اصول کلی تهیه محیط های کشت

اصول کلی تهیه محیط های کشت:
تهیه و آماده سازی محیط های کشت روش های مختلفی دارد. لازم به ذکر است که برای تهیه محیط های کشت باید بر اساس روش های که بر روی ظروف دارای محیط کشت چاپ شده است عمل شود.
الف- محیط کشت مایع: بر اساس روش روی ظرف دارای محیط کشت مقدار معینی از پودر آماده را بر حسب حجم مورد نیاز در آب مقطر حل کرده و در لوله های آزمایش به مقدار لازم تقسیم شده و سپس لوله ها برای استریل شدن اتوکلاو می شوند. لوله های حاوی محیط کشت استریل را می توان مدتی در یخچال نگهداری کرد.
ب- محیط کشت جامد: مطابق دستور روی ظرف دارای محیط کشت، مقداری از پودر آماده را در حجم مورد نیاز آب مقطر حل کرده سپس آن را حرارت داده و هنگامی که محیط کشت کاملاً شفاف شد آن را اتوکلاو می کنند برای تقسیم محیط کشت در پلیت ها پس از اتوکلاو محیط کشت را تا ۴۵°C خنک می کنند. سپس بسته به حجم پلیت  ۱۲-۱۵  میلی لیتر از محیط کشت را درون پلیت استریل ریخته، در آن را می بندیم تا سرد و جامد گردد. اگر بخواهیم محیط کشت جامد را در لوله استفاده نماییم ابتدا محیط کشت را در لوله ها تقسیم نموده و سپس اتوکلاو می نماییم.
نکته:
لازم به ذکر است که برای تهیه برخی از محیط های کشت حرارت دادن لازم نیست و برای تهیه برخی محیط های کشت مانند اوره جهت استریل کردن از اتوکلاو استفاده نمی شود بلکه به روش فیلتر کردن استریل  می شود.
پ- محیط کشت جامد شیب دار Slant)): در این روش محیط کشت را قبل از جامد شدن بر حسب اندازه لوله آزمایش و یا بطری های مخصوص کشت، در داخل ظرف ریخته و پس از استریل کردن به طور مایل در محلی از آزمایشگاه قرار می دهیم بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه محیط کشت جامد می شود.

شرایط محیط کشت:
در تهیه محیط کشت نکات زیر باید رعایت شود:
۱- محیط کشت باید دارای انواع مختلف و مقادیر کافی از مواد غذایی جهت تأمین انرژی و رشد باکتری باشد.
۲- PH محیط کشت برای باکتری مورد نظر مناسب باشد.
۳- غلظت محیط کشت جهت رشد باکتری مناسب باشد.
۴- هنگام استریل کردن محیط کشت باید دقت کافی به عمل آورد تا ارزش غذایی آن از بین نرود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *