آزمایش متانفرین ادرار

آزمایش متانفرین ادرار  (Urine Metanephrines) چرا و چه موقع این  آزمایش انجام می شود؟
تشخیص فئوکروموسیتوم و دیگر تومورهای نوروآندوکرین
علایم افزایش ترشح کتکولامین ها (مانند: پر فشاری مزمن یا متناوب خون، سردردهای شدید، تپش قلب، تعریق)پرفشاری خون مقاوم به درمان های متداول دارویی
سابقه ی بیماری فئوکروموسیتوم در فامیل مشاهده ی تومور در غده ی آدرنال در آزمون های تصویر برداری

هدف از انجام آزمایش:
این تست مقدار متانفرین دفع شده از طریق ادرار در مدت زمان ۲۴ ساعت را اندازه گیری میکنه. متانفرین ها متابولیت های غیر فعال اپی نفرین (آدرنالین) و نوراپی نفرین می باشد. کتکولامین ها گروه مشابهی از هورمون ها هستند که در مدولای- بخش مرکزی- غدد آدرنال ساخته میشه.کتکولامین های اصلی شامل دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین می باشند، که در پاسخ به استرس های فیزیکی و روحی در جریان خون ترشح شده و پیام های عصبی را مابین مغز و غدد درون ریز بدن منتقل میکنه. کتکولامین ها موجب افزایش سرعت آزاد شدن گلوکز و اسیدهای چرب در جریان خون شده و همچنین باعث افزایش مصرف آن ها توسط سلول های بدن، به منظور تولید انرژی میشه.
کتکولامین ها همچنین موجب انبساط- باز شدن- راه های کوچک هوایی در شش ها و همچنین گشاد شدن مردمک چشم ها میشه. نوراپی نفرین موجب انقباض رگ های خونی و درنتیجه افزایش فشار خون میشه.
اپی نفرین نیز ضربان قلب و سرعت متابولیسم را افزایش میده.کتکولامین ها پس از به مصرف رسیدن در بدن به ترکیبات غیر فعال تجزیه می شوند. دوپامین به همووانیلیک اسید (HVA) و نوراپی نفرین به نورمتانفرین و وانیل مندلیک اسید (VMA) تبدیل میشه. این ترکیبات و متابولیت های حاصل از شکسته شدن آن ها از طریق ادرار از بدن دفع می شوند. تست متانفرین ادرار مقدار متانفرین و نورمتانفرین موجود در ادرار را اندازه گیری میکنه.
فئوکروموسیتوم و دیگر تومورهای نوروآندوکرین تومورهایی هستند که می توانند مقدار زیادی کتکولامین تولید نمایند و باعث افزایش سطح این هورمون ها و متابولیت های آن ها هم در خون و هم در ادرار شوند. تقریباً ۹۵ درصد از تومورهای فئوکروموسیتوم در غدد آدرنال ایجاد شده و اکثر آن ها خوش خیم هستند. اگر بیماری به موقع تشخیص داده نشه و درمان نگردد، با رشد تومور در طول زمان، پرفشاری خون ناشی از آن نیز شدیدتر شده و منجر به آسیب سایر ارگان ها از جمله کلیه ها و قلب خواهد شد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *