روش استفاده از آمیودارون

آمیودارون (خطرات و عوارض جانبی،روش مصرف و دوز دارو)

آمیودارون با تاثیر گذاری بر روی ضربان قلب به حفظ ضربان قلب در افراد مبتلا به اختلالات ریتم قلب کمک می کند.از این دارو برای درمان تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی نیز استفاده می شود.

اشکال دارویی آمیودارون

Injection:50mg/ml,3ml
Tablet:200 mg

مصرف آمیودارون در دوران بارداری

مصرف آمیودارون در دوران بارداری می تواند برای سلامت جنین بسیار مضر باشد . این دارو می تواند باعث تغییر ضربان قلب نوزاد و بروز مشکلات مربوط به تیروئید در نوزاد شود.همچنین مصرف این دارو در دوران حاملگی می تواند باعث بروز مشکلات مربوط به رشد کودک شود. توصیه می شود در دوره مصرف این دارو از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید و در صورتی که به صورت ناخواسته باردار شدید ، سریعا به پزشک اطلاع دهید. مصرف این دارو را نباید بدون مشورت با پزشک به صورت ناگهانی قطع کنید.

مصرف آمیودارون دوران شیردهی

آمیودارون می تواند از طریق شیرمادر به بدن نوزاد منتقل شده و برای سلامت نوزاد بسیار مضر باشد . در دوران شیردهی نباید آمیودارون مصرف کنید و در صورتی که مجبور به مصرف این دارو هستید نباید به کودک شیر بدهید. در هر صورت طبق نظر پزشک رفتار کنید.

تزریق مستقیم وریدی را فقط در CPR میتوان انجام داد

آماده کردن محلول

بهتر است فقط با دکستروز ۵ درصد رقیق شودو از نرمال سالین۹/۰ درصداستفاده نگردد(مگر در شرائط خاص) ، (نرمال سالین با
آمیودارون ناسازگاری دارد).

رقیق شده دارو در دکستروز ۵ % در دمای اتاق تا ۵ روز ماندگاری دارد.با افزایش درجه حرارت محیط محلول تغییر رنگ پیدا میکند.در صورتیکه در ظروف PVC رقیق سازی دارو انجام گیرد طی دو ساعت بعد از آماده شدن ،۱۰ درصد قدرت دارو کاهش می یابد.

دوز دارو

۱- مقدار mg150 از آمیودارون را در طی ۱۰ دقیقه انفوزیون نمایید (mg/min15)
(محلول را با اضافه کردن mg150 آمیودارون به ml100 سرم دکستروز ۵ درصد آماده کنید. سرعت انفوزیون اولیه نباید بیشتر از mg/min30 باشد.)
۲- دارو را با انفوزیون آهسته mg360 در طی ۶ ساعت بعدی ادامه دهید (mg/min1).
(محلول را با اضافه کردن mg900آمیودارون به ml500 سرم دکستروز ۵ درصد آماده کنید.)
۳- آمیودارون را با انفوزیون نگهدارنده mg540 در طی ۱۸ ساعت باقیمانده ادامه دهید (mg/min5/0).
۴- بعد از ۲۴ ساعت اول: mg/min5/0 از دارو را به صورت انفوزیون ممتد ادامه دهید. چنانچه غلظت داخل وریدی دارو به بیشتر از mg/ml2 برسد، دارو را از طریق کاتتر ورید مرکزی تجویز نمایید.
۵- در صورت وقوع غیرمنتظره فیبریلاسیون بطنی یا تاکیکاردی، یک دوز اضافه mg150 را در عرض ۱۰ دقیقه انفوزیون کنید (mg150 در ml100 سرم دکستروز ۵ درصد).
۶- در زمان ایست قلبی ممکن است mg300 دارو به صورت تزریق داخل وریدی داده شود و در صورت نیاز ۵-۳ دقیقه بعد mg150 بصورت IV تکرار می¬شود تا حداکثر دوز کلی به g2/2 در ۲۴ ساعت برسد.

مطلب مشابه:داروی هالوپیدول

توصیه ها و اقدامات پرستاری

فشار خون و ضربات ریتم قلب از نظر بروز تغییرات قابل توجه باید به طور مرتب پیگیری شود.
علائم و نشانه های بروز پنومونیت ، مانند تنگی نفس بر اثر فعالیت ،سرفه خشک و درد سینه ناشی از پلورزی باید پیگیری شود.
با سرم NS ناسازگار است.
در حالات غیر اورژانس باید از ست فیلتردار استفاده نمود.
آمیودارون با اغلب داروها ناسازگار بوده، لذا نباید سه راهی آنژیوکت به آن متصل گردد.
داروی حل شده تا ۲۴ ساعت در دمای اتاق و به مدت ۲ ساعت در بطری های پلاستیکی سرم های تزریقی پایدار است.

هشدار های مصرف آمیودارون

1- آزمون عملكرد كبد و تيروئيد در درمان طولاني مدت ضروري است. آميودارون مي‌تواند سبب بروز اختلال در عملكرد تيروئيد شود. بنابراين در طول مصرف آن، هر سه هورمون تيروكسين، تري‌يدوتيرونين وهورمون محرك تيروتروپين بايد اندازه‌گيري شوند.
2- در صورت بروز تنگي نفس يا پيشرفت آن و همچنين بروز سرفه در بيماراني كه آميودارون مصرف مي‌كنند، احتمال وجود پنوموني بايد در نظر گرفته شود.
3- در موارد زير بايد با احتياط فراوان مصرف شود:
نارسايي احتقاني قلب، عيب كار كليه، بيماران سالخورده، برادي كاردي شديد و اختلالات هدایتي قلب، ( به ويژه مصرف مقادير زياد) و پورفيري.
4- به علت كند بودن شروع اثر آمیودارون ، مشكل بودن تنظيم مقدار مصرف و احتمال بروز جانبي شديد، درمان با اين دارو بايد در بيمارستان شروع شود و بيمار حداقل طي دوره مصرف مقدار حمله‌اي دارو در بيمارستان بستري باشد. مقدار مصرف دارو براي هر بيمار بايد جداگانه و بر اساس نيازهاي بيمار، پاسخ باليني، وجود يا شدت مسمويت و در بعضي حالات بر اساس غلظت پلاسمايي آميودارون تنظيم شود.
5- در طول درمان با اين دارو، تعيين غلظت سرمي SGPT ، SGOT ، آلكالين فسفاتاز و ثبت نوار قبلي ضروري است.

منبع