اعتیاد به ناس

ناس یا نسوار (pan) ترکیبی است از برگ خشک‌شده گیاهی به نام تملول (tamlul) (betel nut) که حاوی نوعی فنل (phenol) است که احتمالاً خواص محرک (stimulant) دارد؛ و دانه فوفل  (areca nut) که حاوی ماده‌ای به نام arecoline است که محرک پاراسمپاتیک بوده و منجر به انقباض مردمکها و افزایش ترشح اشک و بزاق می‌شود؛ و نیز آهک که به حل شدن این مواد گیاهی در بزاق کمک می‌کند.

تقریباً ۱۰ درصد مردم جهان عادت به مصرف ناس دارند. بیشتر آنان در جنوب آسیا (هند و پاکستان) و جنوب شرقی آسیا زندگی می‌کنند. ناس همچنین در برخی نواحی جنوب ایران به‌ویژه بلوچستان مصرف می‌شود.

مصرف‌کنندگان معمولاً آن را در دهان بین لب و دندان قرار می‌دهند و پس از آن که خیس شد به مدت چندین دقیقه  و گاهی تا ساعتها در دهان نگاه‌ داشته و می‌مکند. ناس رنگ آب دهان را قرمز می‌کند. از آنجا که ناس ترشح بزاق را افزایش می‌دهد، مصرف‌کننده به کرات مجبور است آب دهان خود را  بیرون اندازد. دیدن منظره ناخوشایند لکه‌های قرمز رنگ روی سطح پیاده‌روها و خیابانها در مناطقی که مصرف این ماده رواج دارد امری عادی است.

 

آثار مصرف، عوارض جانبی، وابستگی

به نظر می‌رسد مصرف ناس اثر سرخوشی‌آور خفیفی داشته باشد. اغلب منابع ناس را اعتیادآور می‌دانند. مصرف‌کنندگان معمولاً ولع (craving) برای مصرف دارند. البته در صورت عدم مصرف علائم جسمی ترک دیده نمی‌شود.

به نظر FDA امریکا ماده arecoline موجود در ناس می‌تواند منجر به کارسینوم دهان شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.