آیا در همه موارد زایمان طبیعی امکان پذیر است ؟

زایمان طبیعی

 

افزایش قابل توجه میزان سزارین غیر ضروری در سر تا سر جهان این مسئله را به عنوان یکی از معضلات سیستم بهداشتی در آورده است . در کشور ما نیز آمار سزارین چندین برابر میزان قابل قبول سازمان بهداشت جهانی می باشد. بررسی ها نشان می دهد که علیرغم افزایش میزان سزارین، عوارض زایمان برای مادر و نوزاد کاهش پیدا نکرده است و کشور هایی که پایین ترین میزان این گونه عوارض را دارند، میزان سزارین آنها نیز پایین تر است. حتی پایین تر از استاندارد های سازمان بهداشت جهانی !

سزارین مشکل جهانی است که عوامل چند گانه ای در بروز آن نقش دارند و کاهش آن مستلزم ریشه یابی دقیق و همکاری مسئولین در امر زایمان است .
یکی از عواملی که در افزایش سزارین غیر ضروری موثر است، آمادگی جسمی و روانی در دوران بارداری است و در میان عوامل روانی، ترس زنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ترس همراه با حاملگی و زایمان می تواند عواقب جدی داشته باشد. مادرانی که ترس چشمگیری را در دوران بارداری تجربه می کنند، ممکن است پس از تولد کودک از نظر تعادل روحی دچار مشکل شده و در برقرای ارتباط با نوزاد با مشکل مواجه شوند. ترس از زایمان به خصوص در سه ماهه سوم بارداری ارتباط معنا داری با افزایش سزارین اورژانسی دارد.
بررسی ها نشان می دهد که زنان از زایمان می ترسند. چون اولا یک امر ناشناخته است و این اصل که انسان از ناشناخته ها بیشتر از شناخته ها می ترسد، کاملا ثابت شده است، ثانیا درد زایمان را خارج از توان خود می پندارند و نسبت به سلامتی نوزاد خود نگران هستند.چالش بزرگی که حس درماندگی را در مادر ایجاد می کند، تصمیم گیری در مورد روش زایمان است که به علت بمباران اطلاعات تضعیف کننده، توان تصمیم گیری مادر بشدت کاهش می یابد. به همین دلیل خود را برای برای روز بزرگی که کیفیت آن در زندگی آینده خود و فرزندش نقش بسزایی ایفا می کند، آماده نساخته و بدین ترتیب دریچه هایی از بلاتکلیفی را تجربه می کند و این استرس مادر را وارد چرخه مصیبت ، ترس و هیجان های نامطلوب می کند.
امروزه مادران بر این باور رسیده اند که بدن آنها به گونه ای طرح ریزی شده است که در 85 درصد از موارد، بدون مداخله پزشکی زایمان کنند. یکی از مسایلی که سال هاست مورد توجه مراقبت کنندگان قرار گرفته است، خود کارآمدی و خود باوری است.

انجمن علمی مراقبت های دوران بارداری و نوزادان انگلیس در سال های اخیر مهم ترین راهکار برای کاهش و متعادل ساختن میزان سزارین را ارتقای سطح آگاهی و خودآگاهی مادران و تلاش جهت کاهش ترس آن ها از زایمان و همچنین بالا بردن اعتماد آنها به سیستم بهداشتی می دانند. به طوریکه معتقد هستند جلسات آموزشی و مشاوره قبل از تولد جزء لاینفکی از مراقبت های قبل از زایمان است.
آموزش قبل از زایمان شامل چندین رویکرد است؛ زایمان ایمن برای مادر و کودک ، زایمان بدون ترس و زایمان بدون درد.
کاهش درد حین زایمان طبیعی از طریق روش های دارویی در حال حاظر امکان پذیر است ولی یکی از عوامل موثر در کاهش درد و ترس زایمان، خوشایند سازی آن است.
حاملگی و زایمان یک فرایند کاملا فیزیولوژیک است، ولی با توجه به تغییراتی که در ساختار جسمی و روانی مادر در بارداری رخ می دهد، باید تحت حمایت قرار گیرد.
اگر مادر باردار حمایت شود و آگاهی لازم برای حفظ قوای بدنی و کاهش عوارض بارداری را از طریق آموزش بدست آورده باشد، می تواند با استفاده از تکنیک های تنفسی، ذهنی و اصلاح وضعیت در دوران بارداری، خود و جنینش را از اثرات نامطلوب دور ساخته و لایه های فیزیکی و روانی بدنش را آماده بهره برداری از یک تجربه خوشایند سازد و این مرحله بزرگ از زندگی را بدون کوچکترین خدشه ای پشت سر گذارد.
یک زایمان خوب و آگاهانه در محیطی مناسب موجب می شود که کودک ارزش معنوی ورود به دنیای خشکی را درک کرده و دلبستگی مادر و نوزاد بهتر صورت گیرد.

منبع:نی نی پلاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.