پیشگیری از کبد چرب

آشنایی با کبد چرب و راهکارهای پیشگیری و درمان

وجود مقداری چربی در کبد طبیعی است، اما اگر چربی بیش از 5٪ -10٪ از وزن این عضو را تشکیل دهد، ممکن است دچار بیماری کبد چرب شده باشید.

دو نوع اصلی بیماری کبد چرب عبارتند از:

بیماری کبد الکلی (ALD)
بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)

همچنین ممکن است زنان در دوران بارداری دچار بیماری کبد چرب شوند.

بیماری کبد الکلی (ALD)

بیماری کبد الکلی به دلیل نوشیدن مقدار زیادی الکل ایجاد می شود و کسانی که به مصرف الکل اعتیاد دارند ممکن است به آن مبتلا شوند. ژنتیک نیز می تواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد. عوامل دیگری که در ابتلا به کبد الکلی نقش دارند، عبارتند از:

هپاتیت C (که می تواند به التهاب در کبد شما منجر شود)
وجود آهن بیش از حد در بدن
چاقی

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)

این بیماری بیشتر در افراد میانسال و کسانی که داراری اضافه وزن یا چاقی هستند، اتفاق می افتد، این افراد معمولاً مبتلا به کلسترول بالا و دیابت هستند.

علل دیگر عبارتند از:

داروها
هپاتیت ویروسی
بیماری خود ایمنی یا ارثی کبد
کاهش وزن سریع
سوء تغذیه

برخی مطالعات نشان می دهد وجود بیش از حد باکتری ها در روده کوچک و دیگر تغییراتی که در روده رخ می دهند، ممکن است به بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط باشند.

کبد چرب حاد بارداری

این مشکل نادر است، اما ممکن است در زمان بارداری چربی در کبد تشکیل شود. این مشکل می تواند برای مادر و کودک خطرناک باشد و می تواند به از کار افتادن کبد و کلیه ها در هر دو منجر شود. همچنین ممکن است باعث بروز یک عفونت جدی یا خونریزی شود.

هنوز به خوبی مشخص نیست چرا کبد چرب در دوران بارداری اتفاق می افتد، اما ممکن است هورمون ها در بروز آن نقش داشته باشند.

زمانی که بیماری تشخیص داده شد، مهم است که کودک در سریع ترین زمان ممکن متولد شود، گرچه مادر ممکن است به مدت چند روز نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشید، اما کبد او معمولاً طی چند هفته به حالت عادی باز می گردد.

علائم بیماری کبد چرب

ممکن است دچار بیماری کبد چرب باشید، اما متوجه آن نشده باشید. این بیماری اغلب در ابتدا بدون علامت است. پس از گذشت سالها و حتی دهه ها ممکن است این علائم مشاهده شود:

احساس خستگی
از دست دادن وزن و یا اشتها
ضعف
تهوع
سردرگمی، مشکل در قضاوت یا تمرکز

شما ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشید. کبد شما ممکن است بزرگتر شود. ممکن است در مرکز و یا قسمت فوقانی سمت راست شکم خود احساس درد داشته باشید و روی پوست گردن و یا زیر بغل تان لکه های رنگی ظاهر شده باشد.

اگر مبتلا به بیماری کبد الکلی باشید، احتمالاً علائم پس از مصرف الکل وخیم تر می شوند.

همچنین ممکن است به سیروز مبتلا شوید، سیروز زخم در کبد است. اگر این مشکل پیش بیاید، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

تجمع مایع در بدن
تحلیل عضلات
خونریزی داخلی
یرقان (زردی پوست و چشم ها)
نارسایی کبد

تشخیص

پزشک هنگام معاینه ممکن است متوجه شود کبد شما کمی بزرگتر از حد معمول است. راه های دیگری که پزشک می تواند بیماری را تشخیص دهد، عبارتند از:

آزمایش خون. وجود تعداد زیادی از آنزیم هایی خاص می تواند به این معنا باشد که شما به کبد چرب مبتلا هستید.

سونوگرافی. از امواج صوت استفاده می کند تا از کبد شما عکس بگیرد.

بیوپسی. پزشک پس از بیحس کردن ناحیه یک سوزن را وارد پوست می کند و قطعه کوچکی از کبد را بر می دارد و آن را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا متوجه نشانه هایی از چربی، التهاب و سلول های کبدی آسیب دیده شود.

درمان بیماری کبد چرب

هیچ درمان خاصی وجود ندارد، اما اگر مبتلا به دیابت هستید، مدیریت دیابت می تواند به بهبود بیماری کبد چرب نیز کمک کند. اگر دچار بیماری کبد الکلی هستید، مصرف مشروبات الکلی برای شما مضرتر از دیگر افراد است، در صورت مصرف الکل ممکن است به هپاتیت الکلی یا سیروز مبتلا شوید.

اگر دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، کاهش وزن می تواند مفید باشد، البته فراموش نکنید در هفته بیشتر از 1 یا 2 پوند وزن کم نکنید.

رژیم غذایی متعادل و سالمی داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. غذاهای پر کربوهیدرات مانند نان، غلات، حبوبات، برنج، سیب زمینی و ذرت را محدود کنید. مصرف نوشیدنی هایی که حاوی قند هستند؛ مانند نوشابه های ورزشی و آبمیوه ها را کاهش دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.