اصول کار در آزمایشگاه

اصول کار در آزمایشگاه

باید توجه نمود که میکروارگانیسم از محیط به نمونه های مورد آزمایش و از مواد آلوده (نمونه بیمار، محیط کشت و …) به محیط آزمایشگاه و بدن افراد وارد نشود. برای نیل به این دو منظور:

 

الف- رعایت اصول کار در آزمایشگاه

۱- پیش از ورود به آزمایشگاه، لباس اضافه، کتاب و دیگر وسایل غیر ضروری را بیرون آزمایشگاه در یک مکان مناسب  قرار داده و تنها با وسایل ضروری وارد آزمایشگاه شود.

۲- در هنگام ورود به آزمایشگاه پوشیدن روپوش سفید بلند به گونه ای که روی زانو را بپوشاند با دکمه های بسته کاملاً ضروری است.

۳- خوردن و آشامیدن در محیط آزمایشگاه ممنوع است.

۴- در محیط آزمایشگاه از لنزهای تماسی و جواهرآلات استفاده نشود.

۵- در صورت وجـود زخم تازه، بریدگی، سوختگی و یا هر زخم دیگری در دست و یا مناطق باز بدن، زخم را پوشانده و سوپروایزر آزمایشگاه را مطلع نمائید.

۶- پس از پایان آزمایش، دست ها نخست ضد عفونی و سپس به مدت ۳۰ ثانیه به طور کامل با آب و صابون شسته شوند.

۷- هیچ وسیله ای نباید با دهان و یا پوست زخمی تماس یابد.

 

ب- کار در آزمایشگاه

۸- همیشه پیش از ورود به آزمایشگاه و شروع کار، روش کار مطالعه شود.

۹- از شوخی کردن و مکالمات غیر ضروری پرهیز شود.

۱۰- در زمان انجام کشت، سکوت کامل ضروری است.

۱۱- میز آزمایشگاه در پایان کار با مواد ضد عفونی کننده تمیز شود.

۱۲- وسایل قابل استریل شدن با شعله‏‏‏ در هنگام و پس از آزمایش استریل شوند.

۱۳- پس از انجام رنگ آمیزی‏، تشتک رنگ آمیزی تخلیه و شسته شود.

۱۴- مواد و ظروف آلوده به باکتری در مکان های از پیش تعیین شده قرار داده شوند.

 

روش ها و اصول ایمنی

آزمایشگاه میکروب شناسی مکانی است که در آن میکروارگانیسم ها مورد کشت و آزمایش قرار می گیرند. روش های عملی میکروب شناسی باید در آزمایشگاهی کاملاً پاکیزه که مواد و وسایل به گونه ای منظم طبقه بندی   شده اند انجام گیرد. روش های آزمایشگاهی به صورت آسپتیک انجام می پذیرند. در این گونه روش ها تمامی وسائل مورد استفاده استریل بوده و نهایت مراقبت انجام می گیرد که میکروارگانیسمی وارد آن ها  نشود.

لازم است که تمامی میکروارگانیسم هایی که مطالعه می شوند بیماری زا تلقی شده و در نتیجه تمام موارد ایمنی رعایت گردد چرا که حتی باکتـری های غیـر بیماری زا نیز در صورتی که به بدن فردی با سیستم ایمنی ضعیف وارد گردد می توانند بیماری زا شوند.

لازم است که دانشجویان روش های آزمایشگاهی آسپتیک را فرا گرفته و به طور مداوم به کار بندند. این روش ها در صورتی که به خوبی فرا گرفته شوند می توانند در تمامی مراحل نمونه گیری، ارسال نمونه به آزمایشگاه و کار با مواد عفونی در آزمایشگاه به کار روند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *