پیاده روی درست

اشتباهات رایج در پیاده روی و چگونگی رفع آن

پیاده روی از جمله ورزشهایی است که بدون هیچگونه هزینه هر فرد میتواند حتی به تنهایی اقدام به آن کند اما بسیاری از افراد در شروع و شاید حتی در همان چند روز اول از پیاده روی سیر شوند. زندگی در این روزها معمولا وقت چندانی هم برای ورزش باقی نمیگذارد.اما هر کس باتوجه به زندگی و وقت اضافه ای که دارد، میتواند زمانی را برای پیاده روی اختصاص دهد.

اگر بدانید چطور از پیاده روی نهایت استفاده را ببرید، میتوانید با همان وقت کم به نتایج بزرگی برسید. آیا میدانید علت آن چیست؟ مسلما یکی از عللی که افراد خیلی زود از ورزش پیاده روی خسته میشوند به کارگیری اصول نادرست آن است.

پوشیدن کفش نامناسب

حتما میدانید کفش پاشنه بلند انتخاب درستی برای پیاده روی نیست. کفشهای تنیس و بسکتبال نیز مشکلاتی ایجاد میکنند. سفتی این نوع کفش ها به حرکت سریع شما در این ورزشها کمک میکند اما مانع انعطاف پذیری پاشنه و انگشتان پا میشود که در پیاده روی به شما کمک میکند.

کفش با پاشنه مناسب و سبک که هوا به خوبی در آن نفوذ کند و ضدآب باشد برای پیاده روی مناسب است.

استفاده از کفش معمولی

اگر کفشهای شما خیلی گشاد است، به خوبی نمیتواند از پاهایتان مراقبت کند و اگر خیلی تنگ باشد میتواند ساییدگی ایجاد کند و باعث آسیب به پا و ایجاد پینه و میخچه شود.

کفش باید احساس راحتی به پا بدهد، به اندازه کافی جادار باشد تا انگشتان پا به راحتی حرکت کند یا به اندازه کافی جذب باشد تا پا داخل آن نچرخد.

بعد از ظهر برای خرید کفش بروید زیرا پا تا حدی متورم است و اندازه واقعی را نشان میدهد.

به چالش نکشیدن خود

اگر هر روز از یک مسیر پیادهر وی کنید، ممکن است حوصلهتان سر برود و علاقه تان را به پیاده روی از دست بدهید. بهتر است به طور مرتب مسیرتان را تغییر دهید تا برایتان جالب باشد. این کار نه تنها برای روحیه و انگیزه شما مناسب است، بلکه باعث میشود عضلات و مفاصلتان به خوبی تغییر کند.

پس دنبال سربالایی و سراشیبی برای اضافه کردن به مسیر خود باشید. این عوامل میتوانند باعث افزایش حرکت و تقویت عضلات ران، همسترینگ شوند.

کوک نبودن ساز!

ممکن است دوست داشته باشید با موسیقی خودتان را سرگرم کنید اما اگر موزیک صدای بلندی داشته باشد، نا امن است. بهتر است برای شنیدن موسیقی دنبال هدفونی باشید که صداها را از بیرون حذف میکند و به اندازه کافی آن را کم کنید تا بتوانید صداهای اطرافتان را بشنوید؛ صدای اتوبوس و اتومبیل، صدای پارس سگ، آژیر آمبولانس و…

خارج شدن از دسترس

ممکن است حواس شما پرت شود یا راه را گم کنید. در این مواقع تلفن همراه یک مزیت محسوب میشود. پس آن را در خانه نگذارید زیرا اگر گم شدید یا در صورت اضطرار، میتوانید با کسی تماس بگیرید و کمک بخواهید.

گوشی شما ابزار مفید برای ردیابی فاصله و مکان هم است، فقط به یاد داشته باشید که قبل از رفتن، آن را شارژ کنید.

افتادگی حالت بدن

وضعیت درست راه رفتن به شما کمک میکند سریعتر و طولانی تر راه بروید و از صدمه به شما پیشگیری میکند. سعی کنید ستون فقراتتان را به گونه ای بلند کنید که انگار طنابی شما را از بالای سرتان میکشد.

فقط به جلو نگاه کنید، شانه هایتان به سمت پایین، عقب و آزاد باشد. بازوهایتان را به طور طبیعی و آزاد حرکت دهید، در حالی که پاهایتان به آرامی از پاشنه پا تا انگشتان در حال حرکت است.

دیده نشدن

اگر میخواهید هنگام عصر یا صبح زود یا شب در تاریکی قدم بزنید، لباسهای تیره نپوشید زیرا باعث میشود دیده نشوید. استفاده از لباسهایی با رنگ روشن و منعکس کننده نور به رانندگان و دیگران کمک میکند شما را بهتر ببینند.

همچنین میتوانید به کمک چراغ قوه به دیدن مکانهایی که میخواهید بروید و خود و مسیرتان را بیشتر نمایان کنید. بازتاباندن نور چراغ روی قسمتهایی از بدن شما که در حال حرکت هستید، مانند بازوها یا پاها، فعالیت دیگران را آسان تر میکند.

مصرف نوشیدنی های نامناسب

آیا قرار است هنگام پیاده روی نوشابه بنوشید؟ در این صورت قند و کالری بیشتری جذب بدنتان خواهید کرد اما نوشیدنی انرژی زا چطور؟ اگر صرفا به پیاده روی معمولی میروید، احتمالا به مایعات اضافی نیاز ندارید. بهترین راه برای آبرسانی به بدن هنگام پیاده روی، همراه داشتن آب و نوشیدن آن است.

خیره شدن به صفحه تلفن همراه

اگر هنگام راه رفتن به صفحه تلفن خود زل بزنید، ممکن است شما را به دردسر بیندازد. برخی افراد یک دفعه حرکت میکنند و به سمت ترافیک میروند.

از سال 2004 میلادی آسیبهای افراد پیاده مرتبط با تلفن همراه بیش از 2 برابر شده و حواس بیشتر افراد (حدود 60 درصد) از طریق تلفن همراه خود یا عوامل دیگر، پرت میشود. پس بایستید، از مسیر خارج شوید و قبل از راه رفتن دوباره کارتان را بررسی کنید.

پوشیدن لباس نامناسب

پوشیدن لباسهای خیلی تنگ و سنگین میتواند پیادهروی را برای شما ناخوشایند کند. با استفاده از لباس راحت و نخی میتوانید به راحتی حرکت کنید و بر اثر عرق یا رطوبت زود خیس نمیشوید.

اگر دمای هوا مناسب بود، لباسهای نازک را هنگام گرم شدن دربیاورید و زمان سرد شدن هوا دوباره آنها را بپوشید. هنگامی که هوا بارانی است، لباس مخصوص هوای بارانی استفاده کنید.

زمان پیاده روی کلاه، عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب برای محافظت در برابر آفتاب (حتی در روزهای ابری یا زمستان) را فراموش نکنید.

همچنین درباره پروتئین های طبیعی برای چربی سوزی و لاغری بخوانید

پیاده روی به تنهایی

سعی کنید تنها پیاده روی نکنید. میتوانید با دوستان خود در پارک قدم بزنید. به نظر میرسد افرادی که با دوستان خود به پیاده رویهای منظم میروند، بیشتر از 150 دقیقه در هفته ورزش میکنند و این حداقل کاری است که متخصصان برای سلامت به افراد توصیه میکنند.

محاسبه نکردن گام ها

برخی افراد گامهای خود را هنگام پیاده روی نمیشمارند، در حالی که شمارش گامها یا کیلومتر و دقیقه بسیار مهم است.به این ترتیب، میدانید آیا به اهداف ورزش خود نزدیک شده اید یا نه.

همچنین میتواند در شما انگیزه ایجاد کند. در یک گروه مطالعاتی افرادی که از گام شمار استفاده میکردند، حدود 27 درصد بیشتر نسبت به کسانی که این کار را انجام ندادند، به نتیجه مطلوب رسیدند. این رقم به طور متوسط به 2 هزار و 500 قدم در روز میرسید.

فشار زیاد به عضلات

عضلات ساق پا به خصوص هنگام پیاده روی،به کشش ملایم نیاز دارند تا انعطاف پذیر باشید بنابراین به عضلات فشار زیاد وارد نکنید.

کشش ملایم به بدن صدمه نمیزند ولی در این کار زیاده روی نکنید. هر کشش را 10-20 ثانیه نگه دارید. برای کمک به تعادل بدنتان میتوانید از صندلی یا دیوار کمک بگیرید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *