آکنه یا جوش غرور جوانی و راه درمانی آن

آکنه در اکثر جوانان در سنین بلوغ پدید می آید و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است و اکثرا پس از سن بیست و پنج سالگی بهبود مِی یابد. بسیاری از این افراد پس از ازدواج بهبود می یابند.
علایم آکنه:
جوشهای غرور به صورت دانه های قرمز، جوشهای سر سیاه، و توده های سفت زیرپوستی در ناحیه گونه، بینی و پیشانی، پشت گردن و قسمت فوقانی پشت و سینه ظاهر میشوند. این جوشها در پایه یک مو بوجود می آیند و ناشی از آماس، التهاب و انسداد مجرای غده چربی کنار مو هستند.
علل پیدایش آکنه:
جوش غرور ناشی از یک علت خاص نیست بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت آن نقش دارند:
۱_کمبود ویتامین A یا B
۲_ارث
۳_میکروبها
۴_نوع غذا
۵_مشکلات عصبی و روحی
۶_تغییرات هورمونی
۷_نوع پوست
۸_بهداشت صورت
۹_مصرف برخی داروها
۱۰_بعضی از بیماریها
شاید مهمترین عامل ایجادکننده جوشهای غرور، تغییرات هورمونی زمان بلوغ باشد. در هنگام بلوغ، هورمونهای جنسی ناگهان افزایش می یابند و مقدار آنها در خون بسیار زیاد میشود. این هورمونها باعث افزایش ترشح چربی پوست میشوند و زمینه را برای رشد میکروب و التهاب غدد چربی صورت و پیدایش جوش فراهم می آورند. اکثر خانمها در نزدیکی عادت ماهیانه خود دچار افزایش جوشهای صورت میشوند. خانمهایی که دچار آکنه هستند معمولا هورمونهای مردانه زیادتری دارند و در بسیاری از آنها رشد موی صورت نیز بیش از معمول است.
نوع غذا میتواند در جوش صورت موثر باشد. مصرف مواد قندی مثل ماکارونی، نان، برنج، شیرینی و شکلات و مصرف غذاهایی حاوی فندق، پسته، بادام، موز، نارگیل و گردو میتواند موجب تشدید آکنه شود که یکی از علل آن احتمالا افزایش چربی خون است.
ناراحتیهای روحی و عصبی تاثیر به سزایی در بروز آکنه دارند. بدنبال فشارهای عصبی و کمخوابی، صورت شادابی و طراوت خود را از دست میدهد و جریان خون کم شده وسیستم دفاعی پوست ضعیف میشود و زمینه برای رشد آکنه فراهم می آید و بسرعت بر تعداد جوشها افزوده میشود.
مصرف برخی داروها ممکن است موجب تشدید جوشهای غرور شود. از حمله این داروها میتوان به قرصهای ضدبارداری اشاره کرد.
علاوه بر آن، مصرف مکرر بیش از اندازه پماد بتامتازون، فلوسینولون، تریامسینولون و کرمهای چرب نیز میتواند موجب پیدایش یا تشدید جوشهای غرور شود.

برای درمان آکنه باید یکسری اقدامات و توصیه های بهداشتی را اجرا نمود و نیز با مراجعه به متخصص پوست و دریافت داروهای مناسب به مقابله با آن پرداخت.
توصیه های مهم در آکنه :
برای جلوگیری از پیشرفت جوشها و کاهش حجم و تعداد آنها باید توصیه های زیر را در نظر داشته باشید و به آنها عمل کنید.
۱ – جوشها را دستکاری نکنید و آنها را با فشار خالی نکنید.
۲ – پوست خود را به نرمی ماساژ دهید. این کار رامیتوانید به طور مرتب، خودتان انجام دهید و یا به یک فرد مجرب مراجعه کنید تا پوست شما را ماساژ دهد. ماساژ باعث تخلیه چربی پوست شده و از پیشرفت جوشها جلوگیری میکند.
۳ – آسودگی روانی داشته باشید. سعی کنید خواب مرتب داشته باشید. استراحت کافی داشته باشید و از فشارهای روحی و عصبی بپرهیزید. (البته اگر ممکن باشد)
۴ – روزی دو بار صورت خود را بشویید و ماساژ دهید. برای شستشو از صابون اسیدی (گوگردی) یا مخصوص آکنه که پزشک توصیه میکند استفاده کنید. ابتدا صورت خود را خوب صابون بزنید تا از کف پوشیده شود. آنگاه با نوک انگشتان، پوست صورت خود را ماساژ دهید تا صابون در منافذ پوست به خوبی نفوذ کند و چربیهای جمع شده در جوشها را از بین ببرد. از سوی دیگر ماساژ باعث بهبود جریان خون پوست و طراوت و شادابی آن میشود. با کف دست خود پوست صورت را از راست به چپ، از چپ به راست و سپس از پایین به بالا ماساژ دهید.
کل زمان ماساژ صورت با کف صابون باید پنج دقیقه طول بکشد. پس از آن صورت خود را با آب گرم بشویید تا کاملا پاک شود. سپس بلافاصله مقداری آب بسیار سرد را بر روی پوست صورت خود بپاشید تا منافذ آن بسته شود. آنگاه با یک پنبه آغشته به گلاب، سطح پوست را پاک کنید. گلاب یا آب لیمو، اثر قابض دارند و باعث افزایش گردش خون و بهبود پوست میشوند.
۵ – از مصرف غذاهای چرب، شیرینی زیاد، سس مایونز، خامه، شکلات، گردو، فندق، موز، تخم مرغ، بعضی از ماهیها و نارگیل حتی المقدور بپرهیزید. ولی نیازی به رژیمهای سخت نیست. سعی کنید سبزیها و میوه هایی را که حاوی ویتامین A هستند زیادتر مصرف کنید: هویج، اسفناج، شاهی و گوجه فرنگی.
همچنین مصرف چای و ادویه جات را محدود کنید.
۶ – سعی کنید هر روز صورت شما در معرض نور آفتاب قرار گیرد. اشعه آفتاب تاثیر بسیار خوبی در بهبود جوشهای غرور جوانی دارد. بهتر است برای محافظت چشمها از عینک آفتابی کمک بگیرید. البته بعضی محققین معتقدند که نور آفتاب پس از مدتی موجب تشدید آکنه میشود، بنابراین بهتر است استفاده از آفتاب را فقط برای شروع درمان به کار گیرید. و از ضد افتابهای فاقد چربی استفاده کنید.
۷ – از ورزش و پیاده روی غفلت نکنید. بسیاری از جوشهای پوستی پس از مدتی ورزش به کلی ناپدید میشوند. اگر هر روز صبح، مسافتی معادل حداقل سه کیلومتر را به صورت پیاده روی یا به صورت دویدن طی کنید و پس از آن یک دوش بگیرید، متوجه میشوید پس از مدت بسیار کوتاهی پوست شما بسیار شادابتر میشود و بسیاری از جوشها برطرف میگردند. ورزش و استحمام باعث باز شدن منافذ پوست، بهبود جریان خون آن و رفع چربی میشود.
۸ – مصرف مواد آرایشی و کرمهای چرب را محدود کنید و در صورت استفاده ابتدا پوست را به یک کرم مرطوب کننده آغشته کرده و سپس از پودر یا سایر مواد آرایشی استفاده کنید و شب هنگام خواب همه این مواد را به وسیله شیر پاک کن تمیز کنید.
۹ – پس از شستشوی صورت، هیچگاه با یک حوله به طور خشن صورتتان را پاک نکنید، بلکه یک دستمال کاغذی یا حوله نرم را با پوست خود تماس دهید تا خشک شود.
اقدامات پزشکی:
در کنار توصیه های مزبور، داروهایی توسط پزشک متخصص پوست برای شما تجویز میشوند که رل اصلی را در بهبود آکنه بر عهده دارند.که باید مرتب استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *