آزمون پوستی توبرکولین

آزمون پوستی توبرکولین یا مانتو برای مشخص کردن تماس قبلی یا فعلی فرد با باسیل سل بکار می‌رود.این آزمون می‌تواند عفونت سل را درگذشته یا حال مشخص کند.
اساس آزمایش براین حقیقت استوار است که یک‌بار ابتلا به باسیل سل باعث ایجاد ازدیاد حساسیت نسبت به پروتئین‌های باکتری می‌شود. پاسخ اساسی در این آزمون پوستی بر عهده ایمنی سلولی CMI بوده و واکنش حاصله جزء واکنش‌های ازدیاد حساسیت تیپ 4 طبقه‌بندی می‌شود.
آنتی‌ژن مورداستفاده، پروتئین خالص‌شده باسیل سل بوده و (Purified Protein Derivative) نامیده می‌شود. به همین دلیل نام دیگر این آزمون پوستی PPD می‌باشد.

مراحل اجرایی کار:

1- ناحیه تزریق زیر جلدی که معمولاً قسمت روی ساعد دست می‌باشد، به کمک گاز آغشته به ایزوپروپیل الکل یا اتیل الکل 70% تمیز می‌شود. تزریق زیر جلدی باید پس از خشک شدن موضع در هوا به دلیل کاهش سوزش ناشی از تماس نوک سوزن با الکل و پوست صورت پذیرد.

2- مقدار 0.1 سی‌سی از آنتی‌ژن PPD، توسط سرنگ انسولین به‌صورت زیر جلدی و به‌نحوی‌که برجستگی حاصل از تزریق با چشم قابل‌مشاهده باشد تزریق می‌گردد.

3- پس از گذشت 48 الی 72 ساعت نتیجه به‌وسیله خط کش اندازه‌گیری، قطر سفتی و برآمدگی ایجادشده ثبت می‌گردد. جهت سهولت در اندازه‌گیری قطر محدوده اندوراسیون، می‌توان دور محدوده را با خودکار علامت‌گذاری کرد.

تفسیر:
در افراد مبتلابه ایدز، افراد با عضو پیوند شده، افرادی که داروهای ایمنوساپرس مصرف می‌نمایند و افرادی که در عکس قفسه سینه آن‌ها تغییرات فیبروتیک که نشانگر ابتلای قبلی به سل می‌باشد دیده می‌شود اندوراسیون 5 میلی‌متر یا بیشتر مثبت در نظر گرفته می‌شود.
در افرادی که اخیراً به کشورهای با شیوع بالا بیماری سل سفرکرده‌اند، در مصرف‌کنندگان داروهای تزریقی، پرسنل آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی و کودکان با سن کمتر از 4 سال که در تماس با اشخاص پرخطر می‌باشند اندوراسیون 10 میلی‌متر یا بیشتر مثبت در نظر گرفته می‌شود.

آزمایش ppd
اندوراسیون 15 میلی‌متر و بیشتر در هرکسی، حتی اگر ریسک فاکتورهای شناخته‌شده برای سل نداشته باشد مثبت تلقی می‌گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *