آزمایش ویتامین D (شرایط نمونه گیری،تفسیر و نتایج)

آزمایش ویتامین d،شرایط لازم برای آزمایش ویتامین d،کمبود ویتامین d بدن،خطرات و عوارض پائین بودن ویتامین d،مقدار طبیعی و نرمال رنج آزمایش ویتامین d

نام آزمایش
Calcifidiol (25-hydroxy-vitamin D)
نام انگلیسی تست
۲۵-hydroxy-vitamin D; 25-hydroxycholecalciferol
مخفف انگلیسی تست
۲۵(OH)D
نام فارسی تست

نام های متعارف دیگر
Calcidiol (25-hydroxy-vitamin D); Calcifidiol (25-hydroxy-vitamin D)
روش انجام

آمادگی بیمار
آمادگی خاصی لازم نیست
زمان نمونه گیری

محدوده مرجع (نرمال رنج) وابسته به جنس زن/مرد

نوع نمونه

نمونه خون از ورید بازو
بهترین زمان نمونه گیری

علت درخواست تست

این تست، برای تعیین کمبود ویتامین D فرد؛ برای تعیین مناسب بودن سطح مکمل ویتامین D در فرد؛ اگر فرد در حال درمان با ویتامین D است؛ اگر فرد سطح کلسیم، فسفر، و/ یا هورمون پاراتیروئید غیرطبیعی دارد، در صورتی که فرد شواهدی از بیماری های استخوان یا ضعف استخوان دارد، اگر پزشک مشکوک است که بیمار ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشد، یا برای پایش درمان کمبود ویتامین D درخواست می شود. این آزمایش برای زنانی که در معرض خطر بالایی از کمبود ویتامین D قرار دارند (زنان مسن، زنان با سوء جذب، زنان محصور در خانه و زنان با پوست تیره) توصیه می شود.

اگر مقدار کلسیم پایین است و یا بیمار دارای علائم کمبود ویتامین D، مانند بدشکلی استخوان در کودکان (ریکتس) و ضعف استخوان، نرمی یا شکستگی در بزرگسالان (استئومالاشیت) است، ۲۵-هیدروکسی ویتامین D معمولا برای شناسایی کمبود احتمالی در ویتامین D است. ۲۵-هیدروکسی ویتامین D اغلب قبل از اینکه فرد درمان دارویی برای پوکی استخوان را شروع کند، درخواست می شود.
توضیح راجع به تست

دو شکل از ویتامین D وجود دارد که می توانند در خون اندازه گیری شوند، ۲۵-هیدروکسی ویتامین D و ۱،۲۵-دی هیدروکسی ویتامین D.
۲۵-هیدروکسی ویتامین D شکل اصلی هورمون موجود در خون و پیش ساز غیرفعال هورمون فعال یعنی ۱،۲۵-دی هیدروکسی ویتامین D است. به دلیل نیمه عمر طولانی و غلظت بالاتر، ۲۵ هیدروکسی ویتامین D معمولا برای ارزیابی و پایش وضعیت ویتامین D در افراد اندازه گیری می شود.
کمبود ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها، بیماری های سیستم ایمنی و بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد

سطوح بالای ۲۵-هیدروکسی ویتامین D، در استفاده بیش از حد از قرص های ویتامین یا سایر مکمل های غذایی دیده می شود.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد

سطوح خونی پایین ۲۵-هیدروکسی ویتامین D وقتی دیده می شود که فرد به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار نگرفته است، یا ویتامین D به اندازه کافی در رژیم غذایی برای پاسخگویی به تقاضای بدن وجود ندارد، یا جذب آن از روده ها با مشکل مواجه است.
تست های تکمیلی

Calcium; Phosphorus; Parathyroid hormone (PTH); Magnesium

طریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید
تشخیص های افتراقی

تداخلات دارویی

داروهای مورد استفاده در درمان تشنج، به ویژه فنی توئین (دیلانتین)، می توانند با تولید ۲۵-هیدروکسی ویتامین D در کبد تداخل کنند.
اطلاعات تکمیلی

نقش اصلی ویتامین D، کمک به تنظیم جذب کلسیم، فسفر و (به میزان کمتر) منیزیم است. ویتامین D برای رشد و سلامت استخوانها حیاتی است و بدون آن، استخوان ها نرم و ناقص خواهند شد و قادر به تعمیر خود به طور طبیعی نخواهند بود، در نتیجه باعث دو نوع بیماری نرمی استخوان در کودکان و بزرگسالان می شود. ویتامین D همچنین در تنظیم خود ایمنی، عملکرد متابولیک و پیشگیری از سرطان دخیل است.

میزان بالای ویتامین D و کلسیم می تواند به کلسیفیکاسیون و صدمه به اندام ها، به خصوص کلیه ها و عروق خونی منجر شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.