آنژین لودویگ

آنژین لودویگ
آنژین لودویگ، سلولیت شدید و سریع پیشرونده در فضاهای تحت مندیبلار بوده که معمولاً در فضای تحت فکی شروع می شود و به صورت ثانویه فضای زیر زبانی و زیر چانه ای را مبتلا می کند. در مواردی، آنژین لودویگ حقیقی تلقی می شود که تمام فضاهای تحت مندیبولار را درگیر سازد (۵۹و۵۸). بیماری پری اپیکال دندان های مولر مندیبل بیشتر از بیماری های پریودنتال منشأ آنژین لودویگ هستند. بیماری های پریودنتال شایع که ممکن است منشأ انژین لودویگ باشند، بیشتر در ارتباط با پری کورونیت های دندان عقل نیمه نهفته مندیبل مطرح می گردند. این بیماری اغلب در افرادی که دارای مشکلات ایمنی هستند، مانند افراد دیابتیک، ایدز، آنمی آپلاستیک و همچنین بیماران دریافت کننده ی پیوند اعضا که مستلزم تجویز داروهای کورتیکو استروئید هستند، ایجاد می شود، گرچه در افراد سالم هم ممکن است روی دهد. دندانهای مولر دوم و سوم مندیبل بیش از سایر دندانها منشأ این بیماری هستند.
خصوصیات کلینیکی:
به دلیل درگیری و تورم فضاهای تحت مندیبلار، تورم سخت، دردناک و منتشر و پیش رونده ای در کف دهان آشکار می گردد که منجر به بالا آمدن زبان می شود. علایمی از درناژ دیده نمی شود و زبان به علت نمای سفت و چوب مانند تحت عنوان زبان چوبی نامیده
می شود (۵۹). بیمار علایمی مثل گلو درد، آبریزش از دهان، اختلال بلع و تنفس و تکلم، صدای خشن و خرخر، تنگی نفس، تاکی کاردی و تب بالا، لرز، نبض و تنفس سریع و بی قراری را نشان میدهد. این عفونت ابتدا سلولیت یک طرفه است و سرانجام به طرف مقابل گسترش می یابد و نهایتاً نفوذ عفونت به مدیاستن عواقب خطیری را دارد.
درمان و پیش آگهی:
درمان شامل حفظ راه هوایی، آنتی بیوتیک تراپی، درناژو حذف عامل عفونی می باشد. پنی سیلین دوز بالابه صورت تزریق عضلانی یا وریدی، داروی آنتی بیوتیک انتخابی است. آمینوگلیکوزیدها به خصوص جنتامایسین به عنوان آنتی بیوتیک مکمل برای ارگانیسم های مقاوم ،همراه با پنی سیلین به کار می رود. در صورت نیاز تراکئوتومی یا تراکئوستومی به همراه مصرف کورتون های سیستمیک برای کاهش التهاب توصیه می شود. انتخاب آنتی بیوتیک بر اساس پاسخ بیمار و نتایج کشت میکروبی می باشد. در صورت وجود تموج، تخلیه چرک باید انجام شود و اگر عفونت سفت و منتشر باشد، مداخله جراحی لازم است. از جمله علل مرگ می توان به پنومونی، مدیاستینیت و سپس انسداد تنفسی اشاره کرد.
تشخیص افتراقی:
آنژین لودویگ در تشخیص افتراقی با کیست درموئید کف دهان ،تومورهای خوش خیم و بدخیم کف دهان وغدد بزاقی مجاور ،عفونت های غدد بزاقی تحت فکی وزیرزبانی ،هیگروم کیستیک،انسداد یک طرفه یا دوطرفه مجاری وارتون غده بزاقی تحت فکی به دلیل سنگ بزاقی در تشخیص افتراقی با سلولیت قرار می گیرند.توجه به تورم سفت ومنتشر کف دهان ،زبان چوبی ،همراه با علائم عفونت سیستمیک مانند تب ولرز ولنف آدنوپاتی ونیز عفونت دندانی در موارد فوق ،تشخیص صحیح را میسر خواهد ساخت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *