علت و علائم آلرژی چشم ها همراه با راه درمان و پیشگیری

آیا آلرژی چشم سبب قرمزی و پف آلود شدن چشمتان می شود؟ شما تنها نیستید؛ تعداد زیادی از افراد در دنیا هستند که دچار آلرژی چشمی یا ورم ملتحمه آلرژیک می‌شوند.

کمپرس سرد در بهبود سریع و موقتی پف چشمتان کمک می کند؛ اما شما باید برای رهایی از این مشکل، از علل به وجود آورنده و راه‌های درمان آن آگاهی لازم را داشته باشید.

علایم آلرژی چشمی

قرمزی چشم، التهاب پلک داخلی، خارش چشم، اشک، تاری دید، سوزش، تورم پلک و حساسیت به نور از علایم آلرژی چشم می تواند باشد. برای درمان این آلرژی باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

این آلرژی زمانی اتفاق می‌افتد که چشم شما در معرض مواد آلرژی‌زا قرار می گیرد. در این مواقع سلول‌ها‌ی ایمنی موادی مانند هیستامن ترشح می‌کنند که باعث التهاب می‌شود. در نتیجه چشم شما قرمز و دچار خارش می‌شود.

مواردی که باید رعایت کنید:

چشم‌های خود را نخارانید

عوارض و خطرات خاراندن چشم
در بسیاری از مواقع که چشم دچار خارش می‌شود ، وسوسه می‌شویم که آنها را بخارانیم ؛ اما خاراندن چشم در مواقعی که دچار واکنش آلرژیک هستید می‌تواند آلرژی چشم را بدتر کند ؛ زیرا دراین حالت سلول‌های ایمنی چشم‌‌ها هیستامین بیشتری ترشح می‌کند که می‌تواند به خارش و قرمزی بیشتری منجر شود. در این مواقع از لنزهای تماسی و آرایش چشم اجنتاب کنید و از کمپرس سرد استفاده کنید.

چشم های خود را آرایش نکنید

عوارض آرایش چشم و آلرژی
در مواقعی که چشم‌ها دچار قرمزی و التهاب هستند سعی نکنید با آرایش غلیظ این التهاب و قرمزی را بپوشانید. رفتن به طبیعت در فصل بهار بسیار لذت بخش است؛ اما ممکن است آلرژی چشمی شما آلرژی فصلی باشد.

بیشتر بخوانید:قرمزی چشم و راه درمان آن

در خانه بمانید. در بسیاری از موارد گرده گلها و گیاهان باعث ایجاد آلرژی چشم می‌شود. در این شرایط سعی کنید در خانه بمانید، درها و پنجره‌ها را ببندید و هوای داخل را تهویه کنید و هنگامی که بیرون می‌روید از چشم خود به وسیله یک عینک آفتابی محافظت کنید.

از تماس با حیوانات خانگی پرهیز کنید:نگهداری از حیوانات خانگی نیز می‌تواند یکی از دلایل ایجاد آلرژی در تمام طول سال باشد. در این شرایط سعی کنید حیوان خانگی را در اتاق خواب نگه ندارید و بعد از تماس با آن دست های خود را به سرعت بشویید.

رطوبت خانه را همیشه در حد 30 تا 50 درصد نگه دارید. استفاده از یک دستگاه بخور و دستگاه تصفیه هوا می تواند بسیار کمک کننده به درمان آلرژی چشم باشد.

خاک سطوح را با دستمال مرطوب تمیز کنید. استفاده از دستمال مرطوب از پخش شدن گرد و غبار به اطراف جلوگیری می کند.

درمان آلرژی چشم

استفاده از آنتی هیستامین‌ها و ضدالتهاب‌ها در درمان آلژی چشم بسیار مفید هستند. این داروها به صورت قطره‌های چشمی استفاده می‌شوند.

استفاده از این آنتی هیستامین‌ها می‌تواند در درمان خارش و قرمزی بسیار مفید باشد؛ که از تولید هیستامین‌ها و مواد التهابی در چشم جلوگیری می‌کنند.

برای جلوگیری از خشک شدن چشم می‌توان از اشک‌های مصنوعی استفاده کرد. آنتی هیستامین‌های خوراکی نیز می تواند در درمان آلرژی چشم موثر باشد؛ اما بیشتر باعث خشکی چشم می‌شود؛ همچنین ممکن است باعث گیجی در شما شود.

در هر صورت یادتان باشد که مصرف این داروها باید با تجویز پزشک صورت گیرد و از مصرف خودسرانه آن جدا پرهیز کنید.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.