علائم و درمان آسم

آسم چیست ؟ (آشنایی با علائم و روش درمانی)

آسم با التهاب لوله های برونش به همراه افزایش ترشحات چسبنده در لوله های ریوی، شناخته شده و سبب بروز علائم آن می شود.

علائم شایع آسم عبارتند از:

سرفه به خصوص در هنگام شب
خس خس سینه
تنفس کوتاه
احساس سفتی، درد یا فشار در قفسه سینه

ممکن است شما هیچ کدام از این علائم را نداشته باشید یا در شرایط مختلف، علائم متفاوتی نشان دهید. ممکن است علائم و شدت آسم در هر حمله نسبت به دفعۀ قبل متفاوت باشد.

افراد مبتلا به آسم ممکن است برای دوره ای هیچ علائمی نداشته باشند یا حمله های آسم در آن ها بیشتر شود یا ممکن است هر روز علائم آسم را نشان دهند. علاوه بر این عده ای از افراد وجود دارند که فقط در شرایط خاص مانند هنگام ورزش یا آلودگی به ویروس، مانند سرماخوردگی، علائم آسم را نشان می دهند.

حملات آسم خفیف شایع تر بوده و راه های هوایی چند دقیقه تا چند ساعت بعد از حمله آسم باز می شوند. حمله های شدید آسم معمولا به ندرت اتفاق می افتد؛ اما طولانی تر بوده و نیاز سریع به کمک های پزشکی دارد. تشخیص و درمان به موقع حملات آسم حتی در هنگام حملات خفیف، برای پیشگیری از حملات شدیدتر و تحت کنترل درآوردن بیماری، اهمیت زیادی دارد.

علائم اولیه آسم را بشناسید

نشانه های هشداردهنده آسم متغیر بوده و درست قبل از حمله یا در آغاز آن اتفاق می افتد. این نشانه ها قبل از علائم شناخته شده آسم شروع شده و در واقع شروع حملات آسم را هشدار می دهند. علائم آنقدر شدید نیستند که شما را از انجام فعالیت های روزانه تان بازدارند؛ اما با شناخت آن ها می توانید از بروز حمله آسم یا بدتر شدنش پیشگیری کنید. این علائم هشدار دهنده شامل موارد زیر هستند:

سرفه مکرر، به خصوص در شب
تنفس سخت و سریع
احساس خستگی یا ضعف در هنگام ورزش
خس خس یا سرفه مکرر بعد از ورزش
احساس خستگی و کج خلقی
کاهش یا تغییر در کارکرد ریه
علائم سرماخوردگی یا آلرژی (عطسه، آبریزش بینی، سرفه، گرفتگی بینی، سوزش گلو، سردرد)
مشکلات خواب

اگر نشانه های هشداردهنده یا علائم آسم را داشتید، باید داروهایی که در برنامه درمان خود دارید بیشتر از مقدار توصیه شده استفاده کنید.

حملات آسم را بشناسید

در حملات آسم تحریک عضلات اطراف راه­های هوایی، سبب سفتی آن ها می شود. در طول حمله پوشش راه های هوایی متورم و ملتهب شده و سلول های پوششی راه های هوایی، مخاط بیشتر و چسبنده تری تولید می کنند. این عوامل سبب بروز علائمی مانند تنفس سخت، خس خس سینه، سرفه، تنگی نفس و اشکال در انجام فعالیت های روزانه می شوند. دیگر علائم یک حمله آسمی شامل:

خس خس شدید هنگام دم و بازدم
سرفه بدون توقف
تنفس بسیار سریع
احساس درد و فشار در قفسه سینه
گرفتگی عضلات گردن و قفسه سینه
احساس اضطراب و وحشت
رنگ پریدگی و تعرق صورت
کبودی لب ها، انگشتان و ناخن ها

شدت حملات آسم

شدت حملات آسم ممکن است به سرعت افزایش یابد؛ بنابراین درمان سریع بعد از تشخیص اهمیت بسیار زیادی دارد. بدون درمان سریع، مانند استفاده از داروهای استنشاقی و بازکننده راه های تنفسی، تنفس شما سخت تر خواهد شد.

اگر در این هنگام از یک پیک فلومتر (میزان جریان هوا در ریه ها را اندازه گیری می کند) استفاده کنید، میزان جریان هوا احتمالا کمتر از 50% خواهد بود.

در صورتی که سفت شدن عضلات ریه ادامه داشته باشد، شما قادر به استفاده از پیک فلومتر نیز نخواهید بود. به طور کلی ریه های شما سفت خواهد شد؛ بنابراین هوای کافی در ریه ها برای تولید صدای خس خس وجود ندارد.

در این شرایط هرچه سریع تر باید به بیمارستان منتقل شوید. متاسفانه بسیاری از افراد با قطع صدای خس خس، تصور می کنند شرایط رو به بهبود است و اقدامات اورژانسی را انجام نمی­دهند.

اگر درمان های آسم را دریافت نکنید، نمی توانید صحبت کرده و دچار سیانوز می شوید. سیانوز نشان می دهد که اکسیژن موجود در خون شما هر لحظه کم و کمتر می شود.

بدون انجام درمان پیشرفته برای این شرایط، هوشیاری خود را از دست داده و در نهایت این شرایط منجر به مرگ خواهد شد. در صورتی که حمله آسمی برای شما اتفاق افتاد، اقدامات اورژانسی برای درمان آسم را انجام دهید.

علائم آسم در کودکان

حدود10 تا 12% از کودکان در ایالات متحده از این بیماری مزمن رنج می برند. به دلایل نامعلوم میزان شیوع آسم در کودکان در حال افزایش است. شروع آسم ممکن است در هر سنی باشد، اما بیشتر کودکان، اولین علائم آسم را در 5 سالگی نشان می دهند. همه کودکان مبتلا به آسم خس خس ندارند.

سرفه های مزمن ممکن است تنها علامت قابل مشاهده از این بیماری باشد و آسم کودک ممکن است به دلیل نسبت دادن این سرفه ها به برونشیت، ناشناخته باقی بماند.

در مورد علائم غیر معمول آسم بیشتر بدانید

همه افراد مبتلا به آسم علائمی مانند سرفه، خس خس و تنفس سریع ندارند. گاهی علائمی بروز می کند که خیلی در آسم شناخته شده نیست و این طور به نظر می رسد که این علائم ربطی به آسم ندارند. بعضی از علائم غیرمعمول این بیماری عبارتند از:

تنفس سریع
آه کشیدن
خستگی
ناتوانی در انجام ورزش (به نام آسم ناشی از ورزش)
مشکلات خواب یا آسم شبانه
اضطراب
مشکل تمرکز
سرفه مزمن بدون خس خس

علائم آسم ممکن است توسط دیگر شرایط و بیماری ها مانند برونشیت، اختلال عملکرد طناب های صوتی و حتی نارسایی قلبی نیز ایجاد شود؛ بنابراین شناخت بیماری بسیار مهم است. با پزشک خود صحبت کنید. آگاه باشید که آسم ممکن است در همه افراد علائم مشابهی نداشته باشد.

عفونت می تواند باعث تحریک علائم آسم شود

گاهی اوقات ابتلا به عفونت های باکتریایی یا ویروسی می تواند باعث تحریک علائم آسم شود. برای مثال ممکن است ویروس سرماخوردگی یا عفونت باکتریایی سینوس ها در شما باعث تحریک علائم آسم شود.

بسیار مهم است که در هنگام ابتلا به یک عفونت با کارمندان بهداشتی برای تشخیص و درمان عفونت، مشورت کنید. برای مثال ممکن است شما علائمی مانند تنفس کوتاه و سخت یا خس خس در هنگام عفونت برونش داشته باشید.

در افراد مبتلا به عفونت برونشیت علائمی که ایجاد می شود مانند آسم خیلی شدید و ناتوان کننده نیست. در مورد شرایط بدنی خود بیشتر آگاه باشید و علائم هشدار دهنده ای که ممکن است باعث شروع علائم شوند را بدانید؛ سپس داروهای مربوط به آن را دریافت کنید تا با حذف عفونت، دوباره کنترل آسم و سلامتی خود را بدست بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.