اریتراسما(Erytrasma)

2

اریتراسما عفونت مزمن لایه شاخی پوست است که بیشتر در نواحی چین دار بدن مانند کشاله ران،زیر سینه،زیر بغل وبین انگشتان به صورت لکه هایی صاف قرمز یا قرمز مسی تا قهوه ای ،بدون وزیکول،التهاب وترشح دیده میشود.عامل ان کورنه باکتریوم مینوتیسیموم است.
بیشترین قسمتی که عفونت در ان مشاهده میشود کشاله ران است و شیوع بیماری در مردان و مناطق گرم و مرطوب بیشتر است.عامل این بیماری ممکن است همراه با استافیلوکوک و پسودوموناس یا درماتوفیتها دیده شود.
نوع نمونه قابل بررسی : پوسته ها و شوره های اردی شکل
روش نمونه برداری:پس ازضدعفونی محل ضایه با الکل %70 از اطرف ضایعه با چاقوی جراحی استریل پوسته ها را تراشیده و در داخل پلیت جمع اوری می نمائیم.با استفاده از چسپ اسکاج هم می توان از محل ضایعه نمونه برداری کرد.
تشخیص ازمایشگاهی
ازمایش مستقیم:پوسته ها را در روی یک لام تمیز قرار داده و یک قطره اتر برای از بین بردن چربی پوسته ها بر روی انها می ریزیم،سپس ان را فیکس کرده و با بلودومتیلن رنگ می نمائیم.پس از رنگ امیزی با عدسی 100 میبینیم.
عامل بیماری بصورت میسلیوم های نازک و کوتاه به شکل سلولهای باسیلی در داخل و خارج سلولهای پوست دیده می شود.
با تابیدن چراغ وودفلورسانس به قسمت الوده فلورسانس قرمز لعلی –مرجانی(coral red) مشاهده می شود.
نمونه بدست امده از چسپ اسکاج را پس از فیکس کردن با متانول به روش گرم یا گیمسا رنگ امیزی نموده و سپس ارگانیسم را مورد بررسی میکروسکوپی قرار می دهیم.
کشت
کشت در محیط غنی بافتی (tissue culture medium) که حاوی %20 یرم گوساله و دو درصد اگار صورت می گیرد ولی معمولا در ازمایشگاه به طور معمول از کشت استفاده نمی کنند.
تشخیص بر اساس علائم بالینی،مشاهده میروسکوپی و چراغ وود امکان پذیر است.
تشخیص افتراقی:این بیماری باید از کچلی کشاله ران،درماتیت تماسی و تینه اورسیکالر افتراق داده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *