روش صحیح پشت میز نشستن

اصولی که پشت میز و صندلی نشینان باید رعایت کنند

بدن انسان به گونه‌ ای طراحی شده که در حالت طبیعی تحرک داشته باشد. حتی زمان خواب هم بدن به صورت هوشمند حرکت‌ های لازم را انجام می‌ دهد. مثلا در خواب از پهلویی به پهلو دیگر می‌ غلتید، در حالی که هوشیار نیستید و هدف یا تصمیمی پشت این حرکت نیست.

وقتی به فراخور کار و شرایط کاری در شرکت یا اداره برای مدتی طولانی در یک وضعیت می‌مانید، سیستم نگهدارنده ستون فقرات دچار خستگی می‌ شود. به‌ خصوص اگر این وضعیت مناسب نباشد، به یک نقطه فشار زیادی وارد می‌ آید و درد را احساس می‌ کنید.

چنانچه به هشدارهای بدن توجه نکنید و شرایط فیزیکی کار را به نفع سلامتتان تغییر ندهید، در ناحیه ستون فقرات یا عضلات دچار آسیب خواهید شد. از قدیم به کارمندها پشت‌ میزنشین می‌ گفتند، چون تمام ساعات کاری‌شان پشت میز می‌ گذرد و برای انجام کارها نیاز چندانی به فعالیت‌ های جسمانی ندارند. از همین تسمیه ساده، اهمیت نقش میز و صندلی برای یک کارمند به‌ خوبی روشن می‌ شود. کسانی که به سلامت خود اهمیت می‌ دهند، باید یک سری اصول را درباره میز و صندلی‌ شان رعایت کنند.

بهترین روش های نشستن بر روی صندلی و اصول پشت میز نشینی

صندلی باید با ابعاد بدن متناسب باشد و اندام را تحت فشار قرار ندهد. صندلی باید طوری باشد که بتوانید به‌ راحتی در آن جا به‌ جا شوید.

نشیمنگاه صندلی نباید خیلی سفت یا نرم باشد. هر دوی این‌ها به یک اندازه آسیب‌ زاست. در اغلب موارد صندلی‌ ها خیلی سفت هستند. این صندلی‌ ها در طولانی‌ مدت به یک نقطه از بدن فشار وارد می‌ کنند، خون‌ رسانی و اکسیژن‌ رسانی را کم می‌ کنند و درنتیجه احساس درد را به وجود می‌ آورند.

صندلی باید بنا به نیاز فرد انتخاب شود. مثلا کارمندی که میز بزرگی دارد و وسایل مورد نیازش دور از دسترسش قرار گرفته‌ اند و برای برداشتن آن‌ ها ناچار است مکررا جا به‌ جا شود، بهتر است روی صندلی چرخدار بنشیند. در صورتی که صندلی چرخدار موجود نباشد، باید در چینش وسایل روی میز تجدید نظر کند. یعنی فرد وسایلی را که بیشتر مورد نیازش هستند در دسترس قرار بدهد تا مجبور نشود به‌ دفعات نیم‌خیز یا روی میز خم شود.

پشتی صندلی باید استاندارد باشد. اگر پشتی صندلی گودی کمر را پر نمی‌ کند، با قرار دادن بالش کوچکی فضای میان صندلی و گودی کمر را پر کنید.

وقتی روی صندلی می‌ نشینید مفصل ران باید زاویه 90 درجه پیدا کند. در غیر این صورت از زیرپایی استفاده کنید. اشکالی ندارد اگر زانوها قدری از ران بالاتر قرار بگیرند. همچنین بهتر است مچ پا در شیب قرار بگیرد. زیرپایی‌ های متحرک و قابل تنظیمی در بازار وجود دارند که با تهیه آن‌ ها می‌ توانید وضعیت نشستنتان را بهبود ببخشید.

تا حد امکان سعی کنید در انتهای صندلی بنشینید. نشستن در لبه صندلی به‌م رور زمان مشکلاتی را در ستون فقرات ایجاد می‌ کند.

درباره میز کار

ارتفاع میز باید با قد فرد متناسب باشد؛ به طوری که فرد برای کار کردن با وسایل روی میز ناچار به خم شدن نباشد. علت اینکه بعضی به قوز کردن عادت می‌ کنند همین است (البته بعضی قوزها مادرزادی است). ضمن اینکه برای جلوگیری از ایجاد قوز، بهترین کار پیشگیری است.

قوزبندهایی که در بازار به فروش می‌ر سند، نه‌ تنها چاره قوز نیستند، بلکه این ناراحتی را تشدید هم می‌ کنند. چون بدن عادت می‌کند یک وسیله با فشار شانه‌ ها را عقب نگه دارد و دیگر خود برای قوز نکردن تلاش نمی‌ کند.

سعی کنید هر 20 دقیقه یک‌ بار وضعیت بدن خود را تغییر دهید. مثلا از جایتان بلند شوید و چند قدم راه بروید، یا به پشتی صندلی کاملا تکیه کنید.

ورزش کردن برای کارمندها و همه پشت‌ میزنشین‌ ها بسیار ضروری است. چون آن‌ ها کمترین تحرک را دارند و با ورزش کردن می‌ توانند عضلات خود را آماده‌ تر و ورزیده کنند. ورزش می‌ تواند شامل نرمش‌ های صبحگاهی و عصرگاهی منظم باشد تا انجام یک ورزش به‌ خصوص مثل فوتبال یا شنا به صورت منظم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.