اشكال مختلف آناشرزي زايماني

شامل روشهاي دارويي و روشهاي غير دارويي ميباشد:روشهاي غير دارويي يا تكنيكهاي سايكولوژيك كه شامل موارد ذيل مي باشد:

هيپنوتيزم:

بي دردي و فراموشي در طي زايمان در افراد خاص ايجاد مي كند.

در اين روش بيمار چشمانش را مي بندد و در حالت تمركز شديد قرارمي گيرد محيط بايد كاملا آرام باشد و داروهاي آرامبخش به علت بر هم زدن تمركز استفاده نشود.

هپينوتيزم به ندرت به كار مي رود.به دو دليل:

1.زمان زيادي براي آماده كردن بيمار نياز است.

2.احتمال بروز خطرات رواني نظير اختلالات مختلف مانند اضطراب تا بيماري رواني وجود دارد.

TENS (تحريك الكتريكي زير جلدي عصب ):

درد زایمان

قرار دادن الكترودهاي خاص در سطح پوست در محلهاي خاص موازي و نزديك مهره ها و عبور دادن جريان الكتريكي از الكترودها مي باشد. با وجود اينكه اين روش عوارض جانبي ندارد اما در مطالعات به عمل آمده موفقيت چنداني را نشان ميدهد زيرا 40 دقيقه زمان براي تاثير TENS لازم است و اين ممكن است برمونيتورينگ الكترنيكي قلب جنين يا كار كرد پيس ميكر قلب تداخل داشته باشد و از طرفي بيدردي ايجاد شده كامل نيست.

 

طب سوزني

عبارت از فرو بردن سوزنهاي خاص در نقاط خاصي از بدن است گاهي اين سوزنها در محلهاي دردناك فرو برده مي شود و تحريك رشته هاي عصبي باعث فعال شدن طناب نخاعي مغز مياني و هيپوفيز شده وبا آزاد سازي پيام رسانهاي عصبي (اندروفين ها و منوامين ها ) باعث توقيف پيام هاي و عدم وجود پزشگان متخصص ومعايبي نظير عدم بي دردي كامل و ايجاد حالت تهوع و استفراغ و نفغ و انبساط احشا شكمي و اين مسئله كه طب سوزني در بالاي ديافراگم بهتر عمل مي كند در مامايي محبوبيت چنداني ندارد.

 

آمادگي رواني بيمار براي تولد طبيعي (سايكو پروفيلاكتيك )

اين روش متداولترين روش است و تكيه بر آموزش قبلي مادر آمادگي و شرطي كردن مثبت وي در خصوص روند تولد نوزاد دارد و براساس اين عقيده است كه درد زايمان مي تواند با سازماندهي مجدد كورتكس مغزي مهار شود و رفلكس هاي درد همراه با انقباضات رحم و كشش پرنيه مي تواند با رفلكس هاي شرطي مثبت ايجاد شده جايگزين شود.

آمادگي معمولا 6 هفته قبل از زايمان شروع شده و نياز به آموزش آناتومي و فيزيولوژي طبيعي حاملگي و زايمان دارد. اين روش ترس و اضطراب را كاهش مي دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.