آزمایش 17-OH progesterone

آزمایش ۱۷-OH progesterone

نام آزمایش
۱۷-OH progesterone
نام انگلیسی تست
۱۷-Hydroxyprogesterone
مخفف انگلیسی تست
۱۷-OHP
نام فارسی تست

نام های متعارف دیگر
۱۷-OHP; 17-OH progesterone; Progesterone-17-OH
روش انجام

آمادگی بیمار

آمادگی خاصی لازم نیست، اما پزشک ممکن است نمونه اول صبح را درخواست نماید. پزشک همچنین ممکن است درخواست کند که نمونه خون در زمان خاصی در طول سیکل قاعدگی زن گرفته شود.
زمان نمونه گیری

محدوده مرجع (نرمال رنج) وابسته به جنس زن/مرد

نوع نمونه

نمونه خون ورید بازو یا خون پاشنه پا برای نوزاد
بهترین زمان نمونه گیری

علت درخواست تست

این تست، برای غربالگری، شناسایی و پایش درمان هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)؛ گاهی اوقات برای کمک به رد بیماری های دیگر؛ یا به عنوان بخشی از غربالگری روتین نوزاد، زمانی که نوزاد دستگاه تناسلی دوگانه دارد، زمانی که یک زن جوان، پرموئی یا دیگر علائم بروز صفات مردانه دارد، هنگامی که یک پسربچه توسعه جنسی زودرس دارد، و به صورت دوره ای برای پایش درمان CAH درخواست می شود.

توضیح راجع به تست

این تست، مقدار ۱۷- هیدروکسی پروژسترون (۱۷-OHP) در خون را اندازه گیری می کند. ۱۷-OHP پیش ساز کورتیزول است و ماده ای است که توسط بدن مورد استفاده قرار می گیرد تا کورتیزول بسازد. کورتیزول هورمونی است که توسط غدد آدرنال تولید می شود و به تجزیه پروتئین، گلوکز و لیپیدها، حفظ فشار خون و تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند. تولید کورتیزول، توسط هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH)، که توسط غده هیپوفیز تولید شده، تحریک می شود. غلظت های کورتیزول به طور طبیعی در طول روز متفاوت است، اوج آن حدود ۸ صبح و کاهش آن در غروب است.
در چه شرایطی تست افزایش می یابد

مقدار آن با بیماری و استرس و نیز در نوزادان نارس افزایش می یابد. افزایش قابل توجه آن در CAH دیده می شود. افزایش خفیف آن، در افرادی که CAH با شدت کمتر، یا کمبود ۱۱-بتا-هیدروکسیلاز (یکی دیگر از نقص آنزیمی است در ارتباط با CAH است) دارند، دیده می شود.
در چه شرایطی تست کاهش می یابد

پاسخ به درمان، غلظت آن را کاهش می دهد.
تست های تکمیلی

Cortisol; ACTH; Testosterone; Androstenedione
طریقه جمع آوری نمونه

نمونه خون از طریق فروبردن سوزن در ورید بازو یا از پاشنه پای نوزاد به دست می آید
تشخیص های افتراقی

آمادگی لازم جهت انجام تست

تداخلات دارویی

اطلاعات تکمیلی

آزمایش ۱۷-OHP به طور روتین به عنوان بخشی از غربالگری نوزاد درخواست می شود و اگر آزمایش غربالگری، نتایج اولیه را تأیید کند ممکن است تکرارگردد. آزمایش ۱۷-OHP ممکن است هر زمان که نوزاد، علائم بی کفایتی آدرنال یا بحران های هدر رفتن نمک را نشان می دهد، درخواست شود. برخی از علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
بیحالی و سستی، فقدان انرژی (بی حالی)؛ خوب غذا نخوردن؛ کم شدن آب بدن؛ فشار خون پایین؛ نوزاد با CAH همچنین ممکن است دستگاه تناسلی دوگانه، بروز صفات مردانه، آکنه یا مو در ناحیه تناسلی داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *