومیت با سرب است ولی تا وقتی که سطح سرب خون بیشتراز µg/dl 15-20 نباشد مهار نمی شود.
ZPP و دلتا آمینولوولینیک اسید دهیدراتاز توسط سایر عوامل مثل فقر آهن و مسمومیت با فلزات نیز متاثر می شوند. در نتیجه اندازه گیری مستقیم سرب خون کامل روش ترجیحی برای ارزیابی مسمومیت با سرب است.
محدودیت ها:
در مواجهه مزمن٬ سطوح خونی باشدت مسمومیت رابطه ای ندارد.

اطلاعات تکمیلی:
رنگ مهمترین عامل ایجادکننده مسمومیت با سرب در اطفال می باشد. سایر منابع سرب عبارتند از: هوا ٬خاک ٬گرد و غبار٬ آب نوشیدنی، غذا (به خصوص در قوطی کنسروهای لحیم شده با سرب)٬ لحیم کاری٬ باتری های ذخیره ای٬ مهمات و سایر وسایل فلزی٬ جوشکاری٬ چاپ ٬سفالگری٬ مواد مکمل بنزین٬ شمع های دارای فتیله حاوی سرب٬ لوازم آرایش جهان سوم٬ داروهای گیاهی و سایر موادشیمیایی.
جذب سرب در فقرآهن تحت تاثیر قرار می گیرد. بیشتر از ۹۰درصد سرب جذب شده در استخوان و دندان ها رسوب می کند. نیمه عمر سرب در استخوان ۳۲سال است و در نتیجه می تواند به صورت منبعی برای مسمومیت آندروژن عمل کند.
غلظت سرب استخوان توسط فلورسانس L X-Ray می تواند براورد شود. مواجهه حاد با سرب بطور شایع همراه با علایم بی اشتهایی ٬بی قراری٬ تهوع٬ استفراغ و دردشکم(کولیک سرب) می باشد.

تغییر رنگ مدفوع (سیاه یا قرمز) ممکن است اتفاق افتد. یبوست ٬کم خونی٬ لرزش ٬سردرد٬ کوما٬ از دست رفتن شنوایی٬ وزوزگوش٬ آلوپسی و برادیکاردی هم ممکن است دیده شود. مواجهه شدید می تواند منجر به انسفالوپاتی و مرگ شود. در مواجهه مزمن مواردی همچون افت فشارخون٬ آرترالژی٬ تراتوژنز و ناتوانی جنسی شایع است.
کم خونی هیپوکرومیک میکروسیتیک و basophilic stippling از مشخصات مسمومیت با سرب است ولی یافته ثابتی نمی باشد. سرب عمل آنزیم های دلتا آمینولوولینیک اسید دهیدراتاز٬ کوپروپورفیرینوژن دکربوکسیلاز و فروشلاتاز را مهار و ایجاد آنمی می کند.
نقرس ساتورنین (Saturnine) یک شکل از هیپریوریسمی نفریت بینابینی است که ناشی از مواجهه مزمن با سرب می باشد. سرب از جفت عبور کرده و غلظت آن در خون بندناف حدود ۸۵ تا ۹۰درصد غلظت آن در خون مادر است.
بعضی از عوامل تغذیه ای برروی جذب و ترشح سرب تاثیر می گذارند. کلسیم و آهن زیاد در رژیم غذایی و چربی کم آن سبب کاهش جذب سرب می شود. ویتامین C نیز سبب افزایش دفع سرب از کلیه می شود.
سنجش پروتوپورفیرین روی یک روش فلورومتریک ساده است که بطور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد و یک تست غربالگری عالی است ولی حساس ترین تست غربالگری برای مسمومیت با سرب آلی کاهش فعالیت ALA دهیدراتاز در ادرار است.
مقادیر خطرناک:
بیشتر µg/dl 70 در مسمومیت حاد و سطوح کمتر در مسمومیت مزمن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.