پیشگیری از تصمیمات نادرست در خستگی

شما هم وقتی خسته‌ اید این اشتباه‌ ها را انجام می‌ دهید؟

عقربه‌ های ساعت تندتر از انتظارتان می‌ گردند و کارها آنطور که می‌ خواهید پیش نمی‌ روند؟ دلتان می‌ خواهد با زمین و زمان کلنجار بروید و دوست دارید همه کسانی را که با شما کار می‌ کنند به خاطر کوتاهی‌ هایشان سرزنش کنید؟ ممکن است مسئولیت‌ های ریز و درشتی که به شما سپرده شده، این روزها بیشتر از آنچه تصور می‌ کنید شما را خسته کرده باشد و شاید تا چند لحظه چشم‌ هایتان را نبندید و ذهنتان را از آشفتگی‌ ها خالی نکنید، خودتان هم نفهمید چقدر خسته و کم‌ انرژی شده‌ اید. محققان و متخصصان می‌ گویند خستگی می‌ تواند بیشتر از آنچه انتظار دارید برایتان در محل کار دردسر ایجاد کند و باید مراقب باشید که در چنین روزهایی این اشتباهات از شما سر نزند.

فلاسک چای را خالی می‌ کنید؟

چای خوردن برای کارمندها یکی از در دسترس‌ ترین راه‌ها برای خلاص شدن از خستگی است. به خیال خودشان با پی‌درپی نوشیدن چای دوپینگ می‌ کنند و برای سخت‌ تر کار کردن آماده می‌ شوند، در حالی که متخصصان می‌ گویند با نوشیدن چای در زمان خستگی بیشتر از قبل بدنتان را از انرژی خالی می‌ کنید. واقعیت این است که نوشیدنی‌ های کافئین‌ دار مثل قهوه، چای و یا حتی نوشابه‌ های انرژی‌ زا، تنها در مدت کوتاهی می‌ توانند به شما انرژی دهند و چون در این مدت به خاطر انرژی کاذبی که احساس می‌ کنید، بیشتر از بدن و مغزتان کار می‌ کشید، به محض تمام شدن اثر کافئین چند برابر بیشتر از قبل با احساس خستگی رو به‌ رو می‌ شوید.

به اتاق رئیستان می‌ روید؟

وقتی خسته هستید، تا آنجا که می‌ توانید از صحبت کردن با رئیس و همکارهایتان خودداری کنید. مغز کم‌ انرژی شما در زمان خستگی بیشتر از هر وقت دیگری آماده است از کاه کوه بسازد و یک دعوای بزرگ راه بیندازد. پس در این لحظات با آدم‌ هایی که احساس می‌ کنید از آن‌ ها دلخورید حرف نزنید؛ چراکه در لحظات خستگی، ذهن شما بیش از هر زمانی آماده ایجاد سوء تفاهم و برداشت اشتباه از حرف‌ ها و نیت‌ های دیگران است.

می‌ خوابید؟

فکر می‌کنید چرت زدن در لحظات خستگی انرژی از دست‌ رفته را به شما برمی‌ گرداند؟ درست است اما تنها اگر زمان کوتاهی را به چرت زدن اختصاص دهید شاهد چنین تاثیر مثبتی خواهید بود. واقعیت این است که وقتی در لحظات خستگی می‌ خوابید، چرخه طبیعی بدنتان را به هم می‌ ریزید و به‌ موقع و کافی خوابیدن در شب را برای خود سخت می‌ کنید. اما وقتی تنها 20 دقیقه تا نیم‌ ساعت چرت می‌ زنید، به بدنتان انرژی می‌ دهید و خستگی خود را کمتر می‌ کنید.

به سوپرمارکت می‌ روید؟

مطالعاتی که بر روی مغز افراد خسته انجام شده نشان می‌ دهد که در لحظات خستگی مغز بیشتر از هر زمانی به مصرف غذاهای پرکالری تمایل نشان می‌ دهد. اگر هنگام خستگی وارد سوپرمارکت شوید، بیشتر احتمال دارد خوراکی‌ های پرکالری را تهیه کنید و اگر در این زمان در یخچال را باز کنید، احتمال اینکه با اشتهایی عجیب‌ و غریب یخچالتان را از خوراکی‌ های چاق‌ کننده خالی کنید بیشتر می‌ شود. محققان می‌ گویند احتمال اینکه آدم‌ های خسته در رستوران غذای گیاهی سفارش دهند بسیار پایین است و این افراد بیشتر ترجیح می‌ دهند در لحظات کم‌ خوابی و خستگی غذای فوری یا خوراکی‌ های پرکالری بخورند.

تصمیم‌ های مهمتان را می‌ گیرید؟

می‌دانیم که کار گاهی وقت نمی‌ شناسد اما اگر بیش‌ ازاندازه احساس خستگی می‌ کنید، بهتر است موضوع را با یکی از همکاران و یا رئیستان در میان بگذارید و چند ساعتی قید انجام کارهای مهمی که به شما سپرده‌ شده را بزنید و کارهای ساده‌ تر را انجام دهید. با توجه به بررسی‌ ها، آدم‌ ها وقتی خسته هستند بیشتر احتمال دارد نکات منفی را ببینند و هنگام تصمیم‌ گیری از مثبت‌ اندیشی فاصله بگیرند. در زمان خستگی، نتایج منفی بیشتر خود را به آدم نشان می‌ دهد و معیار قضاوت می‌ شود. پس به خاطر دیگران هم که شده، وقتی خسته‌ اید تصمیم‌ های مهم را نگیرید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.