اشتباه رایج درباره گوش ها

چرا گوش ما جرم تولید میند، جرم گوش،گوش پاک کن،ضررهای گوش پاک کن و…

 

• هر گوش‌دردی، عفونت گوش نیست. تقریبا 50 درصد گوش‌دردها ارجاعی‌اند، یعنی مشکل اصلی در جای دیگری است (مثلا عفونت یک دندان)،‌ ولی شما دردش را در گوش‌تان حس می‌کنید
برای تمیز کردن گوش، هیچ چیزی بهتر از گوش‌پاک‌کن نیست
-ایا برای حفظ شنوایی باید گوش‌هایمان را هر روز تمیز کنیم؟
اصلا! گوش‌ها به کمک ما نیازی ندارند. آنها خودشان بلدند خودشان را تمیز کنند. در حالت طبیعی، نیازی به تمیز کردن گوش‌ها نیست و فقط در مواردی که واکس گوش (ماده زردرنگ داخل گوش)، ترشح بیش از حد داشته باشد، گوش‌‌ها نیاز به تمیز کردن دارند که البته در چنین مواقعی هم باید کار را به کاردان سپرد.
پزشکان در این موارد، معمولا یک قطره گوش برای فرد تجویز می‌کنند تا واکس گوش (سرومن‌)‌ نرم شود و پس از آن، گوش را شستشو می‌دهند.
– واکس گوش نوعی چرک است و برای گوش خطر دارد-
وقتی گوش شما درد می‌کند، معنایش این است که عفونت کرده؟
یکی از علل شایع گوش‌درد، التهاب مفصل گیجگاهی ‌فکی است که در مجاورت کانال شنوایی قرار دارد و همین مجاورت باعث می‌شود که درد ناشی از التهاب آن در داخل گوش احساس شود.
بیماری «گوش شناگران» یکی دیگر از علل شایع گوش‌درد است که به دنبال مرطوب شدن کانال گوش (مثلا متعاقب شنا)‌ ممکن است اتفاق بیفتد
– وزوز گوش درمان ندارد؛ باید با آن کنار آمد
– اگر پدر و مادری ناشنوا باشند، فرزندشان قطعا ناشنوا می‌شود؟
– ناشنوایی یک فرآیند تدریجی است و هرگز به طور ناگهانی اتفاق نمی‌افتد-.
چرا گوش ما جرم تولید می کند؟
جرم گوش که به آن «واکس گوش» هم گفته می شود، به طور طبیعی توسط غددی که در پوست کانال گوش قرار دارند، ترشح می شود و نقش محافظت کننده، نرم کننده و ضد باکتریایی دارد.
فقدان جرم گوش می تواند منجر به خشکی و خارش گوش شود. به طورطبیعی جرم تولیدشده به تدریج و مرتباً از طرف پرده ی گوش به سمت بیرون حرکت می کند و با حرکات فک، این ذرات جرم خشک شده از کانال گوش خارج می شوند جرم گوش در نیمه ی بیرونی کانال گوش تولید می شود. بنابراین گاهی در معاینه ی گوش مشاهده می شود که جرم در نزدیکی پرده ی گوش قرار دارد. این بدان معناست که بیمار سعی کرده با گوش پاک کن جرم گوش خود را خارج کند. او قسمت های بیرونی تر را خارج و قسمت های عمقی تر را فشرده کرده، مثل برفی که فشرده شده باشد.
چرا نباید از گوش پاک کن برای تمیز کردن جرم گوش استفاده کرد؟
بسته شدن کانال گوش به وسیله ی جرم یکی از شایع ترین علت های کم شنوایی است و معمولاً علت فشرده شدن و به عقب رانده شدن جرم گوش، استفاده از گوش پاک کن است. خارش گوش، عفونت گوش و پارگی پرده ی گوش نیز از جمله عوارض دیگر استفاده از گوش پاک کن است.
آیا راهی برای پیشگیری از جمع شدن جرم گوش وجود دارد؟
متأسفانه راهی برای جلوگیری از تولید جرم گوش و تجمع جرم در داخل کانال گوش وجود ندارد.
تأکید می شود که از تمیز و دستکاری کردن گوش خودداری کنید، چرا که این امر می تواند منجر به فشرده شدن جرم گوش و تجمع آن در داخل کانال گوش شود
خارج کردن جرم گوش با قاشقک و ساکشن گوش روش مؤثری است که توسط متخصصان گوش و حلق و بینی انجام می شود