اریترودرمی

واژه اریترودرمی به معنی پوست قرمز می باشد اریترودرمی یک اختلال متداول پوستی نیست ولی به سبب این که از فوریتهای درماتولوژی می باشد به توجه و کمک های فوری پزشکی نیازمند است پوسته ریزی همراه با اریترودرمی یا در پی آن به وجود می آید از این رو واژه‌های اریترودرمی و درماتیت اکسفولیاتیو به طور مترادف به کار می روند .

پاتوژنز و اتیولوژی :

اریترودرمی را می توان به انواع اولیه و ثانویه تقسیم کرد در اریترودرمی اولیه علت آن مشخص نمی‌شود اریترودرمی ثانویه شامل ۸۰ درصد موارد اریترودرمی میباشد و قسمتی از سیر یک بیماری پوستی است در اریترودرمی ثانویه یک بیماری زمینه ای وجود دارد . بیماریهای زمینه ای که سبب اریترودرمی میشوند به قرار زیر می باشند.

اگزما : منتشر شدن اگزما در دهه ششم و هفتم بوجود می آید ولی اریترودرمی در اثر اگزمای اتوپیک در هر سنی بوجود می آید .شایعترین علت اریترودرمی است.

پسوریازیس : به خصوص درمواردی که با استروئیدهای قوی موضعی وسیستمیک دراثر اگزمای اتوپیک در هر سنی به وجود می آید استرسهای هیجانی و بیماری این زمینه ای از جمله دیگر عوامل برانگیزنده اریترودرمی می باشند .

داروها : از جمله مشتقات کاربامازپین مشتقات هیدانتوئین- سایمتدین ـ املاح لیتیوم و املاح طلا معمولا سبب اریترودرمی میشوند .

لنفومها و لوکمی : لنفوم پوستی با منشاء T.cell بیماری هوچکین ـ لنفومهای غیر هوچکین ـ لوکمی و میلودیسپلازیها .

سایر علل : پمفیگوس فولیاسه ـ لیکن پلان ـ در ماتوفیتوزوگال نروژی را میتوان به عنوان علل دیگر اریترودرمی به حساب آورد .

تظاهرات بالینی :

اریترودرمی در سفید پوستان به آسانی تشخیص داده می شود و به صورت قرمزی کم رنگ یا پر رنگ ظاهر می کند .

رشد مو و ناخن : ریزش منتشر مو متداول است که بعضی از اوقات منجر به آلوپسی توتال میشود ناخنها شکننده تر شده و رشد نامنظم دارند در تعداد زیادی از بیماران اریترودرمی اولیه هیپرکراتوز کف دست و پا به وجود می آید کراتودرمی علامت زودرس اریترودرمی است و اغلب گره های لنفاوی کشاله ران و زیر بغلی بزرگ می شوند . نشانه ای ذهنی  در اریترودرمی همیشه همراه با خارش است خارش آنقدر شدید است که خواب بیمار را مختل می کند . گشادی عروق پوست  باعث از دست دادن حرارت و احساس سرما و لرزیدن بیمار می شود.

 

درماتیت سبورئیک

سبوره در تولید بیش از حد سبوم درمناطقی که غدد سباسه در آن جا فراوان وجود دارد دیده میشود، مانند چین های پوستی ، پلک ، ابروها ، پوست صورت .

و در واقع یک بیماری التهابی مزمن پوست است در مناطقی با غدد سبا سه فراوان در محل چین های پوستی که تعداد باکتری در آن محل ها بیشتری باشد .

به دو صورت چرب و خشک دیده می شود

– در نوع چرب : پوست مرطوب و روغنی بنظر می رسد ، برجستگی هایی روی پوست چرب پدید می آید ، فلس های پوستی ممکن است باشند یا نباشند ، فرزی خفیفی وجود دارد با غدد سباسه فراوان مانند چین های پوستی ، پلک ، ابرو ، پوست صورت .

در نوع خشک : پوسته ریزی در ناحیه جمجمه بصورت فلس های ریزپودری به طور منتشر که اصطلاحا به آن شوره می نامند دیده می شود ، در نوع خفیف ، علایمی وجود ندارد ، وقتی که پوست فلسی می شود ، باعث خارش شدید می شود و این خاراندن پوست موجب عفونت ثانویه و خراش پوستی می شود ، بیماری درماتیت سبورئیک یک زمینه ژنتیکی دارد ، اما هورمونهای عفونت ، تنش روانی ، و نوع تغذیه در روند بیماری تأثیر میگذارد ( و در بروز بیماری ) ، بیماری درماتیت سبورئیک دوره خاموشی و عود مکرر دارد .

 

درمان :

درمان شناخته شده ای ندارد ، اما بیماری به کورتیکوستروئید موضعی جواب می دهد ، چون که پاسخ التهابی ثانویه را تخفیف می دهد ، اما این داروها در نزدیکی پلکها و چشم و ملتحمه باید با احتیاط استفاده شود زیرا که  موجب گلوکوم حاد و کاتاراکت  می شود ، بیماران مبتلا به درماتیت سبورئیک دچار عفونت های قارچی و کاندیدیایی بیشتر در چین های پوستی می شوند و باید پوست در معرض هوا قرار گیرد و خشک نگه داشته شود بیمارانی که مرتبا دچار کاندیدیاز می شوند ، باید از نظر دیابت ارزیابی شوند .

 

درمان اصلی شوره :

شامپو زدن مناسب است بمدت ۵-۱۰ دقیقه ، برای پیشگیری از سبورئیک مقاوم به یک شامپوی خاص باید از ۲ یا ۳ نوع شامپو به طور چرخشی استفاده کرد .مدت شامپو زدن ۵-۱۰ دقیقه است .

شامپوهای ضد شوره عبارتند از : سولفاید سلینوم ـ پریتیون روی ـ ترکیبات اسید سالیسیلیک ، گوگرد و شامپوی تار که حاوی اسید سالیسیلیک ـ و گوگرد می باشد .

پرستاری :

جهت جلوگیری از گرما و تعریق بیش از حد ، باید از محرکهای محیطی پرهیزکند و پوست تمیز و خشک نگه داشته شود .

طریقه استفاده از شامپوی ضد شوره و درست شامپوزدن آموزش داده شود . باید بیماران از حمایت روحی برخوردار شوند به جهت اینکه بیماران دچار خاموشی و عود مکرر میشوند حالت سرخوردگی در آن ها پیدا می شود که باید حمایت روحی شوند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.