آزمایش HBV Viral load

به منظور تشخیص و کمیت سنجی DNA ویروس هپاتیت ب در پلاسما می باشد.

هپاتیت ب (Hepatitis B) یک بیماری عفونی ناشی از ویروسی با همین نام است (Hepatitis B Virus/HBV). این بیماری در تقریبا تمام کشورهای جهان وجود دارد و یکی از مشکلات عمده بهداشت جهانی بشمار می رود. در حال حاضر حدود ۲ میلیارد نفر در دنیا به این ویروس مبتلا می باشند که در نزدیک به ۳۵۰ میلیون نفر آنها بیماری به صورت مزمن بوده و ناقل این عفونت محسوب می گردند.

تحقیقات نشان می دهند که مطمئن ترین روش برای بررسی و مدیریت درمان این بیماری، ارزیابی میزان ویروس در خون بیمار می باشد. بر این اساس می توان مرحله بیماری را تعیین نمود و موفقیت درمان را نیز سنجید و در عین حال گونه های جدید ویروس را که به درمان مقاوم می باشند به سرعت تشخیص داد.

در حال حاضر روش Real-Time PCR در مقایسه با سایر روشهای ارزیابی میزان ویروس، دارای بیشترین حساسیت و وسیعترین دامنه اندازه گیری می باشد. در این روش با استفاده از پروبهای نشاندار شده به رنگهای فلورسنت می توان محصول PCR را بررسی نمود. بر همین اساس می توان تعداد ویروس را در نمونه مورد بررسی تعیین نمود بدون اینکه پس از پایان واکنش نیاز به انجام مراحل بعدی باشد. با توجه به اینکه در این روش نیازی به بررسی محصول PCR وجود ندارد، امکان ایجاد آلودگی نیز به لحاظ تئوری وجود نخواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *