از امیرکبیر تا آیدین آغداشلو روی تی‌شرت

مدآنلاین: نمایشگاهی از آثار هنرجویان دوره طراحی لباس در زمینه طراحی تیشرت در مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک برگزار شده است. هنرجویان دوره طراحی لباس مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک، با گذراندن دوره کاربرد نرم‌افزار فتوشاپ در طراحی لباس، به طراحی و اجرای لباس و پارچه پرداخته و آثار خود را به نمایش گذاشتند.

الهام مهرپرور، مدرس این دوره در رابطه با پروژه پایان دوره دانشجویان به هنرآنلاین گفت: ایده‌ای داشتم و مطمئن بودم هنرجویانم از پس آن برخواهند آمد. تکنیک‌های آنالیز تصویر و فتومونتاژ در حوزه‌ای از لباس که طراحی تی‌شرت با استفاده از چهره مشاهیر ایرانی است، بسیار جای کار دارد اما متاسفانه مغفول واقع شده است. بنابراین تصمیم گرفتم خروجی کار هنرجویان در استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ، طراحی چنین لباس‌هایی باشد.

مهرپرور افزود: همان‌طور که می‌دانید در بازار ایران شاهد تی‌شرت‌هایی با طرح چهره‌های بازیگران، فعالان سیاسی و اجتماعی و شعارها و لایف استایل‌های غربی هستیم و جوانان و نوجوانان ما به دلیل این که این تی‌شرت‌ها از نظر بصری زیبا و جذاب هستند آنها را خریداری کرده و استفاده می‌کنند، غافل از آن که این عمل بار تبلیغی هم دارد و با پوشیدن این لباس‌ها به صورت ندانسته فرهنگی را تبلیغ می‌کنیم که نه ضرورتی دارد و نه گاهی راجع به آن چیزی می‌دانیم. منظور من این نیست که نباید کسی از آن لباس‌ها استفاده کند اما مگر خودمان چهره مردمی و دوست داشتنی و قهرمان کم داریم که از الگوهای خارجی استفاده می‌کنیم؟

وی با بیان اینکه چهره‌های مختلفی در ایران وجود دارند که ایرانی‌ها با تمام وجود به آنها افتخار می‌کنند، افزود: هنرمندانی که بسیار محبوبند و مورد استفبال نسل جوان قرار می‌گیرند، یا شعرایی که افراد زیادی اشعار آنها را حفظ هستند و… برای نسل جوان ما جذاب هستند و جزو سرمایه‌های معنوی این کشورند و ارزش این را دارند که صورتشان طرح لباس شود.

مهرپرور در مورد طرح‌های ارائه شده توسط هنرجویان گفت: هنرجویان انتخاب‌های خوبی داشتند و با انتخاب چهره‌های محبوب و مردمی، پیشطرح‌هایی را تهیه کرده و در طی چندین جلسه اصلاحاتی از نظر ترکیب‌بندی، رنگ‌گذاری و تایپوگرافی روی کارشان انجام شد. در نهایت طرحی مناسب چاپ روی تی‌شرت ارائه شد و فایل خروجی کارها را به شیوه دیجیتال روی تی‌شرت چاپ کردند.

این نمایشگاه که روز یکشنبه ۵ بهمن در مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک افتتاح شد، تا ۲۳ بهمن ادامه دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *