آسم،علائم و نشانه،درمان و پیشگیری از آسم

آسم تنگي يا انسداد برگشت پذير و عود كننده مجاري هوايي است كه در موارد شديد مي تواند منجر به مرگ شود.

آسم يك بيماري التهابي مزمن مجاري هوايي است كه در آن سلولهاي متعددي خصوصاً ماست سل ها ائوزينوفيلها و سلولهاي لنفوسيت T نقش دارند. در افراد مستعد اين التهاب موجب حملات مكرر خس خس سينه، احساس گرفتگي سينه و سرفه مي شود اين علائم معمولاً همراه با ايجاد تنگي در مجاري هوايي است كه تا حدودي قابل برگشت است. التهاب موجب افزايش پاسخ دهي مجري هوايي در مقابل تحريكات مختلف مي شود.

آسم

آسم از جمله بيماريهاي شايع غير واگير است كه براي تمام گروههاي سني از شير خوار گرفته تا دوران كهولت مشكلات زيادي را فراهم مي آورد و مردم كشور ايران نيز از اين امر مستثني نيستند. اين بيماري از طريق آموزش هاي ساده قابل كنترل است و با بكار بستن راهكارهاي ساده مي توان از رنج اين بيماران كاست.

آسم يكي از بيماريهاي شايع مجاري هوايي است كه3تا5 درصد جمعيت ايالاتمتحده را مبتلا كرده است علت زمينه اي بيماري هنور مشخص نشده است اما تا كنون سه ويژگي اساسي به شرح زير دانسته شده است:

  1. التهاب مجاري هوايي
  2. واكنش بيش از حد مجاري هوايي به محركهاي مختلف
  3. انسداد مجاري هوايي كه حداقل تا حدودي با درمان يا خود به خود قابل بازگشت است.

تظاهرات باليني: سه نشانه شايع آسم شامل سرفه، تنگي نفس و خس خس سينه مي باشد. در بعضي از موارد ممكن است سرفه تنها نشانه آسم باشد. حملات آسم غالباً در شب اتفاق مي افتند.

يك حمله اسم ممكن است به صورت ناگهاني شروع شود اما در اكثر موارد از چند روز قبل نشانه هاي بيماري شدت مي يابند. سرفه بدون خلط غالباً وجود دارد تجمع ترشحات در راههاي هوايي تنگ به حدي است كه معمولاً بوسيله سرفه خارج نمي شود. صداي خس خس ابتدا در زمان بازدم و بعداً ممكن است در هنگام دم نيز سمع شود.

سفتي عمومي قفسه سينه و تنگي نفس هم مكن است وجود داشته باشد. مرحله بازدمي نياز به تلاش بيمار دارد و معمولاً طولاني مي شود.

توجه!

پيشگيري:

بيماران مبتلا به آسم هاي شديد و عود كننده بايد براي شناسايي موادي كه در بروز نشانه ها نقش دارند تحت آزمايش قرار گيرند. علل احتمالي مي تواند شامل گرد و غبار،درختان و علف ها انواع خاصي از لباسها ،حيوانات خانگي ،مواد پاك كننده، صابونها،يعضي از غذاها،قارچها،مواد آلاينده باشند اگر حملات آسم فصلي باشد مي توان به آلاينده هاي هوا شك كرد. به بيمار آموزش داده مي شود كه از علتهاي شناخته شده اجتناب كند.

درمانهاي دارويي:

  1. اسپري سالبوتامول كه استفاده طولاني مندت عوارضي نظير لرزش عضلاني و تند زدن نبض را كاهش مي دهد.
  2. قرص تئوفيلين كه بصورت خوراكي استفاده مي شود و عوارض آن شامل تهوع، درد شكم، سردرد،بي خوابي و تپش قلب است.
  3. 3. برخي داروها بصورت استثنايي استفاده مي شود ولي عارضه مهم ان عفونت دهاني است كه به راحتي كنترل مي شود.

    روشهايي براي جلوگيري از حملات آسم:

    1. دوري از اتاقهايي كه هواي آلوده دارند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.