اختلال رشد درون رحمی

اختلال رشد درون رحمی به عارضه ای گفته می شود که طی آن جنین درون رحم به اندازه کافی رشد نمی کند و سایز او کوچک تر از اندازه طبیعی باقی می ماند.

تاخير رشد جنين موجب بروز مشکلات جدي براي جنين در دوران بارداري، زايمان و پس از زايمان مي شود، بطور مثال:
وزن تولد پايين
مشکلاتي در زايمان طبيعي
هيپوگليسمي ( افت قند خون)
مقاومت پايين در برابر عفونت ها
ضريب پايين تست آپگار (آزمايشي براي ارزيابي وضعيت جسماني نوزاد و نياز او به مراقبت هاي پزشکي پس از تولد )
آسپيراسيون مکونيوم ( خوردن مدفوعي که در دوران بارداري درون رحم دفع شده ) مي تواند موجب بروز مشکلات تنفسي شود.
مشکل کنترل دماي بدن
افزايش غيرطبيعي تعداد گلبول هاي قرمز خون

دلایل اختلال در رشد دورن رحمی
دلايل بسياري مي تواند موجب بروز اين عارضه شود، اما علت شايع آن مشکلات جفت است. جفت عضوي ست که مادر را به جنين متصل مي کند، اکسيژن و مواد مغذي را به جنين مي رساند و مواد زائد دفع شده جنين را از بين مي برد.
همچنين اختلال رشد درون رحمي مي تواند بر اثر مشکلات جسمي مادر نيز ايجاد شود. مشکلاتي مانند:
ديابت پيشرفته
فشار خون بالا يا بيماري قلبي
انواع عفونت از جمله سرخجه، عفونت با ويروس سيتومگالو، توکسموپلاسموز و سيفليس
مشکلات کليوي و ريوي
کم خوني يا سوء تغذيه
کم خوني داسي شکل
مصرف سيگار، الکل يا مواد مخدر

تشخیص محدودیت رشد داخل رحمی IUGR چیست

پزشکان راه های بسیاری برای برآورد اندازه نوزادان در دوران بارداری دارند یکی از ساده ترین و رایج ترین اندازه گیری فاصله فوندوس مادر ( بالای رحم ) تا استخوان شرمگاهی است بعد از هفته20 بارداری، اندازه گیری در سانتی متر معمولاً با تعداد هفته از بارداری مربوط است اندازه گیری بیش از حد انتظار پایین ممکن است نشان دهد که نوزاد آن گونه که باید در حال رشد نیست.
روش های دیگر برای تشخیص IUGR و ارزیابی سلامت کودک شامل موارد زیر است:
سونوگرافی . آزمون اصلی برای چک کردن رشد نوزاد در رحم، سونوگرافی شامل استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از کودک است. تست سونوگرافی اجازه می دهد که دکتر کودک را در رحم با ابزاری که در بالای شکم مادر حرکت می دهد مشاهده نماید. سونوگرافی می تواند برای اندازه گیری سر و شکم کودک استفاده شود دکتر می تواند با اندازه گیری، نمودار رشد را نسبت به وزن نوزاد مقایسه نماید سونوگرافی همچنین می توانید مقدار مایع آمنیوتیک در رحم را تعیین نماید مورد مقدار پایین مایع آمنیوتیک می تواند IUGR نشان دهد.
جریان داپلر. جریان داپلر یک تکنیک است که با استفاده از امواج صوتی مقدار و سرعت جریان خون در رگ های خونی را اندازه گیری می کند پزشکان ممکن است این آزمون برای بررسی جریان خون در بند ناف و عروق مغز نوزاد استفاده کنید.
چک وزن. پزشکان به طور معمول وزن مادر را در هر معاینه و پیش از زایمان چک و ثبت می کنند افزایش وزن در مادر می تواند برای اندازه گیری رشد کودک متولد نشده اش هم استفاده شود اگر یک مادر است افزایش وزن ندارد این می تواند یک مشکل رشد در نوزاد او را نشان دهد.
نظارت بر جنین. این آزمون شامل قرار دادن الکترود حساس در روی شکم مادر است الکترود در محل توسط یک وزن سبک به یک مانیتور متصل می شوند سنسور سرعت و الگوی ضربان قلب کودک را اندازه گیری و آنها را بر روی یک مانیتور نمایش و یا آنها را چاپ می کند.
آمینوسنتز .در این روش، یک سوزن از طریق پوست شکم مادر در رحم و مقدار کمی از مایع آمنیوتیک برای آزمایش برداشته می شود تست ممکن است عفونت و یا برخی از ناهنجاری های کروموزومی که می تواند به IUGR منجر شود را تشخیص می دهد.
پزشک در سه ماهه اول یک معاینه لگن برای ارزیابی اندازه رحم شما انجام پس از آن رشد کودک شما را با اندازه گیری شکم شما در هر ویزیت بررسی می کند اگر اندازه گیری کوچکتر از موعد مقرر که باید باشد نشان دهد برای پیگیری یک سونوگرافی به دقت اندازه و وزن نوزاد شما را مشخص می کند اگر شما در نیمه اول بارداری هستید و اولین بار سونوگرافی می کنید شما ممکن است کوچک کودک به دلیل اشتباه در زمان آخرین دوره پریود شما باشد با این حال، شما سونوگرافی دیگری در چند هفته بعد برای رشد کودک خود انجام دهید اگر سونوگرافی دوم نشان می دهد که کودک شما رشد کم دارد ممکن است IUGR تشخیص داده شود.
درمان محدودیت رشد داخل رحمی IUGR چیست

بهترین راه برای مدیریت IUGR بستگی به شدت محدودیت رشد و چگونگی شروع مشکل در آغاز حاملگی شد به طور کلی، IUGR که زودتر آغاز شود شدیدتر است و بیشتر خطرات، مربوط به نوزاد متولد نشده است نظارت دقیق بر جنین، با استفاده از آزمون مانند سونوگرافی، جریان داپلر و نظارت بر جنین، ممکن است مفید باشد.
اقدامات شرح زیر ممکن است اثرات را به حداقل برساند.
بهبود تغذیه. برخی مطالعات نشان داده اند که افزایش تغذیه مادر ممکن است سبب افزایش وزن نوزاد و رشد در رحم را افزایش دهد.
استراحت در رختخواب. در بیمارستان یا در خانه، استراحت در بستر ممکن است به بهبود گردش خون در جنین کمک کند.
زایمان. اگر IUGR سلامت نوزاد را در معرض خطر قرار دهد دکتر ممکن است تصمیم به زایمان زود هنگام نماید اگر دکتر معتقد است که کودک بیش از حد ضعیف و امکان زایمان طبیعی وجود ندارد یا ممکن است نوزاد مشکلات حین زایمان پیدا کند سزارین ایمن تر است.
پیشگیری از محدودیت رشد داخل رحمی
اگر چه IUGR حتی زمانی که یک مادر کاملا سالم است می تواند رخ دهد چیزهایی هستند که مادران می توانید برای کاهش خطر ابتلا به IUGR و افزایش شانس نوزاد و یک بارداری سالم انجام دهند.
همه قرارهای پزشک در دوران بارداری را انجام دهید. تشخیص مشکلات بالقوه در اوایل اجازه می دهد تا شما درمان را زودتر شروع نمایید.
از حرکات کودک خود آگاه باشید. یک کودک که اغلب حرکت نمی کند و یا حرکت او متوقف می شود ممکن است دارای مشکل باشد اگر شما متوجه تغییرات در جنبش نوزاد خود شدید با دکتر خود تماس بگیرید.
داروهای خود را بررسی کنید . گاهی اوقات یک دارو که مادر برای مشکل سلامتی دیگر مصرف می کند می تواند منجر مشکلات برای کودک متولد نشده او شود.
سالم بخورید غذاهای سالم و با کالری کافی کمک می کند تا نوزاد به خوبی پرورانده شود.
مقدار زیادی استراحت داشته باشید. وسایل ورزشی و راحتی کمک خواهد کرد که شما احساس بهتر و حتی ممکن است به رشد کودک شما کمک کند سعی کنید که هشت ساعت خواب ( یا بیشتر ) هر شب داشته باشید یک ساعت یا دو استراحت در بعد از ظهر هم برای شما خوب است.
عادات سالم زندگی را تمرین کنید. از مصرف الکل، دارو و یا دود سیگار اجتناب کنید.

 

منبع:نی نی پلاس