مسمومیت

آشنایی با مسمومیتهای غذایی و نحوه پیشگیری از آنها

مسمومیت غذایی چیست؟

گاهی اوقات ممکن است غذاهای معمولی توسط میکروبها مثل باکتریها و غیره آلوده شوند. این میکروب ها با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و تحت شرایط ویژه می توانند سبب مسمومیت غذایی شوند. غذاهای مسموم کننده ممکن است بو یا مزه ناخوشایندی نداشته باشند. با وجودیکه اکثر مسمومیت های غذایی معمولاً ظرف ۲۴ ساعت برطرف می شوند، اما بعضی از آنها می توانند کشنده باشند. مسمومیت غذایی می تواند همچنین در اثر آلودگی غذا با مواد افزودنی، فلزات سنگین ( سرب، آرسنیک، جیوه و کادمیوم)، باقیمانده سموم دفع آفات نباتی،  مواد سمی که در مراحل تولید،  نگهداری و فرآوری غذا تولید می شوند مانند نیتروزآمین و حتی آفلاتوکسین ایجاد شود.

 

علایم و نشانه های مسمومیت غذایی چیست؟

باکتریهای مختلفی می توانند مسمومیت غذایی ایجاد کنند و اکثر نشانه های ایجاد شده در اثر مسمومیت غذایی مشابه عفونتهای ویروسی دستگاه گوارش هستند. بنابراین شناسایی ویروسهای ایجاد کننده مسمومیتهای غذایی، بدون کشت مدفوع غیر ممکن است.متداولترین باکتریهایی که مسمومیت غذایی ایجاد می کنند عبارتند از: سالمونلا، کلستریدیوم بوتولینوم، کلستریدیوم پرفرنژنس، استافیلوکوک طلائی و اشریشیاکلی(E.Coli)، شیگلا، یرسینیا و باسیلوس سرئوس.

آلودگی میکروبی:

میکروارگانیسم ها در همه جا پراکنده اند، خاک، آب، هوا، بدن انسان و حیوانات و سطوح در تماس با مواد غذایی به میزان مختلفی دارای آلودگی میکروبی هستند اگر این میکروبها فرصت رشد پیدا کنند موجب فساد و تغییرات شیمیایی نامطلوب و مسمومیت غذایی می شوند .

نیاز های رشد باکتریهای مسموم کننده غذا : 

فعالیت میکروبها در مواد غذایی تحت تاثیر عوامل گوناگون مانند ، رطوبت ، دما ، اکسیژن ، مواد مغذی وPH می باشد . دمای ۳۷ درجه سانتیگراد، دمای  مطلوب برای رشد باکتریهایی است که باعث  مسمومیت غذایی می شوند در این دما میزان رشد و تکثیرآنها حداکثر است .  هنگامی که دما از ۳۷ به ۶۳ درجه سانتیگراد  افزایش می یابد میزان تکثیر کاهش می یابد و در دمای بالای ۶۳ درجه باکتریها می میرند .  اگر دمای غذا از ۳۷ درجه به ۵ درجه برسد باکتریها به تکثیر ادامه خواهند داد ولی میزان تکثیر آنها به علت کاهش دما کم می شود. باکتریها در دمای پائین تر از ۵ درجه زنده می مانند ولی رشد و تکثیر شان متوقف می شود . اغلب باکتریها ی ایجاد کننده مسمویت غذایی  در دمای یخچال خانگی (۴-۱  سانتیگراد) رشد نخواهند کرد ولی بعضی باکتریها ی فاسد کننده قادر به رشد و تکثیر آهسته هستند . وقتی که غذا از یخچال خارج می شود میزان رشد باکتریها بعلت افزایش دما افزایش می یابد. باکتریها حتی در غذاهای منجمد می توانند زنده بمانند ولی به محض اینکه غذا گرم شود دو باره شروع به رشد و تکثیر خواهند کرد . در حالت عادی میانگین دمای اتاق ۲۰ درجه سانتیگراد است ولی در تابستان در آشپزخانه  دارای تهویه نامناسب، دما می تواند به ۳۰ درجه سانتیگراد برسد.  باکتریها در این دما می توانند به سرعت تکثیر یابند به همین دلیل غذا به هیچ وجه نباید در آشپزخانه رها شود . آماده سازی غذا باید تا حد ممکن سریع انجام شود و سپس تا زمان مصرف در یخچال نگهداری شود .

رطوبت :

مانند سایر موجودات زنده باکتریها برای رشد به رطوبت نیاز دارند اغلب غذا ها دارای آب کافی برای رشد باکتریها هستند در محصولات دهیدراته ، شیر خشک ، پودر سوپ یا پودر تخم مرغ باکتریها زنده می مانند وهنگامی که پودر در آب حل شود شروع به رشد و تکثیر می کنند .

زمان :

اگر غذا ، آب و دمای نزدیک به ۳۷ درجه سانتیگراد برای باکتریها مهیا باشد یک باکتری تقریباً هر ۲۰ دقیقه به ۲ باکتری تقسیم می شود . غذا باید بعد از پخت یا آماده سازی سریعاً خورده شود تا خطر مسمویت غذایی به طور قابل توجهی کاهش یابد .

 

مسمومیتهای غذایی ناشی از سالمونلا:

سالمنولوزیس عفونتی است که بوسیله باکتری سالمونلا ایجاد می شود.این  مسمومیت در اثر مصرف برخی از مواد غذایی از جمله : گوشت – مرغ – تخم مرغ – ماهی دودی  و شیر خشک. ایجاد می شود احتمال آلودگی غذاهای دارای محتوای پروتئینی بالا (مانند شیر، صدف خوراکی) با گونه خاصی از این باکتری به نام سالمونلا تیفی(عامل تب تیفوئید) وجود دارد. همچنین پس از مصرف غذاهای پخته ای که قبل از مصرف مجدد خوب گرم نشده اند یا سرد مصرف شده اند، ممکن است این نوع مسمومیت بروز نماید. علایم و نشانه های این مسمومیت با تاخیر ظاهر می شود. یعنی ممکن است ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف غذای آلوده، علایم در فرد مسموم بروز نماید و عبارتند از سردرد، تب، خستگی، تهوع، استفراغ، اسهال آبکی شدید، کم شدن آب بدن، ضعف و درد شکم .

 

مسمومیت های غذایی ناشی از کلستریدیوم بوتولینوم:

بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی است که توسط سم تولید شده توسط کلستریدیوم بوتولینوم که یک باکتری بی هوازی است ایجاد می شود و از نوع مسمومیتهای غذایی کشنده می باشد.  این میکروب ممکن است در فرآورده های غذایی و غذاهای خانگی که بصورت نامناسب تهیه شده  و یا در شرایط غیر بهداشتی و نامطلوب نگهداری شده اند، ایجاد می شود. این مسمومیت در اثر مصرف برخی از مواد غذایی از جمله: سوسیس، کالباس، کنسرو ماهی، کنسرو ذرت، کنسرو لوبیا ،کشک  های آماده وخانگی و عسل خام خالص (بوتولیسم نوزادان)  بوجود می آید. یکی از مهمترین مسمومیتهای غذایی است که علیرغم کمیاب بودن، اثرکشندگی قوی دارد ( ۲۰ گرم آن می تواند موجب مرگ  ۱۰×‌۵ نفر انسان شود). این باکتری در محیط اطراف و در همه محصولات غذایی یافت می شود. خوردن باکتری با اسپور آن همراه غذا خطری برای انسان ندارد زیرا باکتری تحت تأثیر اسید معده از بین می رود و فرصت ترشح سم را ندارد. ولی باکتری به راحتی بر روی غذاهای نیم پز، کنسرو شده و یا غذاهایی که حرارت کافی برای از بین بردن اسپور نمی بینند رشد کرد و سم ترشح می کند. حرارت لازم برای از بین بردن اسپور ۱۱۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۵ دقیقه است. اگر این مقدار حرارت به غذاهای کنسرو شده داده نشود پس از مدتی به دلیل ایجاد شرایط مناسب اسپور به باکتری تبدیل می شود و رشد می کند و سم تولید می کند و گازهای تولید شده و نیز موجب برآمدگی ظرف کنسرو می شود و در صورت آلودگی شدید موجب ایجاد بوی تند و ناخوشایند می شود. با توجه به اینکه ایجاد بوی تند موجب عدم مصرف غذا می شود، آلودگی های خفیف تا متوسط خطر بیشتری دارند. سم بوتولینوم حساس به حرارت است و ۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه یا حرارت ۱۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ دقیقه موجب بی اثر شدن و تخریب آن می شود. پس پختن غذاها  با دمای کافی (۱۱۰ مدت ۲۵ دقیقه جهت از بین بردن اسپور) و یا گرم کردن غذاهای کنسرو شده و پاستوریزه شده ( ۸۰ درجه سانتیگراد مدت ۳۰ دقیقه و ۱۰۰ درجه سانتیگراد مدت ۱۰ دقیقه جهت تخریب و بی اثر شدن سم ) اقدامی پیشگیرانه می باشد.

علایم و نشانه های این مسمومیت با تاخیر ظاهر می شود. یعنی ممکن است ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف غذای آلوده، علایم در فرد مسموم بروز نماید و عبارتند از: ‌فلج عضلات به ویژه عضلات تنفسی و قلب، تاری دید، دوبینی، افتادگی پلک فوقانی، سردرد شدید،  عدم توانایی حرکتی، اختلال تکلم، لکنت زبان، سختی بلع، خشکی و درد گلو و در پایان خفگی و ایست قلبی موجب مرگ می شود.

سایر علایم  می تواند به صورت خشکی دهان، یبوست، بند آمدن ادرار (احتباس ادراری) بروز نماید. بیمار معمولا ً هوشیار و بدون تب می باشد. مهمترین اقدام درمانی در این مسمومیت تجویز سریع پادزهر مربوطه  در مرکز درمانی می باشد.  در صورت عدم درمان، ممکن است فرد مسموم در اثر فلج تنفسی فوت نماید.

بوتولیسم در کودک: شواهد نشان داده برخی مرگهای ناگهانی در نوزادان به دلیل بوتولیسم است بنابر این مصرف بعضی غذا ها مانند عسل در زیر یک سالگی فلج شده است. بنابراین به نوزادان زیر یک سال نباید عسل داده شود.گرچه این نوع مسمومیت نادر است ولی اغلب کشنده می باشد.

 

مسمومیت های غذایی ناشی از کلستریدیوم پرفرینجنس:

بخش بزرگی از همه گیری های ناشی از این مسمومیت در اثر خوردن گوشت و غذاهای گوشتی و مرغ می باشد. آلودگی غذاها با مدفوع انسان یا حیوانات آلوده به این باکتری، یا از طریق تماس غذا با خاک، گرد و غبار و زباله آلوده ایجاد می شود. غذاهای پخته شده و خام، می توانند به این باکتری آلوده شوند. این غذا ها شامل گوشت و مرغ خام و پخته شده و آبگوشت یا عصاره گوشت می باشد. اسپور میکروب با گرمای پختن غذا زنده مانده و اگر غذا به اندازه کافی سرد نشود، این اسپور به میکروب تبدیل می شود و سپس میکروب در گرما (دمای ۴۰-۱۰ درجه سانتیگراد) تکثیر و تولید سم می نماید. باید توجه داشت که برای پیشگیری از تولید سم، غذا باید پس از تهیه بلافاصله مصرف شود و یا در صورت عدم مصرف، حتما  در یخچال نگهداری شود و بدلیل حساس بودن توکسین این نوع باکتری به حرارت در صورت گرم کردن غذا قبل از مصرف خطر مسمومیت تا حدود زیادی از بین می رود. علائم مسمومیت شامل تهوع و اسهال خفیف، درد شکمی، سردرد شدید و تب می باشد. زمان شروع علایم پس از مصرف غذای آلوده ۶ تا ۲۴  ساعت می باشد و این علائم معمولا به مدت ۴۸-۱۲ ساعت باقی است و پس از ۴۸ ساعت بهبود می یابد.

 

مسمومیت های غذایی ناشی از اشریشیاکلی((E.coli:

گونه های خاصی از باکتری اشریشیاکلی که مولد تولید سموم روده ای می باشند به عنوان یکی از عوامل مسمومیت های غذایی شناخته شده اند. این باکتری عامل اصلی ایجاد اسهال مسافرتی است. این مسمومیت در اثر مصرف برخی از مواد غذایی از جمله : پنیر، ماهی آزاد و شیر خشک ایجاد می شود. البته هر غذایی که به نحوی با این باکتری آلوده شده باشد میتواند در مصرف کننده ایجاد مسمومیت کند. علایم و نشانه های مسمومیت غذایی ناشی از اشریشیاکلی شامل تب، لرز، سردرد، درد شکمی، درد عضلانی، اسهال شدید و آبکی می باشد. استفراغ ، کم شدن آب بدن و شوک (مشابه بیماری وبا ) در برخی موارد مشاهده می شود.

مسمومیت های غذایی ناشی از استافیلوکوک طلائی:

یکی از مهمترین مسمومیتهای غذایی، مسمومیت با سم استافیلوکوک اورئوس (طلایی) است . این مسمومیت بیشترین موارد مسمومیت غذایی را شامل می شود ولی به ندرت کشنده است . این باکتری بطور طبیعی روی پوست انسان و دستگاه تنفس فوقانی وجود دارد و می تواند موجب بیماریهای عفونی پوست و دستگاه تنفس شود. تمام غذاهایی که از طریق دست آلوده انسان تهیه شوند یا تهیه کننده غذا بیماری تنفسی داشته باشد و یا با جسم حیوانی آلوده شوند مانند گوشت، سبزیجات آماده ، خوراک میوه ، نان ، شیرینی ها، فرآورده های شیر و … منابع آلودگی با این باکتری هستند.

علایم مسمومیت : ‌تهوع ،‌استفراغ ،‌ اسهال ، درد شکمی، سردرد ،‌تاری دید ، ضعف عمومی بدن

( تهوع علامتی است که در سایر مسمومیت های غذایی کمتر دیده می شود)

حساسیت افراد مختلف به این سم متفاوت است. علایم مسمومیت با این سم مشابه مسمومیت با سم بوتولیسم است و روشهای تشخیصی خاص می تواند مشخص کند مسمومیت با کدام سم اتفاق افتاده است. تفاوت مهم این دو در حساسیت به حرارت است . سم بوتولینوم حساس به حرارت است ولی سم استافیلوکوک مقاوم به حرارت است این سم در حرارت بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ده دقیقه از بین نمی رود. پس با وجود اینکه باکتری استافیلوکوک با پختن و یا حرارت دادن از بین می رود ولی سم تولید شده آن در این شرایط از بین نمی رود پس شرایط نگهداری قبل از پختن نیز در ایجاد مسمومیت توسط این سم نقش مهمی دارد. این نوع مسمومیت غذایی به اندازه سالمونلوزیس شایع است. علت مسمومیت ، سم روده ای تولید شده توسط انواع خاصی از استافیلوکوک اورئوس (طلایی) می باشد. مصرف شیر و سایر خوراکیهای آلوده مهمترین علت بیماری است. معمولاً غذا در نتیجه تماس با ترشحات بینی ،گلو و دست افراد آلوده به میکروب آلوده می شود. به همین علت افرادی که در تهیه و تولید مواد غذایی فعالیت می کنند باید کارت سلامت داشته باشند. زیراکه غذا بعد از پختن، در حین برش یا خرد کردن می تواند آلوده شوند درصورت عدم رعایت بهداشت  فرآورده های گوشت و مرغ، سس ها، آبگوشت ، شیرینی های خامه ای یا کرم دار، سالاد ماهی، شیر، پنیر (غذاهای با محتوای پروتئینی بالا) ممکن است به این میکروب آلوده شده و مسمومیت غذایی بوجود آید.

مسمومیت های غذایی ناشی از شیگلا:

این نوع  مسمومیت در اثر مصرف برخی از غذاها از جمله : سیب زمینی، ماهی تون، میگو، بوقلمون ، سالاد ماکارونی، شیر، لوبیا، سرکه سیب ایجاد می شود. مهمترین علامت این نوع مسمومیت غذایی اسهال شدید می باشد.

 

مسمومیت های غذایی ناشی از یرسینیا:

این نوع مسمومیت در اثر مصرف برخی از غذاها از جمله: انواع گوشت ، شیر و شیر کاکائو غیر پاستوریزه ایجاد می شود.

مسمومیت های غذایی ناشی از باسیلوس سرئوس:

سم تولید شده از میکروب باسیلوس سرئوس عامل ایجاد مسمومیتهای غذایی با علایم اسهال و تهوع و استفراغ می باشد. تماس غذا با خاک و غبار آلوده به میکروب می توان سبب بروز این نوع مسمومیت گردد. این نوع مسمومیتها در اثر آلودگی غذاهایی مانند انواع برنج، خردل، خوراک گوشتی، خوراک سبزیجات، سوپ و سس ایجاد می شود.

 

آلودگی مواد غذایی و لبنی به سم آفلاتوکسین و مسمومیت زایی آن

آفلاتوکسین ها گروهی از متابولیت های قارچی می باشند و عمدتاً توسط آسپروژیلوس فلاووس تولید می شوند.ساختمان شیمیایی در همه آنها دارای یک حلقه کومارین است این سموم بطور طبیعی باعث آلودگی مواد غذایی و فرآورده های لبنی می شوند. در واقع آفلاتوکسین ها گروهی از توکسین های قوی هستند که باعث تأثیرات مخرب در سیستم های بیولوژیکی می شوند. این سموم علاوه بر مسمومیت در پاره ای از پستانداران، پرندگان و ماهی ها سرطان، جهش و ناهنجاری های جنینی ایجاد می کنند. به طور کلی آفلاتوکسین ها عامل ایجاد نکروز و سیروز حاد کبدی می باشند. آفلاتوکسین ها به انواع مختلف از جمله B3,G2a,B2a, M2,M1,G2,B2,P1,G1,B1 تقسیم می شوند.با توجه به خطرات ناشی از آلودگی شیر و فرآورده های آن همچنین با دانه های روغنی از جمله پسته ، بادام زمینی و غیره به سموم آفلاتوکسین و اثرات سوء آن بر سلامت جامعه و خظرات گسترده این متابولیست ها حذف این سموم از چرخه تولید مواد لبنی ، کشت با بسته بندی دانه های روغنی و غیره بسیار ضروری است.سم آفلاتوکسین  وقتی بر روی محصولاتی از جمله کنجد- ذرت خوشه ای – گندم – برنج – چاودار – لوبیا – ارزن – رازک – بادام زمینی – جو – ذرت – رشد کند قادر به تولید آفلاتوکسین ها ی B1 وG1 می باشد. انسان ها به مسمویت  ناشی از آفلاتوکسین حساس هستند. تحقیقات نشان داده که آفلاتوکسین ها موجب به هم خوردن تکامل فیزیکی جنین در حال رشد می شود

 

علائم مسمومیت با سم آفلاتوکسین عبارتند از :

بیقراری ، تهوع ، استفراغ ، تشنج، فلج ، بیهوشی و نهایتاً مرگ

 

 

 

 

راههای پیشگیری از مسمومیت با آفلاتوکسین ها

از آنجا کخ منشاء مسمومیت فوق قارچها می باشند، بنابر این پیشگیری از آن عبارت خواهد بود از تدابیری که مانع از کپک زدگی در روی مواد غذایی و خوراک دام می شوند برای این منظور موارد زیر می باید در نظر گرفته شود.

الف – نگهداری مواد فوق حتی المقدور در سرمای پایین ( حدود یکی دو درجه بالای صفر )

ب- جلوگیری از ایجاد رطوبت در محل نگهداری

ج- بسته بندی مناسب که مانع از نفوذ هوا و اکسیژن به محتوی گردد. از آنجا که ایجاد شرایط فوق به آسانی امکان پذیر نمی باشد، توصیه می گردد که مواد غذایی آسیب پذیر بمدت زیادی نگهداری و انبار نشده و هر چه سریعتر به مصرف رسانیده شوند، ضمناً قبل از مصرف همیشه مورد آزمایش قرار گیرند. استانداردهای بین المللی در رابطه با آفلاتوکسین ها میزان حداکثر مجاز آنها را تعیین نموده است . این مقدار برای آفلاتوکسین B1 عبارت است از یک ppb (1ug/kg ) و برای G2,G1,G2,B2 پنج ppb در نظر گرفته شده است.

اصولاً مواد غذایی و خوراک دام که از نظر ارگائولپتیک آلودگی شدید کپکها را نشان می دهند  باید غیر قابل مصرف اعلام گردند و در صورت آلودگی خفیف حتماً مورد آزمایش قرار گیرند. پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون شیشه های آلوده به هچ وجه قادر به از بین بردن کامل آفلاتوکسین نمی باشد و اصولاً هیچگونه روش سالم سازی به منظور فوق تا کنون وجود ندارد.

 

مسمومیت های غذایی ناشی از ویبریو کلرا:

ویبریوکلرا به عنوان عامل ایجاد وبای انسانی ناشی از مصرف آب آلوده شناخته شده است و دانشمندان معتقدند که منشاء اصلی این باکتری آبهای سطحی می باشد و از همین منبع به مواد غذایی منتقل شده و در صورت مصرف مواد غذایی آلوده انسان دچار اسهال می شود که در برخی گزارشات در این باکتریها اشاره ای به وجود یک آنترتوکسین به نام کلراتوکسین شده است. دوره کمون بیماری ۳-۱ روز بوده و به دنبال آن اسهال و استفراغ ظاهر می گردد . در اسهال شدید مدفوع به صورت مایع شفاف همراه با توده سلولهای مرده دیواره روده دفع می شود و شباهت زیادی به آب برنج دارد لذا به نام اسهال آب برنجی معروف است که در صورت عدم درمان با از دست رفتن شدید آب بدن منجر به مرگ می شود. از دست دادن آب بدن در اثر این عفونت به علت تولید سمی به نام کلراتوکسین می باشد.

 

 

به منظور پیشگیری از این نوع عفونت لازم است به نکات ذیل توجه شود:

 • استفاده از آب سالم
 • شستشوی صحیح سبزیجات و میوجات
 • دفع صحیح فضولات انسانی
 • دفع صحیح زباله
 • شستن دستها با صابون بعد از اجابت مزاج
 • مبارزه با حشرات موذی از جمله مگس
 • عدم استفاده از سالاد و سبزیجاتی که از سلامت آنها اطمینان نداریم.

در مواردی که مشکوک به این نوع بیماری شدید ضمن تامین آب از دست رفته بدن توسط پودر  ORS به مراکز درمانی مراجعه نمائید.

 

اقدامات لازم در هنگام بروز مسمومیت غذایی:

مسمومیتهای غذایی در صورت مصرف غذای آلوده دارای سه مشخصه می باشد:

 • سابقه خوردن غذای مشترک
 • ابتلای همزمان تعداد زیادی از افراد
 • تشابه نشانه های بالینی در اغلب بیماران

در چنین مواردی باید با مرکز کنترل مسمومیت و یا پزشک تماس گرفته شود تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با مسمومیت و زمان مراجعه به مراکز بهداشتی ، درمانی در اختیار شما قرار دهند. نکته ای که بسیار مهم می باشد از دست دادن آب بدن و کاهش مایعات بدن در اثر تهوع و استفراغ می باشد. بچه ها خیلی آسان آب بدنشان را از دست می دهند. اگر به مورد مسمومیت غذایی مظنون بودید، نوشیدن مقدار فراوان مایعات بویژه آب بسیار مهم می باشد. برای توقف استفراغ یا اسهال اکیداً دارویی خودسرانه خورده نشود مگر به توصیه پزشک باشد.

 

زمان مراجعه به پزشک:

در صورت وجود خون در مدفوع یا استفراغ، تب بالا (۵/۳۸ درجه سانتی گراد)، از دست دادن مایعات بدن و یا در مواردیکه علایم بیش از یک روز طول بکشد، باید حتماً به پزشک مراجعه کرد. والدین کودکان با علایم تب بالا و استفراغ باید با پزشک معالجشان تماس بگیرند.شدت علایم با توجه به سن و وضعیت سلامتی بدن متفاوت می باشد. این علایم در سالمندان و نوزادان می تواند خطرناکتر باشد.

 

نحوه پیشگیری از مسمومیت های غذایی:

 • خرید غذا
 • گوشت هایی را خریداری کنید که سرد باشند و بسته بندی مناسبی داشته باشند. تخم مرغ ها را کنترل نمایید و از خرید انواع شکسته و یا دارای بسته بندی نامناسب خودداری کنید.
 • از خرید قوطی های کنسرو دارای برآمدگی، فرورفتگی و یا نشتی خودداری کنید و مطمئن شوید که درپوش آن ها شکسته نشده باشد. اگر فرآورده ای ظاهر و یا بوی ناخوشایندی داشت، به هیچ عنوان آن را نچشید.
 • غذاهای منجمد را در انتهای خرید به سبد خرید خود اضافه کنید تا در حین خرید گرم نشوند.
 • گوشت و مرغ را از سایر غذاهای موجود در سبد خرید خود جدا نگهدارید و همچنین این غذاها را به منظور جلوگیری از نشت عصاره های آنها در کیسه های پلاستیکی جداگانه نگهداری کنید.
 • اگر فاصله محل خرید تا منزل شما بیش از یک ساعت می باشد، برای غذاهای فاسد شدنی از یک خنک کننده مناسب استفاده کنید.
  • نگهداری غذا
   • دمای یخچال را در ۴ درجه سانتیگراد یا کمتر و فریزر را در ۲۰- درجه سانتیگراد یا کمتر تنظیم نمایید.
   • گوشت، مرغ و فرآورده های لبنی را بلافاصله پس از خرید و رسیدن به منزل در یخچال قرار دهید.
   • اگر تا چند روز از گوشت ها استفاده نمی کنید، آنها را در کیسه نایلونی و در فریزر قرار دهید.
   • گوشت تازه و یا از حالت انجماد خارج شده (ذوب شده) را در اسرع وقت مصرف کنید.
  • آماده سازی غذا
   • یخ غذا را در یخچال ذوب کنید و اگر عجله دارید آنها را در کیسه پلاستیکی محکمی قرارداده و داخل ظرف آب خنک بگذارید. هرگز غذاهای بدون پوشش را روی پیشخوان آشپزخانه و در دمای اتاق قرار ندهید و بلافاصله بعد از آب شدن یخ، آنها را بپزید.
   • ظروف، تخته های برش و ظرف شویی آشپزخانه را همواره تمیز نگهدارید. زیرا باکتری ها براحتی توسط سطوح آلوده منتشر می شوند.
   • تخته های برش را با یک محلول سفیدکننده رقیق شده تمیز کنید و سپس آنها را با آب خنک بشوئید. بهترین نوع تخته ها برای برش گوشت ها، تخته های پلاستیکی می باشند و هرگز برای برش گوشت و نان از تخته مشترک استفاده نکنید.
  • همیشه قبل، در حین و بعد از تهیه غذا، دست های خود را با آب و صابون به خوبی بشویید.
  • غذاهای آماده را روی همان سطحی که گوشت و مرغ خام را قرار داده اید، نگذارید و سطوح و ظروفی را که در تماس با گوشت و مرغ هستند، قبل از استفاده برای تهیه سایر غذاها، به خوبی بشوئید.
  • گوشت، مرغ و ماهی را کاملاً بپزید.
   • مصرف غذا
  • هرگز غذاهای پخته شده را بیش از ۲ ساعت (اگر هوای اتاق گرم می باشد، بیش از یک ساعت) در دمای اتاق رها نکنید.
  • باقیمانده غذاها را بلافاصله در یخچال قرار دهید و منتظر خنک شدن غذاها نشوید.
  • برای دوباره گرم کردن غذاهای باقیمانده آنها را تا ۷۴ درجه سانتی گراد گرما دهید و همچنین غذاهایی که بیش از ۴-۳ روز باقیمانده اند را مصرف نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *