آزمایش Pathergy test و تشخیص سندرم بهجت

سندرم بهجت نخستین بار از سوی پزشکی به همین نام که اهل کشور ترکیه بود، مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.) بیمارئی است که چند سیستم را درگیر میکند و به صورت زخمهای عود کننده دهانی و تناسلی همراه با درگیری چشمی و پوستی بروز می کند و میزان شیوع آن در مردان بسیار بیش از زنان است.

معیارهای تشخیصی بیماری بهجت:

۱-  زخمهای عود کننده تناسلی

۲-  ضایعات چشمی

۳-  ضایعات پوستی

۴- ایجاد خراشهای سطحی پوستی با کوچکترین تحریک وارده یا تست پاترژی

 

از آنجا که تظاهرات دهانی بهجت تقریبا مشابه زخمهای آفتی است . ممکن است در ابتدا با یک آفت ساده اشتباه شود. به همین دلیل، نمی توان تنها با استناد به علائم دهانی بیماری را تشخیص داد. زخمهای دهانی بهجت معمولا دردناک و سطحی یا عمقی هستند و به صورت منفرد یا خوشه ای در هر نقطه از دهان ظاهر می شوند. این زخمها به مدت یک تا ۲ هفته پایدار می مانند و بعد بدون این که از خود اثری باقی بگذارند، محو می شوند.ابتلای پوستی ممکن است جوشهایی مشابه جوشهای غرور جوانی ایجاد کند. شاید بدترین عارضه بهجت مربوط به چشمها باشد، چرا که بسرعت پیشرفت می کند و گاهی حتی به کوری منتهی می شود. علایم چشمی یا از شروع بیماری وجود دارد یا طی مراحل بعدی رخ می دهد و در نهایت ملتحمه شبکیه و حتی جسم مژگانی را درگیر می سازد.

اصولا آنچه باعث بروز علایم این سندرم است، واسکولیت یا همان تخریب عروق کوچک و متوسط است.، این تخریب در نهایت موجب از بین رفتن فعالیت ارگان مورد نظر می شود. یکی دیگر از نشانه های بهجت، آرتریت یا التهاب مفاصل است که این آرتریت غالبا زانو و مچ پا را درگیر می کند. اما برخلاف سایر آرتروزها در دست و پا تغییر شکلی ایجاد نمی کند. در عده ای از بیماران ممکن است درگیری اعصاب مرکزی یا گوارش هم دیده شود که البته خیلی شایع نیست.

Pathergy test  آزمایشی است که بهمراه  HLA-B5در جهت شناسایی بیماری بهجت بکار می رود .

در این تست بازوی فرد بیمار بوسیله یک سوزن کوچک سوراخ می شود و زمانی که برآمدگی یا پوسچول درناحیه ای که تزریق صورت گرفته بود پدیدار شود این تست مثبت می باشد . در بررسی میکروسکوپی ناحیه تزریق در بیماران مبتلا ارتشاحی از نتروفیلها و مونوسیتها دیده می شود که نشان دهنده افزایش بیش از حد فعالیت نتروفیلها و در نتیجه حمله آنها به دیواره اندوتلیومی عروق کوچک می باشد.

نحوه انجام تست  :

  • در این تست در نواحی بدون مو بازو بیمار با استفاده از سوزن سرنگ های شماره ۲۱ یا ۲۳ مقدار۱ CC سرم فیزیولوژی به صورت زیر پوستی تزریق کرده و خراش پوستی در سطح پوست بیمار ایجاد میگردد.
  • واکنش پوستی حاصل از تست ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد بررسی میگردد.
  • وجود قرمزی با قطر بیش از ۲ میلی متر پاپول یا پاسچول در محل تزریق آزمون مثبت تلقی میگردد.
  • در طول مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به محل تزریق آب برخورد نکند.

توجه : در بررسی میکروسکوپی ناحیه تزریق در بیماران مبتلا به سندرم بهجت ارتشاح نوتروفیل ها و منوسیت ها بررسی میگردد که نشاندهنده افزایش بیش از حد فعالیت نوتروفیل ها در نتیجه حمله آنها به اندوتلیوم عروق کوچک است.

 

مطالعه صورت گرفته توسط KHALIFA E و همکاران روی ۵۳ بیمار مبتلا به بیماری بهجت که تازه تشخیص داده شده بودند و یا در دوماه گذشته تحت درمان قرار نگرفته بودند ، نشان داد که شدت وضعیت بالینی بیماران با درجه واکنش ایجاد شده در این تست از نظر آماری دارای رابطه مستقیم می باشد.

همچنین در مطاله جداگانه ای که توسط P G Davie و گروهش بصورت مقایسه در دو کشور ترکیه و بریتانیا صورت گرفته بود نشان داده شده این تست در افراد نرمال کاملا منفی و در افرادی که سندرم بهجت آنها بوسیله آزمایش HLA-B5 تایید شده بود کاملا مثبت می باشد و هیچگونه تفاوتی در نتیجه تست در دو جمعیت متفاوت دیده نشد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *