اریتم مولتی فرم E.M

یک بیماری التهابی حاد و معمولاً عود کننده و نسبتا شایع است .

اتیولوژی

عوامل عفونی متعدد ، دارو ها ، بیماریهای بافت همبند ، عوامل فیزیکی ، حاملگی ، بدخیمی های داخلی و ۵۰% موارد هیچ علتی یافت نمی شود . گاهی همراه با عفونت هرپس سیمپلکس دیده می شود .

پاتوژنز

تشکیل کمپلکس ایمنی و متعاقب آن رسوب کمپلکس در عروق زیر جلدی نقشی در پاتوژنز E.M ایفا می کنند .

 

علائم بالینی :

نشانه های اولیه و شکل ضایعات و شدت علائم سیستمیک متغیرند . اشکال خفیف ممکن است در پی احساس ناخوشی ، تب یا خارش و سوزش در محلی که بعدا بثورات ظاهر خواهد شد بوجود آیند

ضایعات هدف (Target Lesions) اختصاصی ترین بثورات هستند ، ماکولوپاپولهای گرد به رنگ قرمز تیره بطور ناگهانی و به شکل قرینه  روی پشت دستها و پاها و سطح اکستانسور ساعدها و ساق‌ها نمایان می شوند . تنه در موارد شدید تر گرفتار می شود . تاول و اروزیون ممکن است در حفره دهان ایجاد شود .

ضایعات معمولا ظرف مدت ۲-۱ هفته بدون اسکار ولی همراه با هیپوپیگمانتاسیون یا هیپرپیگمانتاسیون بهبود می یابند . کل دوره بیماری تقریبا یکماه بطول می انجامد .

درمان پرستاری

موارد خفیف نیاز به درمان ندارند . بیمارانیکه ضایعات هدف متعدد دارند به  سرعت یک دوره ۳-۱ هفته ای پردنیزولون بمیزان mg ۸۰-۴۰ روزانه تا کنترل بیماری ادامه یافته سپس ظرف یک هفته به سرعت کاهش می یابد و قطع می شود .

آسیکلوویر ( زوویراکس ) خوراکی پس از بروز هرپس از ظهور E.M همراه با هرپس جلوگیری و همچنین پس از پیدایش E.M بی ارزش است .

مصرف داپسون mg150-100 روزانه در سرکوب نسبی یا کامل ضایعات مشاهده شده است .

آزاتیوپرین ( ایموران ) در بیماران شدید که به بقیه درمانها جواب نداده اند بکار می رود .

لوامیزول ( تنظیم کننده سیستم ایمنی ) برای درمان ضایعات دهانی مزمن یا راجعه EM استفاده میشود .

این دارو معمولا بمیزان mg150 روزانه تک دوز سه روز متوالی استفاده می شود .

استفاده از پاشویه و تب بر در مواقع تب توصیه می شود . استفاده از آنتی هیستامین ها طبق دستور پزشک جهت کنترل سوزش و خارش بیمار تجویز می شود . همچنین استفاده از حمام ولرم جهت کنترل خارش و جلوگیری از خشکی پوست و رعایت بهداشت فردی توصیه می شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *