اعتیاد جنسی چیست؟ (علائم و نشانه ها،روش های درمانی)

سکس یا داشتن رابطه جنسی، برای اکثر افراد نمی تواند مشکل آفرین باشد، اما برای برخی دیگر می تواند مشکل ساز باشد. اصطلاح اعتیاد جنسی اغلب برای توصیف مشکلات افرادی است که، هنگام انجام آنها از طریق رابطه جنسی کنترلی روی آن ندارند استفاده می شود.

این موضوع ممکن است که برای سلامتی و روابط اجتماعی آنها زیان آور باشد. با این حال، هیچ تشخیص بالینی رسمی از اعتیاد جنسی وجود ندارد، و شناسایی سازگار و درمان این موضوع کمی تیره است.

بحث و گفتگو های قابل توجهی در رابطه با “اعتیاد جنسی” در جریان است. که ما در این مقاله به برخی از آنها شاره ای مختصر می کنیم.

معیارهای ICD-10

به عنوان تعریف، “وابستگی جنسی” به عنوان یک نیاز اجباری برای انجام اعمال و افعال جنسی به منظور دستیابی به نوعی نیاز “ثابت” توصیف شده است که به مانند توصیفی است که از فرد مبتلا به اختلال مصرف الکل برای مصرف نوشیدنی الکلی یا فرد مبتلا به اختلال مصرف مواد مخدر استفاده می شود.

وابستگی جنسی (رفتار جنسی اجباری که در اینجا شرح داده شده است) نباید با اختلالاتی مانند pedophilia یا bestiality اشتباه گرفته شود.

برای برخی افراد، اعتیاد به رابطه جنسی می تواند بسیار خطرناک باشد و مشکلات روانی متعددی را ایجاد کند. مانند وابستگی به مواد مخدر یا الکل، این اختلال نیز توانایی ایجاد مسائل منفی را بر روی سلامت جسمی و روانی فرد و همچنین روابط شخصی، کیفیت زندگی او ایجاد کرده و یا حتی بر روی ایمنی و امنیت فرد تاثیر گذار است.

به نظر می رسد که تا حدودی این اختلال (اگرچه آمار آنچنان دقیق نیست) در بین افراد رایج است و برخی استدلال می کنند که اغلب در افراد تشخیص داده نمی شود.

اعتقاد رایج بر این است که یک فرد مبتلا به وابستگی جنسی به دنبال شرکای جنسی متعدد می گردد، اما این به خودی خود لزوما نشانه ای از اختلال نمی تواند باشد.

بعضی از گزارش ها از آن حکایت می دهند که ممکن است فرد خود را در شرایطی مشابه با استمناء یا مشاهده فیلم پورن و یا در شرایط تحریک جنسی به طرق مشابه می بیند و نسبت به آنها احساس نیاز می کند.

فرد مبتلا به وابستگی جنسی ممکن است به طور قابل توجهی زندگی و فعالیت های خود را به منظور انجام اقدامات جنسی چندین بار در روز تغییر دهد و گزارش می شود که علی رغم پیامدهای شدید منفی آن باز هم رفتار خود را نمی تواند کنترل کند.

علائم وابستگی جنسی

از آنجا که معیار های مشخصی برای وابستگی جنسی وجود ندارد بر سر این موضوع و معیار های وابستگی جنسی اختلاف نظر وجود دارد.

یکی از مشخصه ها برای این موضوع می تواند پنهان کاری باشد که در آن شخص مبتلا اقدام به پنهان کردن اختلال رفتاری خود می کند و حتی ممکن است این وضعیت را از همسر و حتی اعضای خانواده خود نیز پنهان کند. چنین فردی ممکن است در مورد فعالیت های خود که به آن مشغول است و یا حتی در مورد زمان و مکانی که در آن حضور دارد نیز به اطرافیان خود دروغ بگوید.

اما گاهی برای این بیماری علائمی وجود دارد که قابل رویت است. اگر فردی علائم زیر را از خود نشان می دهد ممکن است یک فرد معتاد به رابطه جنسی باشد.این علائم عبارتند از:

افکار مزمن و وسواسی جنسی و تخیلات جنسی.
داشتن روابط اجباری با شرکای متعدد، از جمله غریبه ها و کسانی که برای بار اول با آنها آشنا شده است.
دروغ گفتن برای پوشش دادن بر رفتارهای خود.
داشتن دغدغه رابطه جنسی، حتی زمانی که با زندگی روزمره سرگرم بوده و مشکلات زیادی دارد و ممکن است بهره وری کار او را پایین آورده و موجب مختل شدن عملکرد او در کار و سایر موارد شود.
ناتوان بودن در متوقف کردن و یا کنترل رفتارهای خود.
به دلیل رفتار های جنسی خود، خودش و اطرافیانش را در معرض خطر قرار دهد.
احساس گناه داشته باشد یا احساس گناه بعد از برقراری رابطه جنسی داشته باشد.
تجربه منفی دیگر از پیامدهای شخصی یا حرفه ای داشته باشد.

رفتارهای از روی اجبار و عادت می توانند روابط فرد را تحت تنش قرار دهند، مثلا با داشتن استرس خیانت. گرچه بعضی از افراد ممکن است ادعا کنند که داشتن اعتیاد جنسی راهی است برای توضیح خیانت در یک رابطه عاطفی اما اینگونه نیست.

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که لذت بردن از فعالیت جنسی نشانه ای از اعتیاد جنسی نیست. برقراری رابطه جنسی یک فعالیت سالم برای انسان است و لذت بردن از آن برای هر فرد امری طبیعی است. علاوه بر این، تفاوت در سطح علاقه جنسی بین زوجین، به این معنا نیست که یکی از طرفین دارای وابستگی جنسی است.

با بی میلی جنسی نیز آشنا شوید

درمان وابستگی جنسی

از آنجا که تشخیص در این اختلال بحث برانگیز و دشوار است، گزینه های درمان مبتنی بر شواهد آن است.

افرادی که برای درمان های وابستگی جنسی توصیف ها و نظراتی ارائه می کنند، ممکن است یک یا چند روش زیر را توصیه کنند.

برنامه های درمان بستری

مراکز درمانی زیادی وجود دارند که برنامه های بهبود وابستگی جنسی را ارائه می دهند. اغلب افرادی که دارای وابستگی جنسی هستند حداقل به مدت 30 روز از زندگی روزانه خود برای انجام درمان های مربوط به ترک وابستگی جنسی دور خواهند ماند و در این سی روز زندگی معمولی آنها با اخلال روبه رو خواهد بود.

این کار به آنها کمک می کند تا آنها این علائم را در خود کنترل کرده و شروع به بهبودی کنند. این نوع برنامه ها عموما شامل جلسات درمانی
فردی و گروهی می باشند.

برنامه های 12 مرحله ای

برنامه هایی نظیر Sex Addicts Anonymous همان الگوی بازیابی را به عنوان Alcoholics Anonymous و به مشابه آن دنبال می کنند. این برنامه ها می توانند برای درمان اعتیاد به مواد مخدر نیز بسیار مفید باشند.

این افراد مجبور به قطع کامل روابط جنسی نیستند، اما این برنامه ها آنها را تشویق می کنند که از رفتار جنسی از روی عادت و مخرب خودداری کنند. جلسات گروهی با دیگر افرادی که با چالش های مشابه روبهرو هستند، می تواند سیستم حمایتی خوبی را برای آنان ارائه کند.

درمان رفتاری شناختی

این نوع از درمان می تواند به فرد کمک کند که باعث ایجاد انگیزه های جنسی در او شود و در نهایت به او یاد دهد که چگونه رفتارهای خود را تغییر دهد. این نوع از درمان را از طریق برقراری جلسات یک به یک با درمانگر روان درمانی می تواند به دست آورد.
دارو

برخی از افراد ممکن است از دوره درمان دارویی نیز بهره مند شوند. بعضی از داروهای ضد افسردگی ممکن است به کاهش عوارض این اختلال کمک کنند (که از عوارض بالقوه بعضی از داروهای ضد افسردگی جدا شده است که می تواند باعث کاهش میل جنسی شود یا سایر جنبه های تجربه جنسی را مختل کند).

با این حال روشن نیست که آیا مراجعه به یک پزشک برای این نوع از بیماری توصیه می شود یا خیر.

چشم انداز وابستگی جنسی

فردی که با وابستگی جنسی مقابله می کند با مجموعه ای از چالش های منحصر به فرد مواجه است. او ممکن است در برابر رفتارهایی قرار بگیرد که موجب در خطر قرار گرفتن روابط، ایمنی و حتی سلامت خود و شریک زندگی اش بشود.

در عین حال، اعتیاد جنسی به عنوان یک تشخیص بحث برانگیز در نظر گرفته می شود و معیارهای تشخیصی و همچنین درمان های مبتنی بر شواهدی برای آن وجود ندارد.

کمک گرفتن از افراد متخصص

اگر احساس می کنید که شما مبتلا به یک وابستگی جنسی هستید، حتما با پزشک متخصص در این رابطه مشورت کنید. همچنین سازمان هایی هستند که می توانند شما را در این امور پشتیبانی و حمایت کنند.

اگر شما یا یکی از عزیزان شما در معرض وابستگی جنسی قرار دارید، این منابع ممکن است برای شما مفید باشد:

سکس و عشق معتادانی ناشناخته
انجمن پیشرفت سلامت جنسی
نسبیت در سلامت رفتاری عناصر (موسسه بازیابی جنسی)

منبع:سلام سلامت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.