آنتراکس

آنتراکس یک عفونت جلدی- تنفسی –گوارشی در اثر باسیل آنتراسیس است که یک باسیل گرم مثبت دارای کپسول است که میتواند در انسان و حیوان ایجاد بیماری کند. برای مدتی طولانی اسپور آن میتواند در محیط زنده بماند .

آنتراکس بعنوان یک ماده بیولوژیکی در جنگهای میکروبی هم استفاده می شود.

در اثر توکسین آنتراکس به نظر می رسد که دو نوع پروتئین در بدن میزبان آلوده افزایش می یابد که باعث بلوک شدن سیگنالهای انتقال شده و فعالیتهای ماکروفاژ را ساپرس می کند که وابسته به اثر سیتو توکسیک آن است.

ضایعات موضعی نتیجه فعالیت توکسین روی بافت اطراف است که باعث نکروز بافتی می شود. توکسین حاصل از طریق سیستم عروقی قابل انتقال است که باعث علایم و نشانه های سیستمیک می شود. راه انتقال آن به انسان از طریق تماس مستقیم پوستی –گزش حشرات- استنشاق و بلع است.

۹۵% موارد آنتراکس جلدی و ۵% آنتراکس تنفسی است. آنتراکس گوارشی در کشورهای جهان سوم گزارش شده است.

آنتراکس جلدی:

پوستول بدخیم در نواحی باز بدن بویژه در صورت، گردن، دست و بازو بوجود می آید که منفرد است. بیماری با پاپولی در محل تلقیح باکتری شروع می شود که بزودی به تاول چرکی و خون تبدیل می شودکه بعد از پاره شدن به دلمه ای با مرکز هموراژیک سیاه که توسط وزیکولها و پوستولها در یک منطقه قرمز ملتهب احاطه شده تبدیل می شود. دوره کمون بیماری چند ساعت تا چند روز و بطور متوسط ۲-۱ روز است. زخم ادماتو و هموراژیک است درد و تب وجود ندارد یا خفیف است ضایعه خارش دارد. گاهی علایم سیستمیک مثل لنفانژیت- لنفادنوپاتی- تب-بی حالی-سردرد وجود دارد.

آنتی بیوتیک تراپی تغییرات طبیعی پروسه ضایعه را درمان نمی کند اما کاهش می دهد و جلوی گسترش ادم و علایم سیستمیک را می گیرد.

 

کنترل وپیشگیری: باتوجه به اینکه اسپور آنتراکس مدتهای طولانی و سالها در فرآورده ها ی حیوانی و خاک زنده می ماند برای از بین بردن اسپور آن از فرمالدئید استفاده می کنند. محلول ۵% هیپوکلریت یا ۵% فنول (اسید کربولیک) برای ضدعفونی کردن وسایل کافی است.

کارکنان بایستی آموزش کافی را در رابطه با بیماری دریافت کنند.سرویسهای مشاوره پزشکی باید در دسترس کارکنان باشد.مناطقی برای تعویض لباس و امکانات شستشوی راحت آنها وجود داشته باشد.از خوردن گوشتهای آلوده خودداری شود. حیوانات در معرض خطر واکسینه شوند.

 

پرستاری:

رعایت بهداشت فردی و اجتماعی

مراقبت از زخم جلدی و شستشو با آب و صابون و ماده آنتی سپتیک

آنتی بیوتیک سیستمیک مناسب

واکسن آنتراکس از باسیل کشته شده تهیه شده و اثربخشی مناسب حدود۵/۹۲% دارد. واکسن به حجم ۵/۰ سی سی به طریق زیر جلدی در هفته های ۰-۲-۴ و سپس ماههای ۶-۱۲-۱۸ تزریق می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *