آپاندیسیت چیست؟

1 ) آپاندیسیت چیست؟

آپاندیسیت در واقع التهاب آپاندیس است . طول تقریبی آپاندیس تا 9 سانتی متر است که در ابتدای روده بزرگ قرار گرفته است . عملکرد دقیق آن مشخص نیست اما آنچه مشخص است اینست که بدون هیچ عارضه مشخصی پس از برداشتن آن میتوان به زندگی ادامه داد .التهاب آپاندیس یک بیماری اور‍ژانس است و نیاز به عمل جراحی فوری دارد زیرا در صورت عدم درمان ممکن است آپاندیس سوراخ شده و مواد عفونی به داخل حفره شکم ریخته و باعث التهاب شدید شکم شده و در صورت عدم درمان میتواند کشنده باشد .

2 ) آبسه آپاندیس چیست ؟

گاهی اوقات پس از پاره شدن آپاندیس دیواره هایی دور آن را گرفته و از گسترش عفونت در کل شکم جلوگیری میکند و باعث بوجود آمدن آبسه آپاندیس میشود. علائم آبسه آپاندیس در معاینه شبیه آپاندیسیت است و در همه موارد جراحی لازم است انجام شود .

3 ) سن شایع آپاندیسیت چند سالگی است ؟

در افراد زیر 2 سال نادر است . سن شایع 10 تا 30 سالگی است .هرچند در هر سنی ممکن است رخ دهد .

4 ) چه عواملی باعث بروز آپاندیسیت میشود ؟

آپاندیسیت زمانی رخ میدهد که آپاندیس مسدود شده باشد .اغلب این اتفاق به دلیل وجود مدفوع ، جسم خارجی یا ابتلا به سرطان در دهانه یا در کانال آپاندیس اتفاق می افتد .

5 ) علائم آپاندیسیت چیست ؟

الف – دردهای مبهم در قسمت بالایی ناف یا قسمت فوقانی شکم که این درد پس از مدتی به سمت راست و پایین شکم مهاجرت میکند . معمولا این درد اولین نشانه است.

ب – از دست دادن اشتها

ج – تهوع یا استفراغ که دقیقا پس از درد شکم رخ می دهد .

د – تورم شکم

ه – تب با درجه پایین ( 2/38 تا 8/38 )

گاهی اوقات نیز علائم زیر بروز میکند :

الف – ناتوانی در دفع گاز یا بالعکس یبوست یا اسهال به همراه گاز

ب – درد مبهم در همه قسمتهای بالا و پایین شکم ، پشت و مقعد

ج – ادرار دردناک

د – گرفتگی شدید عضلات

اگر هر کدام از علائم ذکر شده را دارید بلافاصله بایستی تحت مراقبتهای پزشکی قرار گیرید ، زیرا تشخیص و درمان به موقع بسیار اهمیت دارد . در این مواقع بیمار بایستی چیزی نخورد و ننوشد و از استفاده قرص های ضد درد ، آنتی اسید و مسهل جلوگیری کند و سریعا تحت درمان قرار گیرد .

6 ) تشخیص آپاندیسیت چگونه است ؟

تشخیص آپاندیسیت ممکن است گمراه کننده باشد . اغلب علائم این بیماری مبهم یا بسیار شبیه سایر بیماری هاست .بیماریهایی نظیر عفونت مثانه یا مجاری ادراری ، التهاب معده ، عفونتهای روده ای ، مشکلات تخمدان و …

معمولا کارهای زیر برای تشخیص استفاده میشود :

الف – معاینه شکم برای تشخیص التهاب

ب – آزمایش ادرار برای بررسی عفونت ادراری

ج – آزمایش خون برای پی بردن به مبارزه احتمالی بدن در برابر عفونت

د – سونوگرافی یا سی تی اسکن

7 ) درمان آپاندیسیت چگونه است ؟

درمان استاندارد ، آپاندکتومی که همان برداشتن جراحی آپاندیس است میباشد .حتی گاهی اگر جراح مشکوک به آپاندیسیت باشد ترجیح میدهد برای رعایت ایمنی شما و جلوگیری از پارگی آپاندیس عمل جراحی را انجام دهد . اگر آپاندیس به صورت آبسه بروز کند جراحی به صورت دو مرحله ایست ؛اول تخلیه آبسه و سپس برداشتن آپاندیس.

عمل جراحی آپاندیسیت یا به صورت لاپاراسکوپیک یا به صورت باز با ایجاد برش حدود 5-10 سانتی متری بر روی شکم ایجاد می گیرد.در صورت ایجاد التهاب داخل شکمی بعلت پارگی آپاندیس از برش زیر ناف شکم باز شده و پس از برداشتن آپاندیس کل شکم شستشو داده میشود

8) پس از برداشتن آپاندیس چه کارهایی لازم است انجام شود؟

12 ساعت پس از برداشتن آپاندیس بیمار قادر به حرکت خواهد بود ولی 2 تا 4هفته طول میکشد که بیمار به فعالیت عادی خود بازگردد.آپاندیسیت

پس از برداشتن آپاندیس در صورت بروز هر کدام از موارد زیر بایستی سریعا با دکتر خود تماس بگیرید.

الف) استفراغ خارج از کنترل

ب) افزایش درد شکم

ج)افزایش درد و قرمزی در محل برش جراحی

د)تب

ه)چرک کردن زخم

و)عدم دفع گاز و مدفوع

9) آیا آپاندیسیت قابل پیشگیری است؟

هیچ راهی برای پیشگیری از آپاندیسیت نیست اما به هر حال بروز آپاندیسیت در افرادی که غذاهای دارای فیبر بالا مانند سبزی و میوه مصرف میکنند کمتر شایع است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.