عوارض و خطرات بوتاکس

آیا بوتاکس می تواند سردرد را درمان کند؟

میگرن سردردی ناتوان کننده است که درد و آزار فراوانی دارد و گاهی با تهوع، حساسیت به نور و صدا همراه است. به صورت کاملاً تصادفی، در تحقیقاتی مشخص شد که در 75 درصد از بیمارانی که از بوتاکس برای درمان چین و چروک استفاده کرده بودند و همزمان به میگرن نیز مبتلا بودند، سردردها کاهش پیدا کردند. با اینکه در تحقیقاتی که پس از آن انجام گرفت مشخص شد که تزریق بوتاکس سردرد را بهتر می کند؛ اما علت دقیق آن مشخص نیست.

سازمان غذا و دارو آمریکا ( FDA)، بوتاکس را برای درمان انقباض عضلات پلک، چین و چروک، حرکات غیرطبیعی گردن و تعریق زیر بغل تایید کرده بود. این در حالی است که در سال 2010 استفاده از بوتاکس برای درمان “سردردهای میگرنی مزمن” نیز تایید شد.

به عبارت دیگر مشخص شد که بوتاکس در پیشگیری از میگرن نیز موثر است. در حال حاضر استفاده از بوتاکس برای بزرگسالانی که میگرن مزمن سبب سردرد در حداقل 15 روز در ماه می شود و هر کدام از این سردردها 4 ساعت یا بیشتر طول می کشند، تایید شده است؛ اما بزرگسالانی که روزهای سردردشان کمتر از این تعداد در ماه است، نمی توانند از بوتاکس برای درمان سردرد استفاده کنند. بوتاکس حداقل از ایجاد سردرد در 8 یا 9 روز از این 15روز پیشگیری می کند.

برای اینکه بیمار حداکثر فایده را از تزریق بوتاکس ببرد باید دو تزریق با فاصله 12 هفته دریافت کند. معمولاً پس از اینکه دو تزریق در 24 هفته انجام شد و توسط متخصص، ارزیابی مجدد سردرد صورت گرفت و مشخص شد تزریق بوتاکس مفید بوده، هر 12 هفته این درمان تکرار می شود. بوتاکس میگرن را درمان نمی کند اما باعث خلاص شدن از درد می شود.

در مدت زمان 15 دقیقه، در مطب یا کلینیک توسط یک پزشک متخصص به حدوداً 7 منطقه حساس توسط سوزن های باریک در 31 نقطه سر و اطراف گردن بوتاکس تزریق می شود. چنانچه دوز و نحوه تزریق صحیح باشد انتظار داریم که تاثیر بوتاکس تا 3 ماه باقی بماند.

بسیاری از بیماران مبتلا به میگرن مزمن اشتباهاً علایمشان را با بیماری های دیگری توجیه می کنند و به جای مراجعه به متخصص مغز و اعصاب جهت ارزیابی و تشخیص و اقدام درمانی طولانی مدت، به مصرف مسکن هایی که اثر فوری اما موقتی دارند، اکتفا می کنند که در نهایت از سردردهای بعدی پیشگیری نمی شود اما تسکین موقتی سردرد را فراهم می کند.

بیشترین عارضه جانبی درمان سردرد با بوتاکس دردهای گردن بوده که در برخی از افراد گزارش شده است. سازمان غذا و داروی آمریکا روی بسته های بوتاکس هشداری درج کرده مبنی بر اینکه بوتاکس می تواند از محل تزریق به سایر جاهای بدن منتشر شود و ایجاد عوارضی شبیه به بوتولیسم (مسمومیت با سم بوتولینوم) کند.

این مشکلات شامل مشکلات بلع، تنفس و.. می شود. همچنین ممکن است ضعف عضلات، دوبینی، تاری دید، افتادگی پلک، عدم کنترل مثانه و خشونت صدا ایجاد شود.

به طور کلی، برای آن دسته از بیمارانی که علایم سردرد آنها در تعریف میگرن مزمن می گنجد، تزریق بوتاکس یک گزینه درمانی است که باید در مورد آن با متخصص مغز و اعصاب صحبت شود تا با در نظر گیری فوائد و مضرات آن جهت تزریق اقدام شود.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *