آنمی فقر آهن

کم خونی فقر آهن
فقر آهن شایعترین علت کم خونی در تمام دنیاست،گرچه این نوع کم خونی در فرم کلاسیک خود به شکل میکروسیتیک است اما در مراحل اولیه بیماری کم خونی به شکل نرموسیتیک میباشد،بنابراین مشکل فقر آهن را باید در تمام بیماران مبتلا به کم خونی مد نظر داشت.
منبع آهن رژیم غذایی از غذاهای حاوی هم یا منبع غیر هم است ،آهنی که به شکل هم در غذاموجود باشد از انواع غیر همی جذب بهتری دارد.
جذب آهن در بیماران مبتلا به فقر آهن و خونسازی غیر موثر زیاد می شود،آهن رژیم غذایی در قسمت ابتدایی روده کوچک به شکل متصل به ترانسفرین جذب میشود
ترانسفرین واسطه برداشت آهن ،به وسیله پیش سازهای گلبول قرمز با استفاده از گیرنده های مخصوص است.

میزان کل آهن موجود در بدن مردان و زنان به ترتیب 50 و 40 میلی گرم به ازای هر کیلو وزن آنها میباشد،70% از اهن کل در ساختمان هموگلوبین ،مقدار کمی از آن در ساختمان غیر همی وهمی وحدود 5 میلی گرم در ساختمان میوگلوبین موجود است و بقیه آهن در فریتین ذخیره شده است،فریتین عمدتا در کبد،مغز استخوان، طحال و عضلات قرار دارد،چون توانایی ترشح آهن بدن محدود است،وقتی بدن در در برابر مقادیر زیاد آهن قرار میگیرد مثل آن چیزی که در انتقال خون های مکرر ،هماکروماتوز یا خونسازی غیر موثر اتفاق می افتد این آهن اضافه در این بافت ها و به شکل ثانویه در بافت های غدد درون ریز رسوب می کند وباعث اختلال عملکرد دیابت و اختلالات غددی دیگر میشود.
شایعترین علت فقر آهن ،از دست دادن آن به صورت پنهان است،تمام مردان و نیز زنان بعد از سن یائسگی که با کم خونی راجعه میکنند باید برای منشا خونریزی گوارشی کاملا بررسی شوند .ودر زنان غیر یائسه به از دست دادن آهن به علت عادت ماهیانه و نیز حاملگی است.

اساس تشخیص فقر آهن اندازه گیری اندکس های اهن در خون محیطی است،این اندکس ها شامل آهن،ظرفیت کل اتصال آهن و فریتین است،فقر آهن باعث کاهش اهن سرم و افزایش ظرفیت کل اتصال اهن می شود.

سطح فریتین نشانگر ،ذخیره کل آهن بدن است،فریتین به وسیله کبد و به تناسب اهن کل بدن ساخته میشود و سطح کم تر ار 12 نانو گرم در میلی لیتر ،تشخیص فقر اهن را مطرح میکند،فریتین یک پروتئین واکنشی فاز حاد است وبه همین دلیل در تب ،بیماری های التهابی ،عفونت و استرس سطح آن بالا میرود.
اگر اندازه گیری غیر مستقیم اندکس های اهن نتواند به کل قطعی تشحیص فقر آهن را رد کند ،بررسی مغز استخوان امکان بررسی مستقیم ذخایر اهن مغز استخوان را ممکن میسازد؛وجود آهن در مغز استخوان تشخیص فقر آهن را رد خواهد کرد،زیرا قبل از هر گونه کاهش درتولید گابول های قرمز باید ذخایر مغز استخوان از اهن تخلیه گردند؛در مقابل فقدان کامل آهن در مغز استخوان ،فقر آهن را تایید میکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *