استفاده از دستگاه های ماموگرام مرگ ناشی از سرطان سینه را ۱۹ درصد کاهش می دهد

پژوهشگران علوم پزشکی به تازگی تحقیقی را با موضوع استفاده از دستگاه های ماموگرام و فواید آن انجام داده و به این نتیجه رسیده اندکه مرگ زنان بر اثر سرطان سینه به دلیل استفاده از این دستگاه ها و تشخیص به هنگام بیماری تا ۱۹ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، ماموگرام بهترین ابزار پزشک برای تشخیص زود هنگام سرطان سینه است زیرا با استفاده از این دستگاه تصویر سینه با استفاده از اشعۀ ایکس گرفته می شود.

زنان در دهه ۴۰ سالگی و یا بالاتر برای شناسایی زودهنگام سرطان سینه بهتر است هرسال یا هر دو سال یک بار ماموگرافی کنند.

زنانی که هنوز به چهل سالگی نرسیده اند و عوامل خطرزا دارند باید با پزشک مشورت کنندکه آیا به ماموگرافی احتیاج دارند و یا نه و و فاصله ماموگرافی ها چقدر باید باشد.

دستگاه های ماموگرام معمولا توده های موجود در سینه را پیش از اینکه حس شود ،نشان می دهد.

همچنین این دستگاه ها لکه های ریز کلسیم را نشان می دهد. به این لکه ها میکروکلسیفیکیشن (Microcalcifications) می گویند. توده و یا لکه ها معمولا موجب سرطان، سلول های پیش سرطانی (Precancerous) و یا عوارض دیگر می شوند. برای تشخیص وجود سلول های غیرعادی، به آزمایش های بیش تری نیاز است.

اگر در تصاویر ناشی از عمل ماموگرافی منطقه غیرعادی مشاهده شود، در برخی از موارد باید نمونه برداری (بیوپسی) انجام شود زیرا نمونه برداری تنها راه تشخیص قطعی سرطان است.

 

ماموگرام

بعضی از تومورهایی که رشد سریع دارند پیش از آن که در ماموگرافی مشخص شوند، بزرگ تر می شوند و یا به سایر نقاط بدن سرایت می کنند.

در این دستگاه ها (همچنین در عکس های اشعه ایکس دندانپزشکی، و سایر عکس های رایج اشعه ایکس) از میزان بسیار کمی پرتو استفاده می شود بنابراین احتمال هرگونه آسیبی بسیار پایین است .

فواید ماموگرام معمولا بیش تر از خطرات احتمالی آن است.

با این حال متخصصان دانشکده پزشکی هاروارد به تازگی پژوهشی را انجام داده اند و براین باورند که ماموگرام آنقدرها به نجات زندگی زنان کمک نمی کند، ضمن این که خطرش بیش از آن چیزی است که پیش تر برآورد شده بود.

پژوهشگران هشدار می دهند که مزایای ماموگرام در مورد زنان تا حد زیادی به آمادگی جسمانی برای ابتلا به سرطان سینه و روحیه فرد بستگی دارد.

 

منبع : پزشکان بدون مرز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.