شرایط و تفسیر آزمایش هورمون رشد

آزمایش هورمون رشد igf-1 (شرایط نمونه گیری،تفسیر و نرمال نتایج)

آزمایش هورمون رشد،مقدار هورمون رشد (GH) در خون را اندازه گیری می کند. GH، هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز است. معمولا در پالس هایی در طول روز و شب، داخل جریان خون ترشح می شود و اوج آن عمدتا در طول شب رخ می دهد.

تست های تحریک هورمون رشد به تشخیص کمبود GH و کم کاری هیپوفیز کمک می کند. برای تست تحریک، نمونه خون پس از ۱۰-۱۲ ساعت ناشتایی گرفته می شود.

سپس تحت نظارت پزشکی نزدیک، به فرد داده محلول داخل وریدی انسولین یا آرژینین تزریق می شود. سپس نمونه خون در فواصل زمانی مناسب گرفته می شود و سطح GH آزمایش می شود تا مشخص گردد آیا غده هیپوفیز توسط انسولین (یا آرژینین) برای تولید سطوح مورد انتظار GH تحریک می شود یا نه.

سایر محرک های هورمون رشد عبارتند از کلونیدین و گلوکاگون.

آزمایش های سرکوب GH به تشخیص هورمون رشد بیش از حد کمک می کنند و همانند تست تحریک انجام می شوند، با این تفاوت که در این تست ها از محلول استاندارد گلوکز استفاده می شود.

از آنجا که ورزش به طور طبیعی باعث افزایش موقت در سطح GH می شود، برخی از پزشکان ممکن است ارزیابی اولیه کمبود هورمون رشد را با اندازه گیری GH پس از انجام تمرینات ورزشی دریک دوره زمانی، انجام دهند.

نام آزمایش
HGH

نام انگلیسی تست
Growth Hormone

مخفف انگلیسی تست
HGH; GH

نام فارسی تست
هورمون رشد

نام های متعارف دیگر
GH; Human Growth Hormone; HGH; Somatotropin

آمادگی بیمار برای آزمایش هورمون رشد

پیروی از هر دستورالعملی که به بیمار داده می شود. در اغلب موارد، فرد باید ناشتا باشد. ممکن است استراحت یا تمرینات ورزشی شدید برای یک دوره زمانی قبل از جمع آوری نمونه لازم باشد.

کودکان و نوجوانان که برای کمبود GH آزمایش می شوند، باید برای درمان با استروئیدهای جنسی از چند روز قبل از تست، آماده شده باشند. این گونه درمان ها تعداد پاسخ های GH پایین کاذب را کاهش می دهند.

پزشکی که آزمایش GH را درخواست می کند، باید پدر و مادر کودک را با تجویز چنین داروهایی آماده کند. برخی از پزشکان همچنین قبل از آزمایش، به منظور کاهش تعداد پاسخ GH پایین کاذب، پروپرانولول تجویز می کنند.

نوع و نحوه گرفتن نمونه برای آزمایش هورمون رشد

معمولا آزمایش سرکوب یا تحریک GH انجام می شود. پس از ناشتایی به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت، نمونه خون از سیاهرگ بازو گرفته می شود.

سپس تحت نظارت پزشکی، به فرد محلول نوشیدنی و یا محلول داخل وریدی (IV) از طریق سیاهرگ بازو داده می شود.

سپس نمونه خون از سیاهرگ ها (و یا از IV) در فواصل زمانی گرفته می شود. گاهی اوقات تنها یک نمونه خون به دنبال ناشتایی و استراحت یا پس از یک دوره از فعالیت های شدید ورزشی گرفته می شود.

چند نمونه خون از وریدهای بازو در فواصل زمانی و گاهی یک نمونه خون، پس از ناشتایی و استراحت یا پس از یک دوره تمرین های ورزشی سخت

همچنین درباره عوارض بالا بودن تستوسترون بخوانید

علت درخواست تست

این تست، برای شناسایی بیماری ها و شرایط ناشی از کمبود یا تولید بیش از حد هورمون رشد (GH)، برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز و پایش اثربخشی درمان برای اضافی هورمون رشد؛

یا هنگامی که رشد کند در قد، تأخیر بلوغ (در کودکان)، کاهش تراکم استخوان و/ یا قدرت عضلانی و افزایش لیپیدها (در بزرگسالان)، با تولید ناکافی هورمون رشد مرتبط باشد؛

هنگامی که فرد دارای علائم حاکی از ژیگانتیسم (در کودکان) یا آکرومگالی (در بزرگسالان) باشد که ممکن است در نتیجه تولید اضافی هورمون رشد باشد؛به عنوان بخشی از ارزیابی عملکرد هیپوفیز درخواست می شود.

تست های هورمون رشد برای کمک به شناسایی افزایش یا کاهش تولید هورمون رشد استفاده می شوند و اطلاعاتی در مورد شدت بیماری فرد به پزشک می دهند.

این تست ها بخشی از کار تشخیصی مورد نیاز برای یافتن دلیل تولید غیرطبیعی هورمون هستند. به علاوه، GH را می توان برای ارزیابی موفقیت درمان آکرومگالی یا ژیگانتیسم اندازه گیری نمود.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد
ورزش باعث افزایش موقت در سطح GH می شود.

تست های تکمیلی

IGF-1 (Insulin-like growth factor 1, also called Somatomedin C); GHRH (Growth Hormone Releasing Hormone); Glucose Tolerance Test; Cortisol; ACTH; TSH; Glucose; Prolactin; IGF BP- 3 (Insulin-like growth factor binding protein 3)

تداخلات دارویی در آزمایش هورمون رشد

آمفتامین، آرژینین، دوپامین، استروژن ها، گلوکاگون، هیستامین، انسولین، لوودوپا، متیل دوپا و اسید نیکوتین می توانند GH را افزایش دهند.
کورتیکواستروئیدها و فنوتیازین ها می توانند GH را کاهش دهند.

اطلاعات تکمیلی درباره آزمایش هورمون رشد

آزمایش تحریک GH زمانی درخواست می شود که کودک دارای علائم کمبود هورمون رشد (GHD) باشد. نظیر: سرعت رشد در دوران اولیه کودکی کند می شود و کودک به میزان قابل توجهی کوتاهتر از همسن و سالان خود می باشد؛

آزمایش تیروئید (به عنوان مثال، FT4) نشان می دهد که کودک هیپوتیروئید نیست؛ اشعه X توسعه تأخیری استخوان را نشان می دهد؛ پزشک مشکوک است که غده هیپوفیز کودک زیر فعال است.

تست تحریک ممکن است در فرد بزرگسال زمانی درخواست شود که او علائم GHD و/ یا کم کاری هیپوفیز، مانند کاهش تراکم استخوان، خستگی، تغییرات مضر چربی و کاهش تحمل ورزش دارد.

تست سرکوب GH زمانی انجام می شود که کودکان علائم ژیگانتیسم نشان می دهند، یا زمانی که بزرگسالان علائم آکرومگالی نشان می دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *