اشکال و انواع مختلف واکسن حیوانات

واکسنها عمدتا در دو گروه تقسیم بندی مِی‌شوند:

 

واکسن زنده:

 

۱- واکسنهای حاصل از سویه‌های کم حدت یا با حدت متوسط

 

۲- توکسین‌های غیر فعال (توکسوییدها)

 

۳- واکسنهای نو ترکیب rDNA

 

واکسن کشته:

 

۱- واکسنهای حاوی جرم کشته شده توسط مواد شیمیایی یا روشهای دیگر

 

۲- توکسین‌های غیر فعال (توکسوییدها)

 

۳- تحت واحدها و قسمتهای حاوی آنتی ژن میکروار گانیسمها که از میکروار گانیسم مشتق شده یا از طریق روشهای rDNA تولید می‌شوند.

 

برخی واکسنهای زنده از عوامل بیماریزای با حدت کم یا متوسط تهیه می‌شوند. این عوامل بهنگام تجویز به دام در عین حال که بی ضرر و موثر هستند می‌تواند باعث بروز بیماری با حدت بسیاری کم یا ارتقاء ایمنی شوند. دیگر واکسیناسیون زنده از عوامل حاد بیماری‌زا تهیه می‌شوند که با پاساژ مکرربر روی حیوانات آزمایشگاهی ، محیط کشت ،‌ کشت سلول یا جنین مرغ،‌از حدتشان کاسته می‌شود

 

هر دو واکسنهای کشته و زنده می‌توانند حاوی یاور (اجوان) باشند. یاورها بمنظور تقویت اثر ایمنی زائی واکسن از طریق تحریک بیشتر سیستم ایمنی و کند نمودن آزاد شدن ایمونوژنها بکار می‌روند. یاورها بطور کلی بدو دسته باکتریائی و غیر باکتریائی تقسیم بندی می‌شوند. نوع روغنی آن شامل امولسیونهای آب در روغن (یک تایی با دو تایی، تهیه شده از روغن‌های معدنی و نباتی)، روغن در آب‌ و یک عامل امولسیفیه کننده می‌باشد. در ضمن از ژل هیدروکسید آلومینیوم ، آلوم (پتاسیم آلومینیوم سولفات) و ساپونین نیز بعنوان یاور در واکسنهای دامی استفاده می‌شود.

 

در حالت کلی ،‌ تزریق یک دز از واکسن‌های زنده تخفیف حدت یافته ، واکسنهای ویروسی و تک یاخته‌ای ایجاد ایمنی مطلوب می‌نماید در حالیکه واکسنهای باکتریائی کشته غالباً نیاز به دو بار تزریق دارند و پاسخ ایمنی ۲ هفته پس از تزریق دوم کامل می‌شود.

 

واکسنها به اشکال مختلفی تولید و عرضه می‌گردند که عمدتا عبارتند از:

 

الف) مایع،‌ بصورت سوسپانسیون و محلول

 

ب) لیوفیلیزه

 

ج) کرم موضعی (بصورت آزمایشی)

 

۷- راههای مصرف و تلقیح واکسن :

 

واکسنها از راههای مختلف به مصرف می‌رسند:

 

۷-۱- تزریق (جلدی و عضلانی)                                            ۷-۵- اسپری (تنفسی)

 

۷-۲- خوراکی                                                                   ۷-۶- ایجاد خراش در پوست

 

۷-۳- تلقیح بصورت قطره داخل چشم                                   ۷-۷- از طریق کاشتنی در زیر جلد

 

۷-۴- مالشی بر روی پوست

 

تزریق دارو و واکسن

 

بهترین راه تجویز بسیاری از داروها روش تزریق است. البته همین روش خوب اگر به درستی انجام نگیرد آسیب های بعضاً خطرناکی در پی خواهد داشت. از جمله عوارض تزریق می توان به باقیمانده های دارویی ، اسکار بافتی ، آبسه و درد در محل تزریق اشاره نمود.

قبل از ورود یک دارو به بازار مصرف تحقیقاتی در مورد بهترین محل تزریق ، میزان مجاز تزریق و تفاوتهای گونه ای در این زمینه انجام می شود. مجموعه نتایج این تحقیقات بر روی برچسب دارو به عنوان مشخصات یا در بروشور همراه آن درج می شود که لازم است قبل از مصرف حتماً برچسب روی دارو مطالعه شود.

انتخاب سرسوزن مناسب برای تزریق :
برای هر حیوان حتماً از سرسوزن استریل و جدا استفاده کنید.
حتماً از سرسوزن یکبار مصرف استفاده گردد. به یاد داشته باشید که ویروس لوسمی گاوان به طور نمونه براحتی از طریق سوزن مشترک بین حیوانات قابل انتقال است.
گاهی مثلاً در زمان تزریق داروهای ضد انگل در گله های بزرگ امکان تعویض سوزن برای هر رأس دام نیست. در این مواقع حتماً سعی کنید که مثلاً هر ده حیوان را فقط با یک سوزن تزریق کنید.
سعی کنید سوزن را با قطر کمتر تا جایی که ممکن است انتخاب کنید.این مسئله علاوه بر آنکه درد کمتری ایجاد می کند باعث آسیب کمتر بافتی و نشت به مراتب کمتر دارو از محل تزریق خواهد شد.
طول سوزن را بر اساس محل تزریق و نوع حیوان انتخاب کنید. مثلاً برای تزریق زیرجلدی طول سوزن باید کوتاهتر از تزریق داخل عضلانی باشد. حیوانات کوچکتر مثل گوساله در برابر گاو توده عضلانی کمتری دارند و باید طول سوزن برای تزریق در این موارد کوتاهتر باشد تا آسیبی به بافتها و اعصاب ناحیه تزریق وارد نگردد.
اگر حجم دارویی که می خواهید تزریق کنید زیاد است آنرا به محلهای مختلف تزریق تقسیم کنید. به عنوان مثال در تزریقات داخل عضلانی و زیر جلدی به ترتیب بیش از ۱۰ و ۲۰ میلی لیتر در هر نقطه تزریق دارو وارد نکنید.
هرگز چند نوع واکسن یا دارو را با هم مخلوط نکنید و در یک سرنگ نکشید مگر آنکه به وضوح روی برچسب دارو چنین مسئله ای توصیه شده باشد. مخلوط کردن داروها با هم می تواند باعث تغییر pH ، ترکیب شیمیایی داروها و … شود.
در صورتی که روی دارو نوشته که قبل از مصرف تکان داده شود حتماً اینکار را انجام دهید.

منبع:دامپزشکان برتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *