آیا کافئین بر روی باروری تاثیر گذار است؟

اگر به طور طبیعی تصمیم به بارداری گرفته باشید تاکنون نتایجی دال بر اینکه کافئین باعث اختلال در باروری شود مشاهده نشده است. ولی چنانچه از طریق لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف) اقدام به بارداری کرده باشید ممکن است کافئین بر روی شانس موفقیت شما تاثیر منفی داشته باشد.
توجه داشته باشید طبق نظر متخصصان، لازم است که خانم های باردار مصرف کافئین را تا حد امکان کاهش دهند. اگر عادت به مصرف کافئین کرده باشید، هم اکنون زمان آن رسیده است که این عادت ترک نمایید.
سوالی که در اینجا با آن روبرو می شویم اینست که چه مقدار کافئین، برای بدن مضر است؟ 200 میلی گرم کافئین تقریباً معادل :
2 لیوان بزرگ قهوه فوری است (هر لیوان حاوی 100 میلی گرم کافئین)

2 فنجان قهوه تصفیه شده ( هر فنجان حاوی 100 میلی گرم کافئین)
5 قوطی کولا( هر قوطی تقریباً حاوی 40 میلیگرم کافئین)

50 گرم کاکائو تخت (هر تکه کاکائو معادل تقریباً 40 میلیگرم کافئین)، هر چند کاکائوی شیری حاوی مقادیر کمتری کافئین می باشد( هر تکه تقریباً 25 میلیگرم کافئین)

10فنجان چای سبز (هر فنجان حاوی 25 میلیگرم کافئین)
میزان کافئین در اسپرسو ها و قهوه هایی با پایه ی اسپرسو، مانند کاپوچینو و کافه لاته، به نسبت مواد تشکیل دهنده ی آن که توسط سازندگان آن ها تعیین می شود، بستگی دارد. نتایج تحقیقی که در این خصوص اجرا گردیده است نشان داده است که مقدار کافئین موجود در اسپرسو های مختلف از 50 میلیگرم تا 300 میلیگرم متغییر می باشد.  لازم به ذکر است که برخی از داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا نیز حاوی مقادیری کافئین هستند. به همین دلیل در صورتیکه از وجود کافئین در داروها مطمئن نمی باشید حتماً از دارو ساز در این خصوص سوال کنید و یا روی برچسب مواد تشکیل دهنده دارو را بخوانید.

4 فنجان چای ( هر فنجان حاوی 50 میلیگرم کافئین)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.